Voetbalsters zijn nog niet toe aan een groot podium binnenkomer Ajax willen hetzelfde: doelpunten sport29 Synchroonduo loopt finale mis Basketballer Kobe Bryant overweegt vertrek uit NBA maandag 18 juli 2011 Het WK voetbal voor vrou wen, dat gisteren eindigde met de finale Japan-VS, is niet geworden wat men er van verwacht werd. Er was te hoog ingezet. Het moest net zo'n festijn worden als het WK voor mannen in 2006. Maar toén gastland Duitsland al in de eerste knock-outwedstrijd struikelde, werd het zomersprook- je een herfstsonate. Want al zit vrouwenvoetbal in de lift, het kan en moet de vergelijking met mannenvoetbal niet willen door staan. Om eindelijk eens af te rekenen met het vooroordeel dat vrouwen voetbal weinig voorstelt, haalde Duitsland alles uit de kast om dit WK in de markt te zetten. Talloze reclamecampagnes op de Duitse tv en radio, in kranten, tijdschrif ten, op internet en gigantische billboards langs de weg moesten duidelijk maken dat er iets bijzon ders te gebeuren stond in Duits land. Iets dat je niet mocht mis sen. Met uiteraard het eigen gast land als grootste uithangbord. Er werd door de Duitse vrouwen zelfs opzichtig gesneerd richting hun mannelijke collega's die in Zuid-Afrika met brons genoegen moesten nemen. „Derde plaatsen tellen niet", riepen de Duitse voet balsters. Overtuigd van het goud meldde de Duitse tv dat alle wedstrijden live zouden worden uitgezonden en dat Europa deze zomer eens wat zou beleven. Ook vrouwen kunnen met voetbal de wereld in de ban houden. Dus werd er door de trainsters en speelsters ge strooid met termen uit het man nenvoetbal: 4-2-3-1-systemen, fo- rechecking, doordekken, opsto- mende backs en - net als Barcelo- vrouwen was uitgevoerd, dan had de Fifa die beelden apetrots zelf op YouTube gepost. Een kramp achtige poging om het toernooi te beschermen tegen negatieve publi citeit. Toen topfavoriet en gastland Duitsland niet tegen de immense druk bestand bleek en er in de kwartfinale uitvloog, ontsnapte de lucht uit de te hard opgeblazen ballon. De Fanplatze liepen leeg, tv-kijkers zapten weg en in de sta dions vielen vooral de lege plek ken op. De aanvankelijke jubel ver anderde in venijn. In Bild haalde columnist en ex-international Ma rio Bassler keihard uit door met satanisch genoegen te constateren 'dat nu de doorbraak van dat vrou wenvoetbal in zijn land eindelijk tot stilstand zou komen'. Een flauwe en onterechte conclu sie. Vrouwenvoetbal is niet te stop pen. Het is de snelst groeiende sport in Europa en daar zal een voor Europa tegenvallend WK niks aan veranderen. Alleen moet de sport zich zien te los te maken van de mannen. In eerste instan tie door een eigen spelsysteem te zoeken en niet die van de man nen te kopiëren. Ook kun je je afvragen of het ver standig is om, zoals het Franse vrouwenteam deed, als publici teitsstunt naakt te poseren voor een kalender. Het werkt seksisme - waar de voetballende vrouwen terecht zo fel op zijn - in de hand. Ook dit WK werden de vrouwen nauwelijks beoordeeld op hun voetballende kwaliteiten. De grote ster was de keepster van Amerika. Niet omdat ze zo uit muntend keepte, maar omdat ze knap en ex-fotomodel is. En zo werd Hope Solo de natte droom van een WK dat alleen qua pu bliciteit de vergelijking met het mannen-WK kon doorstaan. Qua voetbal zijn de vrouwen nog niet toe aan een te groot gemaakt po dium. na - op kort balbezit spelen. Wat de mannen kunnen, kunnen wij ook. Lekker gemaakt gingen we er eens goed voor zitten om vervol gens te constateren dat je een Volkswagen Golf wel kunt aan prijzen als een Mercedes, maar dat het in de praktijk toch echt een Golf blijft. De intensiteit en de dynamiek in het vrouwenvoet bal liggen doodgewoon nog te laag om een toernooi lang echt te boeien. Vooruitgang is er vooral geboekt op fysiek gebied. De Amerikaan- sen waren op dat vlak al ver voor uit, maar landen als Zweden en Ja pan (dat de meiden jarenlang klaarstoomde in een soort Ram- bo-achtig trainingskamp) hebben ook ontdekt dat spierkracht on ontbeerlijk is. De komende jaren moet er vooral aan de techniek worden geschaafd. Nog te vaak schieten speelsters die een beetje onder druk komen ballen lukraak uit, nog te vaak hinkepinkt de in dividuele techniek achter het spel- tempo aan. Technische hoogtepunten waren daardoor schaars en dus werd, hoe lullig ook, vooral de focus ge legd op dat ene uiterst knullige handsmoment: de verdedigster van Equatoriaal Guinea die de bal midden in het spel pardoes oppak te en seconden lang vasthield, werd een hit op YouTube. Niet voor lang. Op last van de Fifa werd de clip wegens de auteurs rechten verbannen. Als er een Messi-achtige solo door een der door Ivar Hoekstra Het Nederlandse synchroonduo Nicolien Wellens/Elisabeth Sneeuw is gisteren tijdens de voorronde van het WK in Shanghai als achttiende geëindigd op het onderdeel technische routine. Het Oranje-koppel kreeg voor de uitvoering 83,700 punten. Alleen de beste twaalf duo's kwalificeerden zich voor de eindstrijd. LOS ANGELES - Aangezien de NBA voorlopig plat ligt vanwege een ar beidsconflict, overweegt* Kobe Bryant op avontuur te gaan over de grens. De basketballer van Los Angeles Lakers onderzoekt mo menteel net als een aantal andere topspelers zijn opties. „Als een team uit Europa of China besluit mij te bellen, ben ik er klaar voor", zei Bryant gisteren. Eind vorige maand liepen onder handelingen over een nieuwe CAO in de Noord-Amerikaanse profbasketbalcompetitie stuk, waarna een zogenoemde lockout werd afgekondigd. Het is daardoor onduidelijk wanneer het nieuwe seizoen begint. De 32-jarige Bryant speelde al vijf tien seizoenen bij de LA Lakers. Hij won met de Californische ploeg vijf keer de Amerikaanse ti tel. Hij werd twee keer topscorer van de NBA. AZ naar Ajax officieel was beklon ken, sprak Gudjohnsen er bij het nationale team zijn goedkeuring over uit. Ajax is een prima club voor een jonge spits met ambities voor de Europese top, zei 'leeman Eidur' tegen zijn jonge landge noot. Sigthórsson tekende een vierjarig contract bij Ajax met als voor naamste doel om zich te ontwik kelen. Hij is nog vormen, zegt hij zelf. De IJslander wil via Ajax naar de Europese top. Dat gaat echter stap voor stap, beseft hij. Voor ko mend seizoen heeft Sigthórsson zich voorgenomen om meer doel punten te maken dan hij vorig sei zoen bij AZ deed. Dat waren er achttien in totaal. Feit is wel dat Sigthórsson weinig ervaring heeft met de positie van centrale aanvaller in een systeem met drie spitsen. Trainer Frank de Boer hoopt dat de nieuwe num mer 9 van Ajax een soort Patrick Kluivert is, de spits die meevoet- ballen haast achteloos combineer de met scoren. Bij het AZ van Van Gaal trainde Sigthórsson kortston dig en in die rol, maar vanwege een schouder- en een enkelblessu re maakte de IJslander in Alkmaar weinig vlieguren in het Ajax-sys- teem. Onder trainer Gert-Jan Ver beek opereerde Sightórsson vervol gens vaak vanaf de vleugel. Pas in de laatste maanden van het afgelo pen seizoen brak hij door als cen trumspits. Zijn sterke punt is dat hij erg all-round is, vindt Sigthórsson. Dat blijkt als hij zijn doelpunten van vorig seizoen analyseert. Hij scoorde met links, met rechts en met het hoofd. En hij scoorde vaak omdat hij agressiever op de bal was dan zijn tegenstander. Zijn trainer Frank de Boer is erg onder de indruk van de atletische kwaliteiten Sigthórsson. Hij is groot, sterk en snel. „En hij springt net zo hoog als de handen van de keeper", zag de trainer za terdag in het oefenduel met 1. FC Nürnberg, dat met 2-0 verloren werd. „Ik hoop en ik denk dat we nog veel plezier aan hem gaan be- Kolbeinn Sigthórsson (midden) springt hoog op en maakt het de keeper van 1. FC Nürnberg lastig. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61