bunkercomplex blootgelegd zeeland 119 Widerstandnest 220 H werd geteisterd door zand 'Nieuwe regels regiotaxi duperen grote groep' toegankelijk gemaakt voor publiek Reddingsmaatschappij haalt surfers van zandplaat in de Noordzee Open kerkdagen in de Gasthuiskerk Excursie boswachterij en Meeuwenduinen Rousseau op viola da gamba in de Overkant Orgelconcert door Jan van Westenbrugge dinsdag 19 juli 2011 Jack Westhoeve (links) en Camiel Beijersbergen leggen uit in welke richtingen het kanon kon schieten. foto Ronald den Dekker Het bunkercomplex in de duinen van Goeree was een schakel in de verdedi gingslinie tussen Noorwegen en Zuid-Frankrijk, de Atlantikwall. Het complex kreeg de naam Widerstandnest 220 H en werd in de jaren 1942 en 1943 gebouwd. Het hart van het 'bunkerdorpje' bestaat uit vier zware bomvrije bunkers. Hier stonden de kanon nen, die ten tijde van dreiging naar buiten werden gereden. De zware wapens konden de afstand tot Schouwen-Duiveland makke lijk overbruggen. Ook was er ruimte voor de man schappen. In totaal zouden er zo'n 77 man gestationeerd kunnen wor den, in de praktijk verbleven er on geveer twintig man. Om hen te on derhouden, bouwden de Duitsers ook een proviandbunker en water tanks in de duinen. Het geheel was goed beveiligd. Aan de landkant was een mijnen veld aangelegd, rondom stond een hekwerk van prikkeldraad. Rond om het complex waren twintig pektonnen ingegraven die op af stand konden worden ontvlamd om de vijand op afstand te hou den. Verder is er nu nog een pla- door Joeri Wisse door Luc Oggel GOES - Door de regels voor het ge bruik van de Wmo-regiotaxi aan te scherpen, wordt een grote groep mensen uitgesloten van gesubsidi eerd vervoer. Dat stelt de Goese SP-ftactie in schriftelijke vragen aan B en W. De gemeenten in de Oosterschel- deregio willen bezuinigen op de re giotaxi en daarom wordt per 1 ja nuari 2012 een inkomens- en kilo- metergrens ingevoerd. Vooral over de inkomensgrens is onrust ont staan. Volgens SP-raadslid Loes Passieux is die grens 'bijzonder laag'. „Voor een alleenstaande on der de 65 jaar ligt de inkomens grens al bij 75 procent van het mi nimumloon. Zit je daar vlak bo ven, dan heb je nauwelijks draag kracht, maar toch moet je 1,30 eu ro per kilometer betalen. Een re tourtje Wolphaartsdijk-Goes is dan 18 euro." De SP vreest dat mensen met dat soort bedragen be zoeken aan zorgverleners gaan mij den. „Wmo-pashouders worden gi gantisch op kosten gejaagd, deze maatregel heeft een asociale uit werking." De partij is ook verbol gen over het feit dat de raad gepas seerd is bij het nemen van het be sluit en dat de brieven naar gebrui kers al zijn verstuurd. BROUWERSDAM - Twee surfers met materiaalpech zijn zondagmiddag door de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) van een zandplaat in de Noordzee gered. De reddingsactie vond plaats in heftig weer: op de Noord zee voor de Brouwersdam stond een zuidwestenwind van wind kracht zeven. De melding van het Kustwachtcen trum kwam rond 14.00 uur bin nen op station Ouddorp. Daarop is een strandvoertuig van de KN RM gaan patrouilleren op het strand, terwijl reddingsboot de Griend op het water een zoek tocht startte. Na een paar minuten werden de twee surfers aan de teau zichtbaar waarop een grote schijnwerper stond. Die kon (vijan dige) schepen op de Noordzee of de Grevelingen 's nachts vanaf de duinen in het volle licht zetten. Het complex werd tijdens de oor log geteisterd door zandstormen. Dagelijks waren eilandbewoners aan het werk om de paden van zand te ontdoen. Eerst vrijwillig, later onder dwang. noordkant op de drooggevallen Oosterbanken gesignaleerd. Op aanwijzingen van een bemannings lid dat van boord was gestapt en naar de pechvogels op de zand plaat was gelopen, is de reddings boot omgevaren naar de zuidkant van de plaat. Daar was de bran ding minder heftig en zijn de sur fers na een wandeling van zo'n vierhonderd meter met hun spul len aan boord van de Griend ge klommen. T\vee andere reddingspogingen voor surfers bleven zondag zonder resultaat. Een van de meldingen, op zee in het Slijkgat, bleek loos alarm. In het andere geval kon de watersporter op eigen kracht heel huids de Blokkendam in de Brou wersdam bereiken. ZIERIKZEE In de Gasthuiskerk aan het Haven plein in Zierikzee worden deze zo mer weer open kerkdagen gehou den. Tot en met 26 augustus staan iedere maandag, woensdag, don derdag en vrijdag de deuren open van 13.30 tot 16.30 uur. Bezoekers kunnen luisteren naar orgelspel, er is een boekentafel en een foto-ex positie. Tijdens de kermis (1, 3 en 4 augustus) is de kerk vanwege de luide muziek dicht. WESTENSCHOUWEN Gidsen van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland verzor gen tot en met 25 augustus elke donderdagavond een excursie in de Boswachterij Westenschouwen en de Meeuwenduinen. De start is om 19.00 uur vanaf de fietsenstal ling aan het einde van de Adriaan van der Weijdeweg. Deelname is 2 euro voor volwasse nen en 1 euro voor kinderen. Aan melden kan bij de VW in Burgh-Haamstede. BROUWERSHAVEN Schouws Jeugdorkest speelt in Grote Kerk Het Schouws Jeugdorkest geeft za terdag 23 juli een concert in de Gro te- of Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Het programma be staat uit populair-klassieke werken. Het orkest staat onder leiding van organist Marien Stouten. Het Schouws Jeugdorkest ontstond als gelegenheidsorkest. Vanwege de ve le positieve reacties zette Marien Stouten het orkest voort. Het con cert begint om 20.00 uur. OUDDORP Ralph Rousseau geeft donderdaga vond 21 juli een concert in de Over kant in Ouddorp; een nieuwe cultu rele, educatieve en maatschappelij ke ontmoetingsplaats. Voor het eerst wordt daar een klassiek con cert gegeven. Rousseau speelt viola da gamba en is niet alleen bekend om zijn muzikale talent, maar ook om zijn losse presentatie. Kaarten via de VW Ouddorp aan Zee; 0187-681789. Aanvang 20.00 uur. RENESSE In de serie donderdagavondconcer ten verzorgt organist Jan van Wes tenbrugge donderdag een concert op het uit 1882 daterende Oberlin- gerorgel in de Jacobuskerk in Ren- esse. Van Westenbrugge kan bogen op ruime ervaring. Hij bespeelde vele bekende orgels in binnen- en buitenland. Van Westenbrugge heeft zich toegelegd op het spelen van koraalbewerkingen. Het con cert donderdag in de Jacobuskerk begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45