Mysterieuze geschiedenis van Duits i8| zeeland Marchingband loopt Jons ta.lent. mee op Via Gladiola Nieuwe Kerk 0 r concerteert in dinsdag 19 juli 2011 1 S SMiifflIÏÏSiiSSiSWWMSMroMfflM TWEEDE WERELDOORLOG Bunkercomplex aan de voet van de Brouwersdam wordt uitgegraven en via wandelroute door Joeri Wisse Vanaf de rijksweg over de Brouwersdam zie je er helemaal niks van. Zelfs voor wie dichterbij komt en een wandeling maakt over het slin gerende duinpad van natuurge bied De Punt blijft het gave bun kercomplex uit de Tweede Wereld oorlog verborgen. Daar komt bin nenkort een eind aan. Momenteel werken Stichting WO2 Goeree-Overflakkee (WO2GO),' Staatsbosbeheer en het Natuur en Recreatieschap De Gre- velingen hard aan de realisatie van een bunkerroute. Dat is meer dan alleen een pad naar het verscholen complex dat nu nog in afgesloten gebied ligt. Het meeste werk zit 'm in het blootleggen van de bouw werken. Nadat het complex in '45 door de Duitse bezetter werd verlaten, kre gen de elementen weer vrij spel in de toen blanke duinen. „Sommige bunkers zitten onder een laag van twee, drie meter zand", vertelt Jack Westhoeve van WO2GO. Met een team van zo'n vijftien vrijwilli gers heeft hij honderden uren doorgebracht in het gebied. Eerst prikkend met dunne stokken om de bunkers te lokaliseren om ver volgens de bouwwerken uit de oor log voorzichtig te ontdoen van de dikke deken zand. Een monster klus, volgens Westhoeve. Het resultaat mag er echter zijn. Veel onderdelen zijn door het pak zand goed geconserveerd. „Eén van de mooiste dingen is deze schootsveldmarkering", wijst hij op de betonnen bovenrand. Die is beschilderd met markeringen. Na men van het Duitse spellingsalfa bet, zoals Berta en Casar, met daar onder de coördinaten. De militai ren konden zo gerichte comman do's krijgen om in een bepaalde richting te schieten. Behalve de au thentieke schildering, was ook het affuit, een onderstel voor het wa pen, nog in zeer goede staat. „Mo menteel zijn we bezig om daar een replica van te maken. Het origi neel wordt veilig opgeborgen en mogelijk tentoongesteld." In een andere mitrailleursopstel ling vonden de vrijwilligers hul zen. „Ook die zijn waardevol, want één huls vertelt een heel ver Vrijwilligers van W02G0 hebben veel bunkers uitgegraven. Een 'monster klus' omdat het fijne stuifzand als water van de schoppen loopt. haal. Zo weten we nu dat hier de pantserkoepel van een Renault FT-17 stond opgesteld. Die Franse tanks waren voor de Duitsers veel te licht en daarom hebben ze al leen de onderdelen gebruikt", ver telt Westhoeve. Het bunkercomplex werd in 1942 en 1943 op het uiterste puntje van Goeree gebouwd als onderdeel van de Atlantikwall. Omdat de landtong aan verschillende kanten kon worden aangevallen, is het standaardontwerp aangepast. „Dat maakt dit complex bijzonder." Om het de vrijwilligers wat makkelijker te maken, be gon de klus met de aan leg van een werkpad door een woud van bramen en duindoorns. Ook liet het Grevelingenschap een Noordzee aantal vertrekken in grotere bun kers afsluiten met stalen deuren. „Dat is gedaan om vleermuizen te beschermen", legt Marc Beets van het Grevelingenschap uit. Mede om die reden is ook Staatsbosbe heer, die het natuurgebied onder haar hoede heeft, bij het project betrokken. Camiel Beijersbergen van Staatsbosbeheer: „Cultuur historie is belangrijk, maar we moeten ook de natuurwaarden be schermen. Vleermuizen zijn hele conservatieve dieren, die erg kwets baar zijn voor verstoring." Al met al schat Beijersbergen dat er zo'n 300 watervleermuizen en groot- oorvleermuizen in de Duitse bun kers leven. Niet alle bunkers zijn in de loop der jaren volledig onder het zand verdwenen. Een paar bunkers ble ven toegankelijk en zijn mede door het gegeven dat ze zo afgele gen liggen, gebruikt voor activitei ten die het daglicht moeilijk kun nen verdragen. Meest huivering wekkend is het verhaal over een van de bunkers, die gedurende de jaren zeventig enkele jaren werd gebruikt voor samenkomsten van een sekte. Die bunker is deels uit gegraven. De rode afdrukken van kinderhandjes op de muren zijn de stille getuigen van de verdwe nen sekte. Later werd een ander nog toegan kelijk deel van het complex ge bruikt voor illegale feesten. West hoeve: „Het is lang een populaire plek geweest. Er stonden hier zelfs televisies." De graffitischilderingen die in dat gedeelte zijn aange bracht vormen een bijzonder con trast naast de schilderingen die de Duitsers aanbrachten op het grijze beton: groene en bruine camoufla- gevlekken. „Alle bunkers zagen er zo uit, maar de meeste schilderin gen zijn in de loop van de jaren af gesleten", legt hij uit. „)e moet je voorstellen dat dit gebied er in de oorlog heel anders uitzag. De dui nen waren nog niet begroeid en de paden waren overspannen met camouflagenetten." Beijersbergen: „Veel mensen kun nen maar moeilijk voorstellen dat hier een breed strand was." Nadat begin jaren zeventig de Brouwers dam werd aangelegd en het Greve- lingenmeer ontstond, verander den de stranden, slikken en schor ren op De Punt in dichtbegroeid natuurgebied. Het bunkercomplex en de woeste omgeving op zich zelf zijn al indrukwek kend genoeg om in rond te dwa len. Ook het uitzicht vanaf de bun kers op het Grevelingenmeer is meer dan de moeite waard. Maar het zijn de verhalen over de oor logsperiode die de bunkers tot le ven doen komen. Daarom worden er langs de route en bij de bunkers informatiebor den geplaatst die uitleg bieden. „Maar je kunt daar ook niet alles op kwijt. Het mooiste is om straks mee te gaan met een excursie", ver telt Westhoeve. Wanneer dat kan, is nu nog niet duidelijk. De bedoe ling is dat dit najaar de bunkerrou te officieel wordt geopend. Daarna wordt het complex opengesteld voor publiek. De originele camouflageschildering (rechts) zat tot voor kort onder een dik ke laag zand. Nu vormt het een bijzonder contrast naast de graffiti. Ook de schootsveldmarkering in één van de mitrailleuropstellingen is dank zij het zand goed bewaard gebleven. ZIERIKZEE - Marchingband Schou- wen-Duiveland (MSD) doet vrij dag 22 juli mee aan de feestelijke intocht tijdens de Nijmeegse Vier daagse. De band moet een flink aantal meters maken over de Sint Annastraat, die tijdens de vierdaag se Via Gladiola heet. MSD loopt vooraan in het cluster waarin ook de oud-mariniers lopen. In maart viel de uitnodiging om mee te doen aan het wandelfestijn in de bus. MSD-voorzitter Paul van Geesbergen aarzelde geen mo ment. Hij beschouwt het als een grote eer dat MSD als amateurvere niging is uitgenodigd om mee te doen en zo als muzikaal ambassa deur voor Schouwen-Duiveland te fungeren. „De strakke exercitie in combinatie met het marine-uni form zal zeer zeker hebben bijge dragen aan het besluit. En niét te vergeten het hoge percentage jeugdleden dat MSD heeft." MSD kan bogen op aardig wat ervaring met grote optredens. Vorig jaar deed MSD mee aan het Wereld Muziek concours in Kerkrade waar de band in de klasse marswed strijd sectie A-b tweede werd. In mei dit jaar deed het Schou- wen-Duivelandse gezelschap mee aan het bevrijdingsdefilé in Wage- ningen. MSD treedt in Nijmegen aan in haar gala-outfit. ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zie- rikzee is zaterdag 30 juli podium voor jong aanstormend muzikaal talent. Allette van Heest (piano), Suzanne Roeland (dwarsfluit) en )an Meuleman (orgel) brengen een programma met werken van on der anderen Bach, Chopin, Debus sy en Mendelssohn. Allette Van Heest en Suzanne Roeland zitten momenteel in VWO 5 en vormen een muzikaal duo. Het tweetal heeft inmiddels al aan concoursen meegedaan. Meuleman is organist van het Van Vulpenorgel van de hervormde kerk in Ouddorp. Hij heeft les van Rinus Verhage. Aan vang 16.30 uur. MEEST GELEZEN 1 .Voortijdig einde Visserijdagen Bru 2.Hinder van hoppende vakantiehulp 3.Diefstal in Burgh-Haamstede VIDEOJOURNAAL Kijk elke dag op www.z2.nl voor het nieuwste videojournaal van Zeeland in 2 minuten. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto lag wegenbelasting, D;- BPM. -Sallo 7 jaar garanfie! J'liS1 Picanto v.a. 7.995, A labei :14^^te!ling'j7.jaar garantie AutoVermeulen Goes Autohuis Terneuzen Kia Melse Vlissingen <gjg> JAAR GARANTIE O? Al..;, f: MODELLEN DOE ONS DAT MAAR EENS NA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44