'Hij eigende zich een rol toe, die werd daarmee méér van hem dan van de auteur van het stuk' ii In Memoriam 1925 - 2011 regisseur/acteur Adrian Brine dinsdag 19 juli 2011 de kwajongen foto ANP Johnny Kraaijkamp sr. over leed zondagmiddag in het Rosa Spierhuis in Laren. De komiek en acteur schitterde in tal van producties en ver tolkte ook serieuze rollen. Toch bleef hij altijd de kwa jongen. Het werd zijn han delsmerk. door Dick van Rietschoten en Wijbrand Schaap Misschien staat hij er straks weer, als spook, bij zijn eigen begrafe nis. Net als ooit, bij zijn eerste rollen voor Nooijs Volkstheater, toen hij stiekem voor de deur van Theater Carré ging kijken wie er allemaal waren gekomen. Een dergelijke zucht naar aandacht hield hij de rest van z'n leven. John Kraaijkamp sr., die gisteren overleed, snakte altijd naar publiek en applaus. Jan Hendrik Kraaijkamp, geboren in Amsterdam, begon als puber met straatvoorstellingen. Middel baar onderwijs zat er voor hem niet in. Na z'n lagere school moest hij een baantje zoeken om te hel pen het gezin op de been te hou den. Intussen verzorgde hij met een paar vriendjes af en toe straat theatervoorstellingen, waarbij Joh nny de komiek uithing en zong. Hij werd door professionals ont dekt en mocht op z'n veertiende in een kleine rol meespelen met een revue-gezelschap in Carré. Met theatervoorstellingen van al lerlei aard scharrelde Kraaijkamp John Kraaijkamp sr. z'n kostje bij elkaar. Begin jaren vijftig trad hij als komiek op in de hoofdstedelijke nachtclub Place Pi- galle, waar hij kwajongensstreken uithaalde, zoals het op het toneel verkopen van een buiten gestalde fiets van een toeschouwer. Dat kwajongensachtige was ook zijn kracht in de latere samenwerking met Rijk de Gooyer en dat zou hij ook nooit meer kwijtraken. Nadat Johnny en Rijk elkaar begin jaren vijftig in Amsterdam hadden ontmoet (waar de ruim een half jaar jongere Rijk ook als conferen cier z'n brood verdiende) besloten ze samen iets te gaan doen. Het was het begin van een langdurige samenwerking voor radio, televisie en in het theater. In 1957 maakten Johnny en Rijk hun eerste gram mofoonplaatje met twee kolderie ke nummers die klassiekers zou den worden: Ik ben zo blij dat m'n neus van voren zit en niet opzij en Wij zijn twee eenzame cowboys. Ra zend populair werden ze toen be gin jaren zestig de AVRO twee jaar lang (1964 en 1965) maandelijks hun show johnny en Rijk, Een Paar Apart uitzond. In die titel zat overigens een dub bele bodem, want ze vormden wel iswaar een in artistiek opzicht uit stekend samenwerkend duo, maar werden privé nooit dikke vrien den. In 1966 scheidde John van zijn vrouw Rim, die hij in 1952 had le ren kennen en de moeder was ge worden van zijn zoon John(ny) jr. en dochter Ellissigne. Die gebeurte nis deed de komiek, in combinatie met de stress rond de Snip 8c Snap-revue waarin hij optrad, in een mentale en fysieke inzinking belanden, waarbij drankgebruik een belangrijke rol speelde. Een re latie met danseres Tilly van Duyke- ren hielp hem er echter bovenop, hoewel hij in 1967 wel bij de revue werd ontslagen. In hetzelfde jaar trouwde hij met Tilly. Uit hun hu welijk, dat vijfjaar duurde, werd hun zoon Michiel geboren. John zwoer publiekelijk nooit meer te zullen trouwen, maar viel in 1973 als een blok voor de Chi nees-Nederlandse actrice Mai Lun Lee, met wie hij een dertigjarige huwelijksverbintenis zou hebben. Samen kregen ze dochter Sanne. Leven met de flamboyante en vaak op zichzelf gerichte John Kraaijkamp viel niet altijd mee, ook met voor vrouw en kinderen. „Soms bekruipt me het gevoel dat ik door een psychiatrisch patiënt ben opgevoed", aldus John jr., die zijn theatertalent onmiskenbaar van zijn vader heeft geërfd. Met het einde van de jaren zeven tig brak voor John een tijd van gro te veranderingen aan. Toneelregis seur Franz Marijnen vroeg hem in 1979 voor een serieuze thëaterrol: King Lear, de hoofdrol van de ge lijknamige tragedie van Shakespea re. Kraaijkamp keek er later met ge mengde gevoelens op terug. „En al die 'echte' acteurs daar dachten dat zij die rol zouden krijgen. Die ontvingen mij natuurlijk warm, dat kun je wel begrijpen. Dat was mijn binnenkomst in de toneelwe reld, die zichzelf in zijn eigen deca dentie verstard heeft. Allemaal mensen die zich hoger houden dan ze werkelijk zijn." In die sfeer kon hij aanvankelijk slecht aarden, hoewel de recensies voor zijn optredens - ook in ande re Shakespearestukken als Midzo- memachtsdroom en De Koopman van Venetië - lovend waren. Uiteindelijk bleef Kraaijkamp toch bekender als televisieacteur en ko miek dan als groot toneelspeler. Die reputatie stond hem niet altijd aan. Hoe succesvol bijvoorbeeld zijn rol in de in 1991 begonnen tv-comedyserie Het Zonnetje in huis ook was, juist dat soort succes begon hem tegen te staan. Joop van den Ende ontfermde zich over 'de Oude Kraaij' en vond toneelstukken voor hem waarin hij kon schitteren, zoals Hoog Tijd (1992, met Mary Dresselhuys) en The Sunshine Boys (1993, net als in Het Zonnetje in huis speelde ook hier zijn zoon John mee). Na een verblijf van een jaar in Zuid-Afrika in 1975 (Kraaijkamp wilde rust) keerde hij terug naar Nederland en schitterde de gelou terde komiek/acteur opnieuw in onder meer Schakels (1996), De Huisbewaarder (2002) en Gouwe Handjes (2003). Ondanks zijn hoge leeftijd bleef John sr. tot ongeveer 2005 de po dia frequenteren. In januari 2007 speelde hij nog een gastrol in een aflevering van de comedyserie Kin deren geen bezwaar. In hetzelfde jaar werd hem de Blijvend Ap plaus Prijs toegekend, een onder scheiding voor zijn opmerkelijke en bijzondere bijdragen aan thea ter, televisie en film. Het was het zoveelste blijk van waardering na de Louis d'Or (1984), het Gouden Kalf (voor zijn rollen in De Aan slag en De Wisselwachter1986) en de Johan Kaartprijs (4987). Na zijn in harmonie verlopen scheiding van Mai Lun nam de Oude Kraaij in 2005 zijn intrek in het Rosa Spierhuis in Laren, waar hij de kamer kreeg van de in 2005 overleden Marten Toonder. zie onze website:binnenland Johnny Kraaijkamp op de büh ne met collega Rijk de Gooyer Met Rijk de Gooyer op het toneel foto GPD Als boeienkoning in Johnny en Rijk, Een Paar Apart foto Dick Coersen/ANP In het tv-spel Demürius de In Laat Maar Zitten zilversmid foto Andre van den Heuvel/ANP Met zoon Johnny jr. foto ANP Met Rijk de Gooyer (r) in Johnny en Rijk, Een Paar Apart foto ANP Met Martine Bijl en zoon John jr. in Het Zonnetje in huis foto ANP In Laren, op 82-jarige leeftijd foto Rick Nederstigt/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11