27 Jury geïmponeerd door Totilas Sprookje Meyer blijft voortduren IJl Jil j ar Totilas is een wonderpaard, maar in Aken wordt de viervoeter van de Duitser Matthias Rath overgewaardeerd door de jury. Weer goud voor Nederlandse vierspanners maandag 18 juli 2011 CHIO AKEN s&'ë Hans Peter Minderhoud, afkomstig uit Westkapelle, kwam in de afsluitende kür niet verder dan de elfde plaats. door Giel Hendrix AKEN - De dressuurjury op het CHIO van Aken verkeerde de afge lopen dagen onder invloed. Nee, de leden waren niet beneveld door alcoholische dampen, maar kenne lijk wel beïnvloed door de verschij ning van Totilas. Het vertroebelde hun beeld danig, want aan de pun tenverdeling was soms geen touw vast te knopen. De manier waarop Matthias Alexander Rath gisteren met Totilas aan de derde zege werd geholpen, kon zelfs niet de waardering van een deel van het Duitse publiek wegdragen. Het het duidelijk zijn afkeuring horen toen de Amerikaan Steffen Peters een la gere waardering voor zijn kür kreeg dan de thuisrijder Rath. Peters is er echter de man niet naar om daar veel woorden over vuil te maken. „Ik vond het fantas tisch dat ik maar amper 0,8 purtt achter Totilas eindigde. Dat vond ik echt de kers op de taart. Natuur lijk heb ik de reactie van de men sen wel gehoord en ik vond er wel waardering uit spreken", zei hij di plomatiek. De visie van de juryleden liep soms behoorlijk uiteen. In het ge val van Peters, die tweede werd, was het verschil tussen de hoogste en de laagste score 9,5 procent en bij de Italiaanse Truppa liep dat zelfs op tot twaalf procent. De Mexicaanse Alonso zette Peters op de eerste plaats, de Australische Seefried vond de kür net goed ge noeg voor de vierde plek. Dat zijn verschillen die op dit niveau niet aanvaardbaar zijn. Dat vond ook Sjef Janssen, de Nederlandse bondscoach. „Een verschil van vijf procent is veel te veel. Ik moet zeg gen dat in de kür iedereen foutjes maakte. Adelinde (Cornelissen, derde met Parzival) kreeg voor een onderdeel zelfs drieën en vieren. Zonder die missers had ze de proef gewonnen. Ik vond Totilas de eer ste dag goed, maar de dagen erna werd hij steeds minder." Cornelissen was de enige die zich deze week kon meten met de top pers. „Het liep goed en over mijn optreden in de kür ben ik, afgezien van de foutjes in de aanzet naar de appuyementen, dik tevreden. Parzi val liep in de Grand Prix erg fijn, al leen was ik daar zelf te flauw. In de Special hebben we gereden voor wat we waard zijn, en datzelfde hebben we in de kür laten zien. Ik ben blij dat mijn paard zich op de ze wijze wil laten rijden", aldus Cornelissen. Edward Gal (negende met Sisther de )eu) en Hans Peter Minderhoud (elfde met Tango) konden zich niet aan de middenmoot onttrek ken. Minderhoud moet voor het Europees kampioenschap in Rot terdam nog een keuze maken tus sen zijn paarden: de ervaring van Nadine of de kwaliteiten van Tan go, die langzaam het stokje van de zestienjarige Nadine moet gaan overnemen. Dat wil hij eerst nog bespreken met Sjef Janssen, die echter zijn keuze al gemaakt lijkt te hebben. „We willen graag een medaille pakken in Rotterdam. Dus ligt het meer voor de hand voor zekerheid (Nadine) te kie zen." AKEN - De Nederlandse vierspan ners hebben gisteren bij het CHIO in Aken voor de vijfde keer op rij goud veroverd in de landenwed- strijd. IJsbrand Chardon, Koos de Ronde en Theo Timmerman ble ven met 284,65 punten Duitsland (287,12) en Zwitserland (298,97) voor. Chardon had een belangrijk aan deel in de winst. De menner uit De Hoorn moest zondag in de be slissende vaardigheidsproef fout loos blijven om de eindzege veilig te stellen. Na een spannende rit slaagde Chardon erin om binnen de tijd zonder fouten over de fi nish te komen. door Giel Hendrix AKEN - Een loopbaan als een sprookje. Iets anders kan men nau welijks bedenken voor de laatste twaalf sportieve maanden van de Duitse amazone Janne-Friederike Meyer. Debutante, wereldkampioe ne en voor eigen publiek winnares van het meest prestigieuze con cours van de wereld. Zaterdagavond won ze bij het springen in Aken de hoofdprijs in het bal der kampioenen, de Best of Champions, en was haar con cours al geslaagd. Enkele weken eerder was ze voor de tweede keer nationaal kampioe ne geworden bij de amazones, een traditie die de Duitsers nog steeds in stand houden. Het leverde Meyer zaterdag 18.000 euro op met haar paard Holiday by Soli- tour, maar dat was niets vergele ken bij de tio.ooo euro die ze gis termiddag mocht opstrijken na de Grote Prijs met Cellagon Lambras- co. Een overwinning zonder barra ge, want na twee omlopen was zij de enige die nog een ongeschon den blazoen had: 0 strafpunten. De laatste die dat voor haar gelukt was, was Jeroen Dubbeldam in 2001 met De Sjiem. Gisteren miste de oud-olympisch kampioen in de tweede omloop de kans op de barrage met Simon. Hij was met negen anderen fout loos gebleven in de eerste omloop, maar ging in de tweede in de fout. „Ik kreeg een schijtfout op de drie sprong. Daarna probeerde ik een snelle tijd neer te zetten, maar ging ik nog twee keer in de fout." Janne-Friederike Meyer was hele maal hoteldebotel na haar zege. „Dit is de opwindendste dag uit mijn leven. In mijn stoutste dro men had ik nooit of te nimmer durven dromen dat ik hier de Gro te Prijs kon winnen. Ook Gerco Schroder haalde met New Orleans gistermiddag de tweede omloop foutloos, in tegen stelling tot Houtzager (met Opium) en Eric van der Vleuten (Utascha). Zij wisten zich niet on der de beste twintig te scharen. Schroder tikte in de tweede ronde een balk uit de lepels en kreeg een tijdfout, waardoor hij met vijf straf punten op de negende plaats be landde. Toch was hij tevreden. „Natuurlijk, want we hebben hier toch de landenwedstrijd gewon nen. Daarnaast had ik twee jonge paarden mee, die het ook goed ge daan hebben." Met dezelfde tevredenheid verliet ook bondscoach Rob Ehrens Aken. Enerzijds vanwege de winst in de landenwedstrijd van het grootste concours van de wereld. „Maar ik ben ook tevreden omdat de paarden zo goed in vorm zijn", vertelde hij. „Hier kunnen we op voortborduren richting het Euro pees kampioenschap in Madrid, want daar draait het voor ons ei genlijk toch allemaal om dit jaar." Matthias Rath wordt met Totilas overgewaardeerd op het CHIO in Aken. foto Mark Keppler/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59