Met stip de voordeligste... stipreizen.nl Zeester vreet Aanpak middelengebruik 201 zeeland STIP Ruim veertig auto's vernield door jongens Andere culturen ontmoeten op het WK debatteren MOSSELZAADINVANGINSTALLATIES Zeesterren doen zich massaal tegoed aan het mosselzaad dat hen op een presenteerblaadje wordt aangeleverd. dinsdag 19 juli 2011 B MIDDELBURG - De jongens die in de nacht van zaterdag 9 op zondag 10 juli zijn aangehouden voor het ple gen van vernielingen aan gepar keerd staande auto's op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg en Vlissingen, hebben in totaal 43 au to's beschadigd. De politie hield kort na de vernie lingen vier jongeren aan; drie jon gens en een meisje. Het meisje bleek niets met het vandalisme te maken te hebben. De drie jon gens, allen 16 jaar en afkomstig uit Middelburg, hebben bekend de vernielingen te hebben aangericht. Na een kort verblijf in Torentijd mochten ze naar huis. De politie heeft hun dossiers doorgestuurd naar het Openbaar Ministerie. De drie zullen later voor de kinder rechter moeten verschijnen. De jongens hadden in de nacht van 9 op 10 juli spiegels van auto's getrapt en auto's bekrast. Eén auto was beschadigd doordat één van de jongens er met zijn fiets tegen aan was gereden. Na een melding van een getuige kon de politie de jongeren even later in de Kerklaan in Vlissingen aanhouden. Zeesterren doen zich tegoed aan jonge van Veen van Het ministerie van ELI heeft op verschillende lokaties in de Oosterschelde een steekproef 1 gedaan. Ook daar hebben zeester ren zich op het mosselzaad ge stort. Hij stelt vast dat sommige mzi's, waaronder die op de Vuilbaard ter |j hoogte van Zierikzee, wél te lijden hebben van zeesterren en anderen j (zoals de Roggenplaat) juist niet. i door Marcel Modde Het verschil tussen een volle streng en een aan gevreten exemplaar is ontluisterend. Het touw dat anderhalve week geleden nog zwart zag van de kleine mos seltjes, is nu leeg. Kaalgevreten door zeesterren. „En er is niets wat we er aan kunnen doen", zegt Adrian Steketee van de YE-73. MIDDELBURG - Nog een keer oefenen en dan vertrekken ment het beste zijn", zegt Daniëlle. Ongeveer 280 jonge- twee Zeeuwse teams naar het wereldkampioenschap de- ren uit 57 landen treffen elkaar de komende twee we- batteren in Istanbul met de coaches Daniëlle de Clerck ken. Mike: „Ik mocht het debat vorig jaar meemaken. Ik en Mike Pagé „Praat duidelijk en hou vast aan de struc- ben een levenservaring rijker." Volg de teams via tuur: van de drie argumenten moet het laatste argu- www.idebate.org/ideaforum. foto Izaak Verkeste door Luc Oggel GOES - Halt Zuid-West Nederland en Indigo Preventie willen het al cohol- en drugsgebruik onder Zeeuwse jongeren terugdringen. Daarom is onder de noemer 'Hel der op straat' sinds deze maand een nieuwe Halt-afdoening inge voerd. De 'straf maakt onderdeel uit van de campagne 'Laat ze niet (verzui pen!', waarin onder meer de der tien Zeeuwse gemeenten, GGD en politie samenwerken. De Halt-af doening alcohol en softdrugs is be doeld voor jongeren die (overma tig) alcohol of softdrugs gebruiken in de openbare ruimte of onder in vloed van alcohol of softdrugs strafbare feiten plegen. In een Halt-afdoening kunnen jongeren rechtzetten wat zij fout hebben ge daan, zonder dat zij in aanraking komen met justitie. De afdoening bestaat uit een regu lier en individueel Halt-traject en een leertraject met als doel het schadelijke alcohol- of softdrugs ge bruik terug te dringen. Het leertra ject bestaat uit een tweetal voor lichtingen door deskundigen van Indigo Preventie, waarbij de jonge ren vooral bewust worden ge maakt van de risico's van het al- chol- of softdrugsgebruik. Ook de ouders worden in een bijeen komst met de deskundigen van In digo Preventie geïnformeerd over de gevaren van alcohol- en softd- ruggebruik en krijgen tips om dit onderwerp thuis bespreekbaar te maken. De afdoening 'alcohol en soft- drugs' is door Halt ontwik keld in samenwerking met het Trimbos instituut. Het traject is in veel andere plaatsen in Nederland al succesvol gebleken. Het probleem doet zich voor in de len van de Waddenzee en de Oos terschelde. Het mosselzaad op de invanginstallaties (mzi's) is dit jaar rijkelijk gevallen. Maar mét dat zaad hebben zich ook massaal jon ge zeesterren aan de lange touwen vastgeklampt. Steketee: „De mos seltjes zijn nog niet groot genoeg om te kunnen oogsten en uit te zaaien op onze bodempercelen. Dan worden ze weer opgevreten door de krabben, waar het er dit jaar ook van lijkt te wemelen. Dus we moeten ze wel laten hangen en dan maar hopen dat er over een week of twee, drie nog wat aanzit. Dan wordt ook pas duidelijk hoe groot de schade voor óns is." De Yersekenaar heeft in totaal tach tig kilometer aan touw uithangen in de Waddenzee. Hij heeft nog niet eerder zoveel last gehad van zeesterren. Wat de oorzaak is, blijft vooralsnog gissen. „Ik heb van biologen gehoord dat het te maken kan hebben met het zout gehalte van het water. Dat schijnt dit jaar hoger te zijn door de gerin ge regenval in het voorjaar en dat is goed voor de zeesterren." Visserij kundig ambtenaar Gert-Jan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52