241 sport Terpstra heeft het wel Ruijgh is niet bang voor Contador Niki Terpstra slaagt er niet in uit klauwen van het peloton te blijven. Mark Cavendish is opnieuw oppermachtig in de massasprint. Bauke Mollema kijkt uit naar Alpen-etappes Vierde ritzege Cavendish hTC Highïooa maandag 18 juli 2011 WEER MASSASPRINT door Edward Swier plateau de beille - In de aanloop naar de Pyreneeën werd hij ziek, zaterdag zat Bauke Mollema echter weer de hele dag in een kopgroep tijdens de veertiende etappe van de Tour de France. De Raboren- ner, die aanvankelijk een knechten rol in de bergen voor Robert Ge- sink zou vervullen, voelt zich dage lijks beter. „Ik had er zin in", zei hij op Plateau de Beille. Mollema en ploeggenoot Luis Leon Sanchez reden zaterdag van uit het begin met een grote groep weg. Aanvankelijk was er nog eni ge samenwerking, maar die ver dween al snel. „De organisatie was weg. Dat was jammer, want we hadden veel meer voorsprong op het peloton favorieten kunnen pakken en dan was het misschien iets geworden." De tourdebutant hoopt in de Alpen nog iets te laten zien. „Ik hoop in de komende da gen nog wat verder te herstellen en dan moet ik maar eens in de Al pen kijken hoe ik ervoor sta." montpellier - Dit nooit meer. Wat hem betreft is het de laatste keer geweest. Tuurlijk, als de ploeg leiding van Quick Step hem vol gend jaar weer vraagt, zal hij gaan twijfelen. En allicht weer zwich ten. Maar wat Niki Terpstra betreft is dit zijn laatste Tour de France. En, zo liet hij gistermiddag weten, de opmerking was heus geen be vlieging. Terpstra had immers alle tijd gehad om erover na te denken, tussen Limoux en Montpellier. MONTPELLIER - De Brit Mark Cavendish heeft de vijftiende etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. Cavendish won in Montpellier de massas print voor de Amerikaan Tyler Farrar en boekte zo zijn vierde ritzege in de ze Tour. De Brit, nu al de succesvolste sprinter uit de tourgeschiedenis, klom alweer een plaatsje in de ritzege-ranglijst aller tijden. Cavendish deelt nu de zeven de plaats met Francois Faber, winnaar van de Tour in 1909, met 19 ritzeges. De Belg Eddy Merckx is met 34 ritzeges voorlopig nog buiten bereik. „Mijn naam staat op die lijst, maar eigenlijk is het de verdienste van de he le ploeg. Het zegt vooral veel over de toewijding van mij ploeggenoten. Daar ben ik heel gelukkig over", vertelde de Brit na afloop. Eerste Nederlander was opnieuw Rob Ruijgh: 21e. Laurens ten Dam, zater dag zwaar gevallen, finishte in een groepje op ruim 3 minuten van de ritwin naar. foto Koen van Weel Terpstra, 27 jaar, is het type renner dat naar eigen zeggen niets meer te zoeken heeft in de Tour de Fran ce. Een man die heel hard kan fiet sen, maar het moet hebben van een ontsnapping. Klimmen is niet zijn hobby, sprinten kan hij even min. „En wil je hier een prijs rij den, dan moet je één van die twee heel goed kunnen. Ik vraag me echt af of het wel zin heeft voor mij om het hele jaar energie te ste ken in de Tour", was Terpstra eer der berustend dan boos. Met de prijs voor de strijdlustigste renner onder de arm („Daar kom ik niet voor naar Frankrijk") analy seerde de Noord-Hollander zijn ontsnapping met drie Fransen en de Rus Ignatiev. Ze mochten gaan. Na twee kilometer koers. „Tegen woordig controleren de sprinters- ploegen écht alles. Ze staan bij de start nota bene op de eerste rij, be palen zo min of meer dat er vijf man mogen ontsnappen. Niet meer, niet minder. Want het gat met vijf man kunnen ze precies weer dichtrijden." Even had Terpstra, die in de finale solo aan het onvermijdelijke pro beerde te ontkomen, hoop gehad. „Ik rijd voorop van de tweede kilo meter na de start tot twee kilome ter voor de streep. En onderweg heb ik welgeteld twee kilometer ge loofd, of eigenlijk gehoopt, dat het zou kunnen lukken. De kans dat ze zich misrekenen is echter nihil, minder dan één procent. Teleurge steld? Amper. Je gaat er toch al van uit dat je het niet haalt." Dat klopte. Eerst vloog Philippe Gilbert hem voorbij, daarna de Rob Ruijgh is aan een sterke Tour bezig. Hij is de beste Nederlander in het algemeen klassement. foto Koen van Weel door Patrick Delait montpellier - Rob Ruijgh noemt zichzelf in zijn eerste Tour de Fran ce een 'ontdekkingsreiziger'. In de zaterdagrit naar Plateau de Beille ondervond de Vacansoleil-renner dat hij als Tourdebutant in het hooggebergte alleen voor. de echte toppers moet onderdoen. De Limburger kwam op de col als 17de over de streep op 2.38 minu ten van ritwinnaar Jelle Vanen- dert. Door die puike prestatie klom Ruijgh in het algemeen klas sement naar de 21ste plaats. Dat hij daarmee in deze Tour veruit de beste Nederlander is, is voor Ruijgh niet meer dan een leuke bij komstigheid. De kleine klimmer is meer geïnteresseerd in het leerpro ces dat hij doormaakt. Net als in de eerste Pyreneeënrit naar Luz-Ardiden, waar hij zich onno dig liet afzakken om bidons te ha len, stak hij ook op Plateau de Beil le een aantal dingen op. „Ik heb me er niet een keer toe la ten verleiden om mee te gaan in het tempo van de favorieten", zei Ruijgh, die daarna toch een foutje maakte. Toen hij samen met de Belg Kevin De Weert naar boven reed, verrichtte de Limburger zo veel kopwerk dat hij er in de slotki- lometers de tol voor betaalde. „Ik vond dat ik mijn verantwoordelijk heid moest nemen. Achteraf had ik dat beter niet gedaan, maar dat zit nu eenmaal in mijn karakter. ïk vind het belangrijk dat renners res pect hebben voor elkaar." Ontzag heeft Ruijgh echter voor niemand. Op Plateau de Beille reed hij minutenlang in het wiel van drievoudig Tourwinnaar Al berto Contador. Volgens de Lim burger ook maar een 'gewone' ren ner. „Iedereen moet voor zijn plekje vechten. Op een klim moet je zo veel mogelijk voorin zitten. Als ik daarvoor in het wiel moet kruipen van Contador, dan doe ik dat. Dat kan brutaal overkomen, maar dat hoort zo als je als renner niet een paar jaar wilt vergooien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56