keuze maken' sport 123 is drie keer niks Nest Van den Broeck: Ik kon de Tour winnen dinsdag 19 juli 2011 'Frank heeft wat tijd kunnen winnen omdat iedereen naar Andy kijkt.' Joost Posthuma Wielrenner Johnny Hoogerland rijdt met Vacansoleil-DCM de Tour de France. Op verzoek van deze krant houdt de Yersekenaar een dagboek bij. De tweede rustdag kwam als geroepen. Dan kun je eindelijk eens toegeven aan je vermoeidheid. Ik lig dan het liefst op m'n nest. Ik inter net wat, eet, drink of doe een bak kie. In iets anders heb ik totaal geen zin. Geen ingewikkelde toe standen en ander druk gedoe dus. Dat kwam er toch weer niet van. Vanuit Yerseke was er een delega tie die een mosselmaaltijd verzorg de. En dan kun je als dorpsgenoot natuurlijk niet wegblijven. Ik heb een vorkje meegeprikt. Het smaak te prima. Ik lust best graag mosse len, maar ik eet ze te weinig. Ik heb geen idee waarom, maar op een of andere manier komt het er bijna nooit van. Drie dagen geleden is m'n vrien din Gerda aangekomen. Samen met een goede vriendin volgt ze me nu tot en met Parijs. Onder weg pakken ze een hotelletje of staan ze op een camping. Met een wijntje erbij en af en toe eens een barbecueën. Letterlijk als God in Frankrijk. Natuurlijk ben ik dolgelukkig dat Gerda er is. Omgekeerd ook. Zeker na mijn veelbesproken valpartij in de negende etappe. Zelf zei ze dat het de vijf zwaarste minuten van haar leven waren geweest. Geluk kig werd ze supersnel op de hoog te gesteld van mijn toestand. De opluchting was groot toen bleek dat ik wel zwaar gehavend was, maar toch verder kon rijden. Wat dat betreft is de mobiele telefoon echt de uitvinding van eeuw. We belden al heel veel met elkaar en dat is daarna zeker niet minder ge worden. Maar ja, via de telefoon is ook niet alles. Af en toe heb je je ups en downs. Dat lijkt me lo gisch. En dan is het prettiger als je je naasten vlakbij je hebt. Normaal gesproken haal ik Parijs. Tenminste, ik ga ervan uit dat ze me niet nog keer met 65 kilometer per uur van m'n fiets rijden. Of er de komende dagen nog wat te ha len valt, is hoogst onzeker. Zowat iedereen denkt nog voor een laat ste kans te kunnen strijden. Maar als er mogelijkheden zijn om iets te laten zien, zal ik dit niet nala ten. Met de Alpen in aantocht' komt ook de gekte van de Nederlandse supporters dichterbij. Daar kijk ik echt naar uit. Ik hoop wel dat de fans hun verstand gebruiken en ze ons in hun enthousiasme niet in moeilijkheden brengen. We heb ben nu wel genoeg ellende meege maakt in deze Tour. vind het ook wel vermakelijk hoor, dat spel van Frank en Andy met de media", zegt Posthuma als hij na de persconferentie alle tijd neemt voor wat vragen uit Neder land. Het is overigens geen promotie praatje van Posthuma als hij zegt dat zijn ploeg „in korte tijd heel wat heeft neergezet." Het klopt echt. De formatie zit pas in zijn eerste jaar van zijn bestaan, maar oogt als een geoliede machine. Posthuma: „Misschien is dat ook les. Wielrennen is geen weten schap, maar vooral een gevoels kwestie. Misschien heb ik er geen verstand van, maar zo zie ik het. Ik hoop niet dat een jongen als Ste ven Kruijswijk dezelfde kant op gaat." Niet alleen Gesink stelt in deze Tour teleur. Ook Bauke Mollema presteert onder de verwachtingen, zegt de bondscoach. „Ik hoor dat Bauke niet in orde is, maar dat telt in de Tour allemaal niet. Ik hoop dat Gesink en Mollema in de ber gen toch nog iets laten zien, an ders staan we helemaal met lege handen. Dat is onvoorstelbaar". Thorwald Veneberg, technisch di- niet zo gek. Het grootste deel van het Saxo-personeel is natuurlijk meegegaan naar onze ploeg. Alle dingen die ze niet aanstonden, zijn overboord gegooid en de goe de dingen gekopieerd. Zo kan je veel bereiken in weinig tijd." recteur van de KNWU, beoordeelt de Nederlandse prestaties aanzien lijk milder. De ex-prof van Rabo bank staart zich niet blind op de uitslagen. Veneberg vindt het hoopgevend dat een aantal landge noten voor spektakel heeft ge zorgd. „Ik bespeur een tendens dat we steeds meer gaan meedoen. Er zijn jaren geweest dat we zelfs dat niet voor elkaar kregen." Toch kan Veneberg er niet om heen dat de laatste Nederlandse etappezege in de Tour al een eeu wigheid geleden is. Sinds de ritze- ge van Pieter Weening in de Tour van 2005 is het stil aan het oranje front. HERENTALS - De Belgische wielren ner Jurgen Van den Broeck is er van overtuigd dat hij dit jaar de Ronde van Frankrijk kon winnen. Dat zei de renner van Omega Phar- ma-Lotto gisteren in verscheidene Belgische media. „Het is een rare Tour", aldus de renner, die eerder in de Ronde van Frankrijk zwaar ten val kwam en moest afstappen. „Als de gebroeders Schleck of Con- tador de afgelopen vijfjaar bergop versnelden, had je gegarandeerd een verkoudheid te pakken. Nu is dat niet het geval. Het is recht- Tourde France 16e etappe 19 juli-162,5km FRANKRIJK M -wit La Rochette hoogteverschil en moeilijkheidsgraad oS Moydans Manse1268m- Leo van Vliet: Kritisch. staan en dan weer snel even in het zadel ploffen." Van den Broeck vraagt zich hard op af of de klassementsrenners bang zijn of dat ze misschien wel niet beter kunnen. „Het is frustre rend. Zeker omdat ik die explosivi teit wel in de benen-voelde", aldus de renner die momenteel herstel lende is van een paar gebroken rib ben, een klaplong en een gebro ken schouderblad. „Als ik de huidi ge Tour bekijk, durf ik te zeggen dat ik had meegedaan voor de eindoverwinning." De zestiende etappe voert het pe loton richting Alpen. Bijfinish- plaats Gap wacht een klim van de tioeede categorie, de Col de Manse. Het is de enige serieuze hindernis van de rit die drie zwa re Alpenetappes voorafgaat. Gap was een memorabele aankomst plaats in 2003, toen in de negende etappe Joseba Beloki 4 kilometer voor het einde, in de afdaling van La Rochette, door een lekke band de controle over zijn fiets verloor en precies voor Lance Armstong ten val kwam. De Amerikaan voorkwam een valpartij door zijn fiets als een veldrijder door het gras naar de beneden gelegen weg te sturen. Hij won later zijn vijfde Tour. De Fransman Tho mas Voeckler verdedigt na de tweede rustdag opnieuw de gele trui. Het groen is in handen van de Brit Mark Cavendish. rustdag van de Tour de France in Soyons. foto Koen van Weel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39