Russen niet de baas over kerncentrale 'Het is gewoon een kwestie Vakantietijd 21 dinsdag Heeft de vrijage tussen het Russische energiebedrijf Gazprom en het Duitse energiebedrijf RWE gevol gen voor de kerncentrale in Borssele? PZC dinsdag 19 juli 2011 mmmmmgmwmmmmmmmmmmmm door Marleen Blommaert Het weer, er is al veel over gezegd en geschre ven. Het is natuurlijk belabberd voor alle va kantiegangers en overigens ook voor alle mensen zonder wasdro ger. Er is weinig zo triest als klets natte was die aan de waslijn hangt. Net voordat die onstuimige wind het heeft droog gewapperd, komt er weer een onverhoedse stortbui. Binnen 10 seconden han gen lakens of anderszins ongemak kelijke grote lappen gewoon weer loodrecht en druipend naar bene den. Afhalen heeft geen zin meer, een was kan met dit weer al gauw zo twee weken onafgebroken bui ten hangen. Om vervolgens voor zien van vlierbesvlekken en vogel poep opnieuw in de wasmachine te verdwijnen. Ook in de stad lopen de natte va kantielappen triest met het hoofd gebogen het Nederlandse weer te trotseren. Een beetje meer binnen- vertier zou in onze provincie niet misstaan denk ik. Nein Vati, bitte nicht wieder ins Fussballmu- seum! Het is altijd wat met dat weer, dan te droog, dan te nat, dan te veel wind. Aan het platgewalste graan hier in de omgeving zou je menen dat het internationale trainings centrum voor graancirkelbouwers hier vlakbij zijn hoofdkwartier heeft. Het heeft duidelijk de or kaan niet doorstaan. Net als de nat te was biedt ook het neergeslagen graan, gegeseld door gure westen wind, een troosteloze aanblik. Ondertussen worden de mossel tjes opgegeten door de zeesterren lees ik en dat ligt dan weer aan de droogte. Ook dat zal een triest beeld zijn. Ik ben geen duiker dus ik weet niet hoe het er in werke lijkheid uitziet. Maar ik stel me hordes volgevreten zeesterren voor die zich vastklampen aan kleine schreeuwende mosseltjes. Maar gelukkig is er mijn huis nog. Alhoewel, dat is ook veranderd in een kleine bouwput nadat we be gonnen zijn met een verbouwing. Stof en puin overal. Mijn hond wordt oud. Zijn grijze neus is af en toe volstrekt de weg kwijt En ik, ik verlang naar de zon maar misschien nog meer naar vakantie. Nog even- Voor meer columns: www.pzc.nl/columns KERNCENTRALE door Jeffrey Kutterink COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pze.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merkén en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl - Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Duitslands grootste energieproducent en binnenkort mede-ei genaar van de kern centrale Borssele, zoekt geld. Getroffen door het Duitse besluit om te stoppen met kernenergie, gaat RWE samenwer ken met het Russische Gazprom. Bepalen de Russen straks wat in Borssele gebeurt? Doordat de Duitse overheid tegen 2022 de stekker trekt uit kernener gie, raakt RWE vijf kerncentrales en dus capaciteit kwijt. Ook moet het bedrijf de komende jaren een nucleaire belasting betalen van 500 miljoen euro per jaar. Tel daar bij op: schulden door overnames (Essent) en vanaf 2013 een ander EU-systeem voor emissiehandel van broeikasgassen. Uitstoot van CO2 wordt daardoor duurder. Een vrijage van RWE met Gazprom is dan ook verklaarbaar. Want gas is een schoon alternatief en Gaz prom 's werelds grootste gasleve rancier. RWE en Gazprom tekenden vori ge week in Rome een intentiever klaring. Ze willen gezamenlijk ko len- en gascentrales gaan exploite ren in Duitsland Groot-Brittannië, Nederland, België en Luxemburg. GroenLinks in de Staten van Noord-Brabant, Overijssel, Flevo land en Limburg trok dit weekend angstvallig aan de bel. Hoewel de samenwerking zich eerst richt op andere centrales, vrezen de frac ties dat de Russen het straks voor het zeggen krijgen in Borssele. Jeroen Brouwers van Essent noemt de reactie van de Groen- Links-fracties 'overbodig' en 'niet erg nuttig'. „Ik ga uit van de feite lijkheden. In de intentie-overeen komst staat geen woord Duits of Russisch: de samenwerking betreft alleen kolen- en gascentrales. Wel ke? Dat wordt de komende drie maanden bekeken. Wat betreft de kerncentrale: de voormalig aan deelhouders van Essent en die van Delta hebben recent een besluit ge- Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken^ kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Vladimir Poetin (rechts) in gesprek met Alexei Miller, de baas van Gazprom op het hoofdkantoor van het bedrijf in 2009. foto EPA nomen en dat wordt uitgevoerd." RWE nam Essent in 2009 over. Dat had toen een belang van 50 procent in de kerncentrale in Bors sele. Direct ontstond een (politie ke) discussie. De Tweede Kamer droeg het kabinet op om te voorko men dat de kerncentrale (deels) in Duitse handen zou vallen. Toen malig minister Maria van der Hoe ven (Economische Zaken) sloot met de publieke aandeelhouders van Essent (zoals de provincie Noord-Brabant) het convenant Pu blieke belangen Borssele. Daarin staan afspraken voor het geval dat de kerncentrale (deels) in private handen komt. Ook regelt het aan vullende zekerheid over het door verkopen van de aandelen. Het trekt een duidelijke grens bij trans acties met 'enge' landen. Delta verzette zich ook tegen de overname. Het bedrijf stapte naar de rechter en kreeg gelijk. Essent legde zich daar niet bij neer en ging in beroep. De daarop volgen de juridische strijd tussen de oud-aandeelhouders van Essent en energiebedrijf Delta is onlangs geslecht. RWE krijgt een minder heidsbelang in kerncentrale-exploi tant EPZ (30 procent) en wordt be trokken bij de plannen van Delta (en het Franse EDF) voor een tweede kerncentrale. Gedeputeerde Kees van Beveren is niet bezorgd over Russische in vloed. „Het meest belangrijk is dat de kerncentrale in publieke han den blijft. We zijn al met het mi nisterie in gesprek over een conve nant met de aandeelhouders om het publieke belang te borgen. De ontwikkelingen tussen RWE en Gazprom onderstrepen de nood zaak om dergelijke afspraken te maken." Delta wil inhoudelijk niet op de zaak ingaan. „De discussie gaat niet over ons", zegt woord voerder Jan-Willem Heijkoop. „De suggestie die GroenLinks wekt is voor rekening van GroenLinks." De krant 6 weken voor 18 euro! Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor€ 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld v; Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening Deze week lopen 684 Zeeuwen de Nijmeegse Vierdaagse. De PZC volgt een aantal wandelaars. Vandaag: de allerlaatste voorbereidingen op de eerste wandeldag. door Jeffrey Kutterink Bananen, komkommers en wat blikjes redbull moeten Ton Stapels (52) er vandaag doorheen slepen. „En ik heb voor de komende dagen massages gere geld." - Sinds zondag is hij al in Nijmegen. De Goesenaar loopt de 50 kilome ter en is vanochtend om een uur of vier van start gegaan. „Het wordt weer een heel mooi feest", roept Ton, die nu voor de tweede keer de Vierdaagse loopt. „De naadloze sok ken en de zeer ingelopen schoenen moeten voorkomen dat ik blaren krijg." Na elke wandeldag gaat Ton op de massagebank. „Om stijfheid tegen te gaan." En de regen? „De voor spelling is dat de eerste bui pas om een uur of twee valt. Als het mee zit ben ik al binnen, anders is het hooguit een uurtje. Dat is te doen." De schoenen van Theo en Marjo lein van Deurzen (47, 20) uit Ter- neuzen zijn ingespoten en water dicht. „Dat heeft de schoenmaker gegarandeerd. Maar ik hoop niet dat ik dat hoef te testen", lacht Theo. „Voor de zekerheid heb ik nog een stormparaplu gekocht." Ook zij zijn vanochtend om een uur of vier van start gegaan. „We zijn er helemaal klaar voor." Gister avond hebben ze hun brood al ge smeerd. „Voor onderweg nemen we wat flesjes water en sportdrank mee." De weersvoorspellingen baren Th. H. de Meester (85) uit Veere wat zorgen. Maar hij heeft zich gedegen voorbereid op de 30 kilometer. „In mijn rugzakje heb ik niet alleen re-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2