41 binnenland Inzinkingen en heimwee slaan toe op vakantie ALARMCENTRALE Hulpteams staan klaar Theo Maassen even wethouder Lege terrassen dinsdag 19 juli 2011 Wanneer de stress toeslaat op vakantie, is het over met luieren. Hulpteams uit Ne derland komen dan in actie. „Nederlanders willen hun Broodje van Kootje." door Annemieke Kooper Vakantiegangers die kam pen met plotselinge angststoornissen, extre me heimwee of volko men gedesoriënteerd door een on bekende, buitenlandse stad zwer ven. Wiljo Meester, directeur van de internationale crisishulpdienst Health Care Special Services (HCSS), kent de verhalen alle maal. Want als de reiziger letterlijk en figuurlijk ver van huis is, dan komt hij met zijn team in actie. De patiënt krijgt psychische bij stand of begeleiding terug naar Ne derland. Vier- jot vijfhonderd keer per jaar worden alarmcentrales gebeld door de reisleiding of partners van de vakantieganger in nood, vertelt Meester. In honderd gevallen is de situatie zo ernstig dat die moeten worden gerepatrieerd. Het topje van de ijsberg, stellen deskundi gen, want een flink aantal proble men wordt niet gemeld. Eén op de drie van'deze mensen heeft de in zinking niet zien aankomen, zegt Meester. „Dat kan komen door het gemis aan een vertrouwde omge ving, door teleurstelling dat de va kantie anders verloopt dan ge dacht of doordat ze niet kunnen wennen aan het klimaat en de lo kale gebruiken." Veel Nederlan ders hebben behoefte aan een beet je houvast op vakantie. „Ze gaan naar Spanje, maar verwachten dan wel snackbar Febo of Broodje van Kootje om de hoek." Naïef? Misschien, vindt Meester. Maar mensen laten zich nu een maal makkelijk verleiden door zon en disco's en bereiden zich lang niet altijd goed voor op wat de va kantie werkelijk inhoudt. De vakantieganger wordt angstig, raakt in paniek en raakt de contro le over zichzelf kwijt. „Hij slaapt en eet niet goed, heeft soms waan denkbeelden, wordt manisch of geeft opeens veel geld uit." Workaholics en mensen die al psy chische problemen hebben, lopen extra risico op een inzinking tij dens hun vakantie, zegt Carolien van Zuilekom van alarmcentrale Eurocross Assistance. „Dat geldt ook voor mensen met beginnende dementie." Het beste is daarom om het risico op een psychische crisis tijdens de vakantie te beperken, adviseert Meester. „Dat betekent goed inle zen over de plaats van bestem ming en regelmatig contact hou den met het thuisfront. Houd je niet van verre reizen, zoek je va kantie dan liever dichterbij huis." EINDHOVEN - Ambtenaren op het stadhuis van Eindhoven keken gis terochtend vreemd op van een ver andering in de portretgalerij van de Eindhovense wethouders. Aan de fotogalerij is afgelopen weekein de een portret van cabaretier Theo Maassen toegevoegd. Wethouder Mary Fiers stuurde het berichtje met foto gisterochtend rond op Twitter. AMSTERDAM - Toeristen wandelen Vooral in Zuid- en Noord-Holland in de regen langs lege terrassen op bleef het gisteren gestadig regenen, het Amsterdamse Rembrandtplein. Ook op het Scheveningse strand was daarom niets te beleven. „Met een heel klein beetje zon, één zon nestraal, loopt het strand weer vol. „Als Theo Maassen langskomt weet je nooit of je iets krijgt of iets kwijt bent, dus we zijn op zich blij dat hij iets heeft achtergelaten", al dus Fiers. Navraag leert dat op het stadhuis afgelopen weekeinde filmopna men zijn geweest voor de thriller Doodslag met Theo Maassen. De foto is daarna kennelijk blijven hangen. of meid je aan via kro.nl Ik machtig de KRO om eenmalig 10,- van mijn rekening af te schrijven.*" 'Deze:gegevens:in leder gevai lnvulien; r'Geen-rechtpp terugbetaling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4