tilte van nu 2 sport 125 U Kolijn verrast De Rijcke in Breskens Voortrekkersrol voor Japanse voetbalsters 'Brazilië is op de goede weg' Mosselparty bij Vacansoleil valt in de smaak dinsdag 19 juli 2011 'Het is lastig om de overgebleven renners nog te motiveren.' Dirk Demol, ploegleider RadioShack ORANGE - Wielrenners en journalisten aten gisteren mosselen tijdens de mosselparty van Vacansoleil DCM op de tweede rustdag van de Tour de France. „Een paar maanden geleden hebben we dit al geregeld. Een leuk initiatief', zei algemeen directeur Daan Luijkx over de bijeenkomst waar de renners deel van meemaakten. „Onwennig", zei Johnny Hoogerland over het gebeuren. „Een ideale rustdag is de hele dag in bed", zei de voor malig drager van de bergtrui. Hij had overigens niets met het initiatief te maken. foto Koen van Weel door Patrick Delait SAINT-PAUL-TROIS-CHATEAUX - Oude tijden zullen herleven bij Ra dioShack als Lance Armstrong van daag of morgen zijn opwachting maakt in de Tour. Door de komst van de zevenvoudige Tour-win naar zal de Amerikaanse ploeg ein delijk nog een keer in het middel punt van de belangstelling staan. Waren de media de voorbije jaren niet weg te slaan bij de ploeg van teammanager [ohan Bruyneel, in deze Tour is het stil bij de teambus van RadioShack. Veel valt er voor journalisten ook niet meer te halen bij de vleugel lamme ploeg. Van het klavertje vier dat RadioShack in deze Tour succes moest bezorgen, is nog wei nig over. De toptienaspiraties van Janez Brajkovic, Chris Horner en Andreas Klöden werden door val partijen aan diggelen geslagen. Le vi Leipheimer fietst wel nog, maar ook hij is door pech ver teruggesla gen. Daar komt nog bij dat luxe knecht Yaroslav Popovitsj in de tweede Tour-week met hoge koorts moest opgeven. „Het lijkt alsof we in deze Tour verdoemd zijn", zegt ploegleider Dirk De- mol. Bij het Grand Depart in de Ven- dée waren de verwachtingen hoog gespannen. De oudjes van RadioS hack hadden immers een voorjaar gereden om U tegen te zeggen. De bijna veertigjarige Horner had de Ronde van Californië gewonnen, Klöden was de beste in de Ronde van het Baskenland en Leipheimer greep de macht in de Ronde van Zwitserland. Ook Brajkovic, die zijn volledige seizoen op de Tour had afgestemd, leek op het juiste moment in vorm. Des te pijnlijker vindt Demol het dat zijn ploeg door een zondvloed is getroffen. „Het ergste is dat het ons allemaal is overkomen. De enige die door zijn eigen schuld is gevallen, is Leipheimer. De anderen zijn alle maal meegesleurd door anderen." De kaalslag binnen zijn ploeg, leidt volgens Demol tot 'onwerke lijke' situaties. Met vijf overgeble ven renners is de teambus van Ra dioShack akelig leeg. Van de adre- nalinekick, die Demol kende uit zijn periodes met Lance Armst rong en Alberto Contador, kan de ploegleider in deze Tour alleen maar dromen. „Het is onwerkelijk allemaal. Het is lastig om de over gebleven renners nog te motive ren. En we moeten nog een week. Een etappezege is het enige waar we nog op kunnen hopen." Toch ziet Demol ook een positieve kant aan de malaise. Nu hij in de Tour voor het eerst kennismaakt met de keerzijde van de medaille, dringt het pas echt tot hem door wat zijn team tien jaar lang heeft verwezenlijkt. Zeven Tour-zeges met Armstrong en twee met Con tador bij achtereenvolgens US Pos tal, Discovery en Astana: het wa ren ook voor Demol gouden tij den. „De enorme media-aandacht leidde soms tot overdreven tafere len, maar liever dat, dan de situa tie waarin we nu verkeren." Of RadioShack het tij kan keren in de volgende Tour is onzeker. Hoe wel het sponsorcontract onlangs werd verlengd, moet de ploeg ver der met een kleiner budget. Ruim te om een kandidaat-Tour-win- naar te strikken is er niet. „Ren ners die de Tour kunnen winnen, zijn dun gezaaid. Bovendien lig gen alle toppers volgend seizoen nog onder contract. We zullen de ploeg versterken, maar voor de Tour rekenen we op de jongens die nu zijn uitgevallen." door Henk van de Voorde BRESKENS - In het C1000 Vechtha- nentoernooi 2011 van tennisvereni ging De Boskreek uit Breskens ke gelde Terneuzenaar Maarten Ko lijn (26) op het 6-schema de als tweede geplaatste Aardenburger Eric de Rijcke omver. De gerouti neerde Sjef-speler won nog wel de eerste set met 7-5, maar vervolgens zegevierde de conditioneel sterke Terneuzenaar met twee keer 6-2. Beide spelers prefereren aanval lend tennis boven 'prikken'. Kolijn loopt enorm om zijn backhand heen, daarmee aan de forehand- kant een flinke ruimte open la tend. Door zijn snelheid weet hij niet alleen die ruimte veelal te overbruggen, maar bovendien vaak een winner te produceren via een in extremis geslagen cross fore hand. Maarten Kolijn treft in de kwartfi nale zijn team- en stadgenoot Bas Dingenouts die achtereenvolgens won van Marck Timmermans (drie sets) en Jack Cornelis. Zijn jongere zus Leontine Dingenouts boekte in de 5-poule een mooie 7-6 6-3-zege op de als eerste ge plaatste Melany Tazelaar van de or ganiserende vereniging. Leontine Dingenouts, die behoorlijk druk op de ketel kan zetten, krijgt van daag te maken met teamgenote Li- selot Kayser. Bij de mannen-5 schakelde Wout Kolijn collega-Terneuzenaar Robin Nagelkerke in drie sets uit: 4-6 6-4 6-3. Hij moet het vandaag in de kwartfinale opnemen tegen sche ma-aanvoerder Gerrit-)an van Gui- lik uit Ermelo. Wout Kolijn heeft zijn voetbalschoenen alweer een tijd geleden aan de wilgen gehan gen na jarenlang in de jeugd van Club Brugge actief te zijn geweest. Een knieblessure betekende het einde van zijn loopbaan, maar ook het tennissen beheerst de jurist aardig. In de vrouwendubbel 3-poule versloegen Karlijn Agten en Stefanie. Maenhout, afkomstig uit Terneuzen, met 7-5 6-4 José de Wit en Bianca Zwanenburg. BUENOS AIRES - Ondanks de vroege uitschakeling op het toernooi om de Copa America, ligt Brazilië op koers om over drie jaar in eigen land om de wereldtitel te kunnen strijden. Dat beweerde bonds coach Mano Menezes na de neder laag in de kwartfinale tegen Para guay. „Ik ben niet vies van zelfkri tiek, maar weet zeker dat Brazilië niet wankelt. We zullen heel sterk zijn in 2014", aldus Menezes. De bondscoach denkt niet aan op stappen. „Dat lost namelijk niets op. Argentinië heeft de afgelopen jaren veel veranderd, maar zit nog steeds in de problemen." Het was liefst zestien jaar geleden dat Brazilië op een groot toernooi voor het laatst werd geklopt vanaf de stip. De 'goddelijke kanaries' moesten nu echter hun meerdere erkennen in Paraguay. Dat land treft in de halve finale Venezuela, terwijl Uruguay en Peru de andere finalepaats betwisten. door Michel Reijns TOKIO - De Japanse voetbalsters be haalden zondag niet alleen verras send de wereldtitel, ze hebben mo gelijk meteen de positie van de vrouw in eigen land een enorme stimulans gegeven. Voor Japanners gelden hun belang rijkste nationale sporten, voetbal en honkbal, als echte mannenbol- werken. Maar tot een paar jaar ge leden werd er ook in de rest van de samenleving niet veel meer van een vrouw verwacht dan het ba ren van kinderen, het huishouden en eventueel een weinig aanspre kende kantoorbaan. In leidinggevende posities bij Ja panse bedrijven zijn vrouwen zel den te vinden. In het parlement is nog geen 11 procent vrouw. Vrou welijke ministers kent het land niet. Het beeld is dat de Japanse vrouw zich terughoudend moet opstellen en het veld aan de man nen moet laten. Vrouwen die een bal in een doel schieten, passen to taal niet in dat plaatje. De wereldtitel zet dat beeld moge lijk op z'n kop. De Japanse dames versloegen zondag in Frankfurt fa voriet de Verenigde Staten. Femi nistes hopen dat het succes van de Japanse voetbalsters ook voor an dere vrouwen deuren kan openen. „Deze vrouwen zijn een domein binnengedrongen dat aan mannen voorbehouden was", stelde de Ja panse activiste Mie Ueda gisteren. „Het vooroordeel dat vrouwen niet kunnen voetballen, is daar mee volledig vernietigd." Het WK voetbal voor vrouwen werd dit jaar voor de zesde keer ge houden. Japan deed alle voorgaan de keren ook mee. Eén keer eerder kwam het Aziatische land door de De Japanse voetbalsters brachten de wereldbeker voor het eerst naar Azië. foto Michael Probst/AP poulefase heen. Dat was in 1995, als één van de beste nummer drie in de poule. Verenigde Staten was vervolgens in de kwartfinale met 4-0 te sterk. Japan staat nu in een kampioensrij tje met Duitsland (winnaar in 2003 en 2007), Verenigde Staten (1991 en 1999) en Noorwegen (1995)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41