221 sport 'Schiecks zullen snel duidelijke Bondscoach Leo van Vliet: Het i Col de Manse De gebroeders Schleck zullen zich voor elkaar opofferen als dat nodig is om een van hen de Tour de France te laten winnen. Andy Schleck wordt waarschijnlijk de belangrijkste pion. i dinsdag 19 juli 2011 door Mart Smeets We rijden vandaag de Col de Manse af een niet eens zo steile berg die in het midden van hitte ligt. De om geving van Gap staat in de Tour be kend om vooral dat begrip: hitte. Zweterige, plakkerige warmte die gepaard gaat met grote dorst en valpartijen op het gladde, bijna natte asfalt. In 2003 hoorden we hier Joseba Be- loki vallen. Ja, hoorden, want de kreten van de op zijn zijde liggende Spanjaard gingen door merg en been. De Once-renner was gaan zwabbe ren op de fiets, had alle controle verloren en had een bizarre schui ver gemaakt; woest, bokkend op zijn uit het lood geslagen ijzeren ros. In het plakkende asfalt was hij tot stoppen gekomen. Ploeggeno ten stonden naast hem en hoor den zijn zielige kreten aan; hij ver ging van de pijn, had botten en beenderen gebroken, maar was ook en vooral mentaal gekwetst. Het geschreeuw van de klimmer, de hoge kreten van ongeloof pijn en wanhoop bleven me heel lang bij. Net zoals de beelden, vrijwel gelijk tijdig, van de ineens door het land rijdende Lance Armstrong, die, om Beloki te kunnen ontwijken, als een volleerd crosser door het geploegde veld reed en op verba zingwekkend knappe manier over eind bleef Aan het eind van het weiland be vond zich een walletje. Heel even moet Armstrong gedacht hebben, als een stuntman, een sprongetje naar het snel naderende asfalt te maken, maar hij hield zich in en stapte vliegensvlug af, sprong van het land op de weg, hupte op zijn fiets, werd ingehaald door anderen die hem met bewondering beke ken, kreeg een tikje op zijn kont en de koers ging verder. Beloki en diens snijdende kreten bleven achter op deze berg die niet meer is dan een gevaarlijke uit holling overdwars met vooral een verraderlijke afdaling waar durf het verliest van de slecht draaien de bochten en het oude, vieze as falt dat zijn grimmigheid in ruwe vorm openbaart. Waarom er toen zo hard en bijna roekeloos werd gedaald? Om Aleks- andr Vinokoerov terug te halen. De Kazak was met een van zijn stunts bezig en was hard weggere den. Vino maakte afgelopen weekend bekend dat hij nooit meer (op de fiets) in wedstrijdverband zal rij den. Een monument stopt. De blonde zwijger die in 2003 een pact sloot met de Col de Manse. BROERS SCHLECK door Edward Swier SOYONS - Voor wie er nog aan twij felt: Andy is de sterkste van de twee Schleck-broeders. Het komt uit de eerste hand. Joost Posthu- ma, knecht van beide broers bij Le- opard-Trek, zegt het op de tweede rustdag in de Tour de France on omwonden. „Frank heeft wat tijd kunnen win nen omdat iedereen naar Andy kijkt. Andy heeft op zijn beurt Frank nog niet op achterstand wil len rijden. Andy heeft zijn grote broer nodig." Joost Posthuma kijkt er olijk bij. De dertigjarige Tukker die bij Ra bobank een steeds fletsere uitstra ling kreeg, is helemaal opgebloeid in Luxemburgse dienst. Hij is meer dan bij zijn vorige werkgever knecht geworden. Maar maakt nu wel kans om Parijs binnen te rij den aan de zijde van de geletrui- winnaar. Het doel is helder en duidelijk. De ploeg staat als één man achter An dy en Frank. Dat maakt het leven zoveel makkelijker. „In de jaren dat ik voor Rabo de Töur reed wa ren er altijd meerdere doelen. We hadden een klassementsman, een sprinter en als het kon moest er ook iemand meezitten in de ont snapping. Hier is één ding duide lijk: Joost gaat niet mee in een ont snapping." Omdat Posthuma van het negen tal niet de beste klimmer is, ligt zijn taak vooral in de eerste hon derd kilometer van de koers. Hij houdt de kopmannen uit de wind, haalt drinken en regenjasjes. Dat was nog niet makkelijk deze ron de. „Mijn werk is vaak niet op tele visie zichtbaar, maar ik mag tevre den zijn over mijn Tour tot nu toe. Frank en Andy zijn content. Het is echter wel een lastige Tour. Het weer valt tegen. En ze sturen ons elke dag langs toeristische plekjes, over smalle weggetjes. Dat is vra gen om problemen." Niettemin bleef zijn team uit de el lende. „Omdat we allemaal voor één ding gaan, we proberen liefst met negen man bij de eerste vijf tien te zitten." In een halfjaar tijd heeft de knecht zijn kopmannen goed leren ken nen. „Als ronderenner is Andy de sterkste van de twee. Dat komt vol gens mij vooral omdat hij zo onge compliceerd is. Heel veel ronderen ners zijn erg op zichzelf, kruipen liefst in hun schulp. Kritiek van an deren trekken ze zich enorm aan. Andy heeft dat niet: wat er over hem geroepen wordt, interesseert hem geen hol. Frank compenseert zijn iets mindere talent als klasse mentsrenner door super voor zijn vak te leven. Dat is voor Andy veel lastiger, die heeft zo nu en dan wel nodig dat zijn broer hem verma nend toespreekt." Posthuma erkent overigens dat zijn ploeg deze Tour niet veel lan ger op twee paarden kan wedden. Dat wat nu nog de kracht van Leo pard is, kan straks namelijk ook de zwakte blijken. „Maar daar zijn we ons terdege van bewust. Dat we ten die twee, dat weet de ploeglei ding. In de Alpen zal er een duide lijke keuze worden gemaakt." Want, zoals de broers zelf al aanga ven op hun persconferentie, liever één man winnaar en de ander twintigste, dan als nummer 2 en 3 in Parijs plaats te moeten nemen naast de winnaar. Het was gisteren overigens alweer Posthuma's derde persconferentie deze Töur. Net als voor de start van de Tour en op de eerste rust dag zat de Leopard-formatie ook gisteren weer met negen man sterk achter een tafel. Natuurlijk, de meeste (zoniet alle) vragen wa ren voor de Schleckjes, niettemin nam Joost Posthuma ook nu met- goede zin plaats in de tuin van Le Domaine de Soyons. „Dit is nu precies wat we zijn, wat we willen uitstralen. We zijn een team. Ik Leopard Trek-renner Andy Schleck staat de pers te woord op de tweede Joost Posthuma Rob Ruijgh: Lichtpuntje. door Patrick Delait SAINT-PAUL-TROIS-CHATEAUX - Een negende plaats van Maarten Tjal- lingii in de dertiende etappe: het is na twee weken Tour de beste uit slag van een Nederlandse renner. Ook in het algemeen klassement spelen onze landgenoten geen rol van betekenis. Alleen debutant Rob Ruijgh en de teleurstellende Robert Gesink staan in de top 50. „Het is in deze Tour voor het Nederlandse wiel rennen drie keer niks", zegt bonds coach Leo van Vliet. „We doen niet mee in de bergen en niet in de massasprints. Het is zo mager tjes, terwijl we toch goede renners hebben. Voor de Tour was ik posi tief gestemd, maar tot nu toe houdt het niet over." De vechtlust van Niki Terpstra, twee keer deel uit makend van een. lange vlucht, en het fraaie Tour-debuurt van Rob Ruijgh: het zijn volgens Van Vliet de enige Ne derlandse lichtpuntjes na twee we ken Tour. Zelfs de wereldwijde aan dacht die Johnny Hoogerland trok met zijn spectaculaire valpartij in het prikkeldraad kan de armoede in het Nederlandse kamp niet ver bloemen. „De aandacht voor John ny is leuk, maar in de Tour draait het om uitslagen. Ja, Johnny heeft ook de bolletjestrui gedragen, maar dat is nog geen hoofdprijs", is Van Vliet kritisch voor de Neder landse Tour-renners. - Vooral Robert Gesink is de bonds coach zwaar tegenvallen. De Ra- 1 bo-kopman zag zijn ambities op een hoog klassement in rook op- 1 gaan na een valpartij in de vijfde etappe. Hoewel hij de impact van Gesinks blessures niet wil minima liseren, denkt Van Vliet dat er meer aan de hand is met de klim mer. „Zoals Robert bezig is met hoogtestages en wattages, daar heb ik mijn twijfels over. Als ik Ro bert zie fietsen, denk ik aan een computer. Zijn trainer bepaalt al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48