221 sport Voeckler is niet langer die Zege van Vanendert op Plateau de Beille ■V"? r Heel Frankrijk hoopt op een winnaar uit eigen land. Thomas Voeckler ligt voorlopig op schema. Hij verbaast vriend en vijand met zijn manier van koersen. M ontpellier maandag 18 juli 2011 door Mart Smeets GELE TRUI Het is voor Tourvolgers misschien wel de best te bezoeken stad als het om avondcriteriums gaat: Montpellier. Menig volger heeft er op de terrassen tot vroeg in de ochtend het leven doorgeno men; net alsof de sfeer daar, niet ver van de Middellandse Zee, opti maal voor uitnodigde. Het is ook de plaats waar n.b. twee Belgen historische zeges boekten: de befaamde Sylvere Maes won er de 500e Touretappe in 1936 en in 1963 was het de vurige sprinter Ward Seis die de 1000e etappe op zijn naam schreef. De grootste echt Belgische presta tie komt echter op naam van het viertal Johan Vansummeren, Chris- tophe Brandt, Mario Aerts en Wim Vansevenant. Dit kwartet reed in 2005 op weg naar Montpel lier een schijnbaar niet te dichten gat met de kopgroep dicht op een manier die menig fan de hoed deed lichten. De vier knechten van Lotto reden een verschroeiende koppeltijdrit en zogen met zijn viertjes het pelo ton naar de kopgroep toe. Ze dicht ten die middag in de knetterharde finale een gat van meer dan acht minuten (onder anderen Voeckler reed in die kopgroep) en deden dat met onvoorwaardelijke overga ve voor hun sprinter Robbie McE- wen. Die Australiër, die al jaren in Vlaanderen woonde en zich uitste kend in zelfs plat-Vlaamse bewoor dingen kon uitdrukken, kon toen niet anders dan een vorstelijke sprint bekronen. Hij klopte vier an dere Engelssprekenden: O'Grady, Rodriguez en Trenti en (let op) Hushovd werd er vijfde. Een nog onbekende en tamelijk groene Phi lippe Gilbert, een Waal rijdend voor een Franse ploeg, werd er weggedrongen en moest genoegen nemen met de 21e stek. De winnaar McEwen bleef op straat staan wachten op zijn loco motieven en kon als eerste de man nen Brandt en Aerts bedanken. Die eindigden, volkomen opge brand en juichend, in een groep op 23 seconden. De twee andere tempobeulen, de heren Vansevenant en Vansumme ren, hadden helemaal geen benen meer in de laatste kilometers. Na hun werkelijk fenomenale achter volging waar alle volgers de bek bij open viel, hielden ze heerlijk de benen stil en peddelden letterlijk naar de streep. Ruim elf minuten na de sprintwinst van Robbie kwa men beiden, breed lachend, over de streep. Er vloeide die avond rijkelijk wat champagne in het Lotto-hotel. En is Montpellier ook niet de ge boorteplaats van de Belgische ex-premier (ras-Bourgondier en Tourfan) Jean-Luc Dehaene? Inder daad. door Edward Swier montpellier - Zeven jaar terug, in de Tour van 2004, werd hij amper serieus genomen. Tuurlijk, ook toen droeg Thomas Voeckler de ge le trui en gaf hij het tricot niet zo maar af. Maar de Fransman was destijds toch nog vooral Titi, 'de kleine blanke' die op Martinique was opgegroeid. Wie daar had le ren fietsen, kon onmogelijk een échte coureur zijn. Zeven jaar later is er veel veran derd. Titi is Monsieur Thomas ge worden. Hij draagt het geel nu met zoveel meer objectieven. Er wordt inmiddels in Frankrijk al hardop gedroomd van de eerste Franse Tourzege sinds Bernard Hi- nault in 1985. Voeckler is immens populair, weet het publiek te be spelen met zijn gulle gezwaai en grote glimlach. Zelfs Lance Armst rong is onder de indruk van Voeck ler en twitterde dat de Fransman „nu -mag zeggen dat hij de Tour kan winnen." Het Franse publiek adoreert hem. Maar in het peloton is Voeckler allesbehalve populair. Rabobank-ploegleider Adri van Houwelingen weet wel waarom. „Omdat hij in het echt heel anders is dan wanneer de camera op hem gericht is." Voeckler is een klein potentaatje, heeft - zelfs binnen zijn eigen ploeg - maar weinig vrienden. Wie kans maakt de Tour te winnen, zal daar echter ze ker niet wakker van liggen. De gele-truidrager heeft, met nog drie Alpenetappes en een tijdrit in Grenoble voor de boeg, een marge van 1.49 minuten op Frank Schleck. Cadel Evans (2.06), Andy Schleck (2.15), Ivan Basso (3.16), Sa muel Sanchez (3.44) en Alberto Contador (4.00) moeten nog meer goedmaken. Zaterdag, in de beklimming naar Plateau de Beille, wachtte de inter nationale wielerwereld op het mo ment dat de inmiddels 32-jarige Voeckler zou breken. Maar, Voeck ler reed met gemak de gaatjes dicht die de échte favorieten pro beerden te slaan. In het laatste deel van de beklimming maakte hij nota bene zelfs de beste in druk. „Ik zat voortdurend in het rood, maar had sterk de indruk dat de rest ook leed. Telkens als Andy Schleck aanging, dacht ik: kom op Thomas, het zal niet lang duren." Voeckler heeft aan de bergetappes het gevoel overgehouden dat niet alleen hij verbeterd is ten opzichte van 2004, maar dat er sindsdien in het peloton ook veel veranderd is. Dat de sport schoner geworden lijkt. „Zelfs als ik deze goede be nen in de Tour van 2004 zou heb ben gehad, dan nog had ik Armst rong en Basso in de rit naar Pla teau de Beille toen niet kunnen volgen." Voeckler pakte het geel vorige week zondag na de incidentrijke rit waarin Hoogerland en Flecha van hun fiets werden gereden. Het leek de favorieten destijds niet te deren. Pakweg twee minuten ach terstand op Titi, nou en... Maar in middels beginnen ook zij 'm te knijpen. Er wordt in het peloton al gerefe reerd aan Roger Walkowiak, de verrassende winnaar van de Tour in 1956, die destijds de Ronde won door in een onbeduidende rit twintig minuten te pakken en uit eindelijk niet te buigen. De kans is aannemelijk dat Voeck ler de trui sowieso tot donderdag, met aankomst op de Gabbier, kan houden. „En als hij 'm daar ook nog heeft, waarom zou hij de Tour dan niet kunnen winnen", zegt Ra- bo-ploegleider Adri van Houwelin gen. Thomas Voeckler (gele trui) rijdt met zijn ploeggenoten op kop van het door Patrick Delait In België noemden ze hem in het weekeinde al de nieuwe bergkoning. De zege van Jelle Vanendert op Plateau de Beille maakte in zijn land veel los. foto Guillaume Horcajuelo montpellier - Opzienbarende prestaties worden in de wieler sport veeleer op scepsis onthaald dan op applaus. Als meerdere ren ners uit dezelfde ploeg uitzonder lijk goed voor de dag komen, neigt argwaan zelfs naar ongeloof Teammanager Mark Sergeant van Omega Pharma-Lotto wist dus wat hij kon verwachten toen hij gisterochtend, vóór de start van de vijftiende Touretappe, uit de team bus stapte. Omega Pharma-renner lelie Vanendert had een dag eerder tot ieders verbazing alle Tourfavo rieten op een hoopje gereden in de derde Pyreneeënrit naar Pla teau de Beille. Moest de 26-jarige renner uit Hamont op Luz-Ardi- den nog het hoofd buigen voor Sa muel Sanchez, zaterdag liet Vanen dert de Spanjaard niet meer terug keren toen deze als enige in de ach tervolging was gegaan. Behalve 1 IemjSL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54