binnenland 15 Ontbrekende mast Voelt als een amputatie' kwijt Met stip de voordeligste! stipreizen.nl Onderzoek begint woensdag onderwijs n i maandag 18 juli 2011 f5''jS5Se® 'Het was zó'n bekend beeld, als je vanuit Appelscha in deze richting kwam. Ha, daar begint Drenthe, wisten we altijd' zie onze website:bénnenland Lees het volledige rapport van Aiticom over de zendmasten Sander Hommema uit Franeker HOOGERSMILDE - De recherche be gint woensdag aan het onderzoek in de zendtoren van Hoogersmil- de. Dan wordt de toren vrijgege ven voor technisch onderzoek naar dé oorzaak van de brand vrij dag en het deels instorten van de zendmast dat daarop volgde. Vandaag beginnen eigenaars No- vec en Aiticom aan de voorberei dende werkzaamheden om de in gestorte delen van de toren in Hoo- gersmilde te ontmantelen. De werkzaamheden gaan naar ver wachting drie tot vier weken du ren. De werkzaamheden aan de even eens door brand getroffen zend mast in IJsselstein (Lopik) zijn in volle gang. Verschillende radiozenders had den last van het wegvallen van de zendmasten. Radio wordt tijde lijk uitgezonden op 747 AM. Het CDA heeft gisteren Kamervragen gesteld over de kwestie. De partij is ongerust over het feit dat het waarschijnlijk meer dan 160 uur duurt voordat er via de ether weer volledige dekking is van RTV Drenthe, terwijl deze zender in ge val van een ramp de functie van calamiteitenzender heeft. noodzendmast. wordt niet opgeruimd en lege melkpakken zouden er een meter hoog liggen. Volgens het rapport van Aiticom moeten bedrijven die de toren in willen voor onder houd zich melden via een e-mail. „Nog te vaak wordt Aiticom ver- startkwalificatie moeten volgens de leerplichtwet doorleren totdat zij deze hebben. Met een startkwa lificatie is de kans op een baan twee keer zo groot en maken de jongeren meer kans op een interes sante baan. Het kabinet wil het aantal voortijdig schoolverlaters te rugdringen naar 25.000 in 2016. Nu zijn dat er 39.000 ze communie hebben gedaan en soms hun ouders hebben begra ven. Die spullen geef je niet zo maar weg." Verhuizing van kerkin- ventaris naar het buitenland is voor steeds meer kerken een optie. Dit gebeurde ook met de inboedel van de Petruskerk in Vught. „Ban ken, een aantal beelden en kaarsen standaarden zijn overgebracht naar een parochie in Oekraïne", zegt Van Deutekom. „In het voor malige Oostblok zitten ze hierom te springen, want daar krijgt de kerk gebouwen terug van de over heid, maar wel volkomen leeg." foto Vincent Jannink/ANP rast door onaangemelde werk zaamheden die soms gelijktijdig plaatsvinden op dezelfde locaties", staat in het rapport. Eigenaar No- vec van het bovenste deel van de tv-toren, Defensie en KPN bou wen een noodmast in Assen. Het was een baken, een door en door vertrouwd ijkpunt in het landschap van Midden-Drenthe. Veel bewo ners van Hoogersmilde en omge ving reageerden zaterdag emotio neel op het ontbreken van de tv-toren die een dag eerder bij een brand grotendeels instortte. Van de driehonderd meter is nauwe lijks negentig meter toren over. Op de Beilervaart in Hoogersmil de staan een stuk of twintig auto's en wat fietsen met ramptoeristen. „Het was zó'n bekend beeld, als je vanuit Appelscha in deze richting kwam. Ha, daar begint Drenthe, wisten we altijd", zegt-Sander Hommema die met zijn vriendin Helene Omlo uit Franeker is ko men kijken. „Oh, dit is verschrikkelijk. Het voelt als een amputatie, ik weet niet wat ik zie als ik mijn raam uit kijk", zegt een vrouw uit Hijken snikkend. Het waren vrijdag angst wekkende momenten, vertelt een vrijwillige brandweerman met eni ge bravoure. „Er ligt nog allemaal gereedschap daar boven, van die antennebouwers die er aan het werk waren", zegt hij. „Die zijn echt snel gevlucht. Een van hen zat vlak voor de brand nog hele maal boven in de pijp, die mag van geluk spreken want de brand was eronder. Wij gingen met de lift naar het deel bovenin de beton nen toren e'n hebben nog gepro beerd poederspul de pijp in te spuiten maar er was geen begin nen aan. Toen kregen we al snel opdracht om weg te gaan omdat het te gevaarlijk werd." „Gisteren die brand en het instor ten, vannacht stond alles hier in het licht door heel felle lampen, en vandaag alle drukte hier", zegt Wieneke Hatzmann, een van de naaste buren van de toren. Het terrein rond de zendmast is af gezet met dranghekken. Onder de toren staan auto's van de politie. Personeel van de forensische dienst loopt rond, met helmen op. De hekken zelf worden bewaakt door beveiligers van Securitas, in gehuurd door Novec, eigenaar van de toren. Er is ook een auto met honden, om te voorkomen dat mensen stiekem door het maïs veld naar de toren sluipen. Er is lichte bezorgdheid over de veiligheid rond de mast, die scheef lijkt te staan. Mensen zeggen dat ze van de forensische dienst heb ben gehoord dat er scheuren in het beton zitten door het geweld waarmee de hoge pijp naar bene den is gekomen. De pijp schijnt metersdiep in de grond te zijn ge boord. Burgemeester lan Broertjes van Midden-Drenthe ontkent dat er sprake is van risico. Het terrein is afgezet voor politieonderzoek. Maak kans op een reischeque van 1000 of één van de vele andere prijzen! Q Zie www.stipreizen.nl Prijzen p.p. o.b.tz pers. per kamer/hul excl. Calamlteitenfonds/reserveringskoslcn. Oe kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5