vijftig jaar een topper Weten wat je met bier allemaal kunt zeeland 119 Rode Kruis krijgt luxe bus dankzij erfenis Westelijke kanaaloever komende decennia kloppend hart Kanaalzone Stoet hoogtepunt van kermis in Sint-Margriete dinsdag 19 juli 2011 Volgens de schepen is het festival in zijn gemeente een uitgelezen plek waar liefde voor kunst en een gezonde dosis humör samengaan met genieten van alles wat zijn ge meente te bieden heeft. „We heb ben een grote droom. Voor de -perscartoons willen we het mekka van de wereld worden. We zijn aardig op weg", meent Willems. Nieuw dit jaar is ook de cartoon route. Deze tocht brengt bezoekers langs de vijftig 'plezantste' plekjes met strippanelen van Knok- ke-Heist. Met een cartoonstads plan in de hand kan elke bezoeker op een aangename manier de vol ledige cartoonroute bezoeken en dit combineren met een wande ling of fietstocht door de kustge- meente. En wie gek wil doen, kan op een aantal plekken z'n hoofd door de opgestelde panelen steken voor de origineelste vakantiefoto Zomaar een vrolijke, cartoon van Oekraïner Valentin Druzhinin. van deze zomer. Ze zijn speciaal ontworpen door de top van de Bel gische cartoonisten. De selectie van vijftig car toons werd gemaakt door Vlaanderens bekendste conferencier en humorist Geert Hoste. Hij liet zijn scherpe blik gaan over de cartoongeschiedenis en actualiteit in Knokke-Heist en selecteerde werken die perfect pas sen op de verjaardagskroon van het festival. Die keuze is verras send, actueel, verfrissend en werkt vooral op de lachspieren. De car toons die hij koos zijn gebundeld in een boek. Geert Hoste was vrijdag tijdens de perspresentatie erg duidelijk: „Mensen kunnen hier ontdekken dat onze Belgische staatshervor ming nog standvastiger blijkt dan sommige ongezonde regimes! Car toonisten zijn veel meer aanwezig in ons leven dan we denken. Ook al staan ze in een verloren hoek van een krant of tijdschrift, ze we ten onze aandacht te trekken. De lach die er bij hoort is de hoogste trede in het trappenhuis van vrije meningsuiting." Net als vorige jaren blijkt de inter nationale wedstrijd een groot suc ces. Bijna zeshonderd cartoonisten uit zesenzeventig landen stuurden meer dan tweeduizend tekeningen in. Met een verrassend accent, een uitvergroting, een doordenker of een inventieve grap brengen ze be zoekers aan het lachen. De teke naars leggen publieke geheimen zonder blikken of blozen bloot. Ze spelen in op de actualiteit en to nen het absurde in het kwadraat, met een lach of glimlach als resul taat. De Gouden Hoed - de hoog ste onderscheiding voor de beste cartoon - gaat dit jaar naar de Luxemburger Paul Leurs. Het niveau lag dit jaar erg hoog, aldus het juryrapport. „Knokke-Heist heeft: een reputatie hoog te houden, want wie hier als cartoonist een prijs pakt maakt meteen een carrièresprong", verze kert de jury. Het cartoonfestival in het tentoon stellingspaviljoen op het strand bij het Casino is dagelijks geopend tot en met 18 september van 10 tot 19 uur en de toegang is gratis. Gediplomeerd bierkenner Ariël Meeusen schenkt een Karmeliet in. De spe ciale bieren hebben geen geheimen meer voor hem. foto Peter Nicolai door Wout Bareman terneuzen - Hij was de enige noorderbuur tussen de zestig cur sisten, die ruim een jaar wekelijks de opleiding tot officieel bierken ner volgden in Antwerpen. Ariël Meeusen (55) uit Terneuzen kijkt er niet van op. „Vooral in ons land is er, zeker als het om speciale bie ren gaat die je vooral in België vindt, nog zo weinig bekend. Wat dat betreft hebben we nog een lan ge weg te gaan." De grote Nederlandse bierbrou wers richten zich nog steeds heel nadrukkelijk op de gewone pils drinker. Meeusen durft er best een beetje meewarig over te doen. Il lustratief daarvoor vindt hij de re cente uitspraak van een gelauwer de collega-bierkenner: „In Neder land brouwen de brouwerijen geen bier, maar geld." Meeusen: „Door deze opleiding, die onder meer heel diep in de historie van de bierbrouwerijen duikt, is me duidelijk geworden dat er heel veel foute bieren op de markt worden gebracht. Fabrieksbieren, vergeef me, ik hoef ze niet meer." De Terneuzense bierkenner, die eerder z'n sporen verdiende als op richter van politieke partijen als de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij en de Terneuzense Onafhankelijke Par tij, uiterst creatieve plannen ont wikkelde voor zorgtoerisme en ook het streektoerisme impulsen gaf, is nu opnieuw een man met een missie: „Ik wil mensen be wust maken van de intensiteit en kwaliteit van speciale bieren. Ze er mee laten kennismaken, het ver haal erachter vertellen en ze - niet te vergeten - duiden hoe die bie ren prima gecombineerd kunnen worden met het eten op je bord. Het is nu weer volop mosseltijd, bijvoorbeeld. Daarmee zijn ook prachtcombinaties te bedenken." Voor die combinatie bier en spij zen van streekproducten lanceerde hij eerder al het keurmerk Puur Zeeuws, waarbij een aantal Zeeuw se restaurants en andere hore- ca-etablissementen is aangesloten. Ze presenteren gastronomie en bie ren van eigen bodem. Meeusen, vol enthousiasme: „Re cent onderzoek wijst uit dat steeds meer café- en restaurantbezoekers advies van een bierexpert zeer op prijs stellen. Je ziet dus dat er spra ke is van een kentering. Ik draag daar graag m'n steentje aan bij." Bijvoorbeeld met lezingen, proeve- rijen en bieradvies aan kasteleins. door Wout Bareman evergem - De westoever van het kanaal Gent-Terneuzen wordt de komende decennia 'het kloppend hart' van de Kanaalzone. De bouw van de nieuwe zeesluis in Terneu zen zal voor een enorme opwaar dering van het gebied zorgen. Bur gemeester Erik De Wispelaere van kanaalgemeente Evergem is daar vast van overtuigd. Zijn gemeente moest in het recen te verleden regelmatig bloeden voor de expansiedrift van de Gent se haven. Zo moest de wijk Zand- eken plaats maken voor het nieu we Kluizendok, de Vlaamse tegen hanger van de Axelse Vlakte/Autrichepolder in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Er zijn inmiddels plannen om het dok te verlengen, want de belang stelling van internationale bedrij ven om zich er te vestigen is groot. De Wispelaere verwacht wel infra structurele problemen. Als in 2014 de Tractaatweg tussen Terneuzen en Zelzate wordt verdubbeld en niet lang daarna de Sluiskiltunnel in gebruik wordt genomen, ne men de internationale verkeers stromen toe. „Dan zal al het ver keer van Rotterdam naar Calais via de R4-west verlopen." De R4 is de belangrijkste ontsluitingsweg in het Gentse havengebied tussen Zelzate en Gent, zowel op de west- als de oostoever. Als daar niet snel op wordt ingespeeld, zal dat leiden tot een heus verkeersin- farct in de westelijke Kanaalzone. door Wilma Valk OOSTBURC - Een Ford Transit, door veel mensen gezien als de meest luxueuze personenbus, werd gistermiddag overgedragen aan het Rode Kruis, afdeling Mid den en West Zeeuws-Vlaanderen. „De wagen is niet alleen veel com fortabeler Voor onze passagiers," wist Hennie Mulder, coördinator vervoer van de afdeling. „Hij is te vens van alle gemakken voorzien voor onze chauffeurs. Zo zijn alle benodigdheden voor het vastzet ten van rolstoelen in de vloer ver werkt. En er hoeven nooit meer stoelen verwijderd te worden om plaats te maken voor rolstoelen. Deze stoelen kunnen we zijwaarts wegklappen." De bus, die een zeventien jaar oud exemplaar vervangt, kon aange schaft worden dankzij een groot le gaat van een inwoonster van West- Zeeuws-Vlaanderen. „Het geld was speciaal bestemd voor onze af deling," aldus penningmeester Peter van Loo. De nieuwe bus wordt ingezet voor het vervoer van ouderen en men sen met een beperking van en naar vakantiebestemmingen, bij noodhulp, grote evenementen, bij zorgcentra en het geliefde toertje door de regio. SINT MARCRIETE (B) - Be(e)st Aardig is het thema van de jaarlijkse, gro te stoet tijdens de kermis in Sint Margriete. Die trekt zondag vanaf 15 uur door het grensplaatsje. Eén van de publiekstrekkers is een le vensechte ganzenfanfare. De kermis zelf begint komende vrijdag en duurt tot en met zon dag 30 juli. Op het programma staat onder meer een koetstocht, een wielerwedstrijd, een oldtimer- rit, worsten werpen, een familie- fietstocht, krulbollen; verschillen de diners, demonstraties en optre dens. Het volledige programma van de kermis is te vinden op de website www.sint-margriete.be.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35