41 binnenland Kerken moeten spullen Vmbo'ers krijgen kaart van minister Gazprom-deal RWE Elektrische auto TU Delft wint race Een van de eigenaren van de deels ingestorte zendmast in Hoogersmilde waarschuwde al in 2007 voor brandgevaar en risico op ongelukken. maandag 18 juli 2011 door Chris van Alem De Duitse energiegigant RWE wil zijn kolen- en gascentrales sa men met het Russische energie bedrijf Gazprom onderbrengen in een nieuw op te richten onder neming. ■t Waarom wil RWE deze centrales afzonderen? RWE heeft het financieel zwaar. De overname van Essent in 2009 (8 miljard euro) en het Britse nPo- wer (5 miljard) hebben de schuld van RWE opgedreven tot 29 mil jard euro. Zonder bezuinigingen lo pen de lasten voor RWE de komen de jaren op. Daarom wil RWE nu voor 8 miljard aan bezittingen ver kopen, waaronder mogelijk nPo- wer. Vorige week werd voor één miljard euro driekwart van het RWE-netwerk verkocht, de deal met Gazprom, waarover de komen de drie maanden wordt onderhan deld, moet miljarden in het laatje brengen. "J Zijn er meer redenen voor RWE? Ja. Duitsland legt zijn atoom centrales uiterlijk in 2022 stil. Dat heeft grote financiële consequen ties voor RWE. Nieuwe kolen- en gascentrales moeten de wegvallen- de capaciteit - kernenergie is goed voor een kwart van de totale stroomproductie van RWE - op vangen. Oude kolen- en gascentra les moeten de komende jaren ver nieuwd worden, er moeten miljar den in duurzame energie gestoken worden. RWE kan die investerin gen nauwelijks meer opbrengen. 3 Speelt de atoombelasting ook nog een rol? Ja. Ondanks het voorgenomen af scheid van kernenergie moeten ex ploitanten van kerncentrales in Duitsland vanaf dit jaar tot 2016 in totaal 2,3 miljard atoombelasting per jaar betalen. Dat drukt de winst fors. Via de rechter willen energiebedrijven van de belasting afkomen. 4 Waarom kiest RWE voor Gazprom? Gazprom beschikt over onmetelij ke aardgasvoorraden. Door haar centrales in een nieuwe onderne ming samen met Gazprom te stop pen weet RWE zich verzekerd van de levering van gas voor lange tijd. Maar Gazprom heeft wel een be roerde reputatie. In 2006 draaiden de Russen de gaskraan naar Oekraï ne dicht vanwege een ruzie over betalingen. Vorig jaar onderging Wit-Rusland hetzelfde lot en daar door komt Gazprom niet betrouw baar over. 5 Is Gazprom straks ook in Neder land actief? Als de deal doorgaat, is Gazprom straks mede-eigenaar van de zes centrales van Essent. Volgens be stuursvoorzitter Peter Terium van Essent zullen de Russen hier niet aan de knoppen zitten. Gazprom levert al sinds 1999 gas in Neder land en heeft hier sinds 2007 een eigen dochtermaatschappij geves- tigd. silverstone - Studenten van de TU Delft hebben gisteren een Brit se race gewonnen met hun elektri sche auto op het circuit van Silver- stone. Dat heeft operationeel teamleider Joerie Kortenhorst van het DUT Racing Team laten weten. De elektrische auto was niet de enige van studenten van de TU Delft die meedeed aan deze race, de Formula Student wedstrijd. De andere auto, de Forze IV. rijdt op waterstof Hij reed de race niet uit. Aan de wedstrijd namen 126 stu dententeams uit de hele wereld deel met zelfgebouwde auto's. De elektrische auto nam het op te gen elektrische concurrenten. In bijna alle onderdelen stond de Delftse auto bovenaan. De elektri sche wagen was ook sneller dan au to's met brandstofmotoren, die in een aparte race tegen elkaar stre den. Formula Student is een internatio nale race- en ontwerpwedstrijd. Ruim 450 teams doen mee aan de tien race-evenementen op verschil lende circuits. Een jury beoordeelt de auto's on der meer op veiligheid en duur zaamheid. Daarnaast doen ze vier raceonderdelen. PAUL KUSTERS VIERTSAA0SE FEESTEN LUIQEN VIER&AASSE IM ZENDMAST door Arend van Wijngaarden Eigenaar Alticom van het onderste deel van de zend mast in het Drentse Hoo gersmilde waarschuwde al in 2007 voor risico's op branden en ongelukken door chaotische toestanden op de Nederlandse zendmasten. Oud-medewerkers bevestigen dat het de laatste jaren 'een rommeltje' was op de tv-toe ren. In het rapport 'Veilig werken op hoog niveau' zei Alticom in 2007 zich zorgen te maken of "er wel vei lig gewerkt kon worden. Er zou sprake zijn van 'valgevaar' en 'elek- trocutie- en verbrandingsgevaar'. De risico's ontstaan doordat er veel verschillende bedrijven bin nen de torens werken. Zo is het onderste betonnen deel van Hoo gersmilde eigendom van Alticom en het bovenste deel, de nu inge storte stalen pijp, in handen van Novec, een dochter van netwerk beheerder TenneT. Onder verantwoordelijkheid van die twee bedrijven kunnen omroe pen, telecombedrijven en databe- heerders apparatuur plaatsen in de toren. Zij laten weer verschillende aannemers het onderhoud verrich- Op de Johan Willem Frisokazerne in Assen werd gisteren gewerkt aan een ten. Om het nog ingewikkelder te maken wordt dat vaak weer uitbe steed aan onderaannemers. Vroeger was de PTT eigenaar van de toren en werd de mast beheerd door een vast team PTT-medewer- kers. Tegenwoordig is het niet meer nodig de mast continu te be mannen. Oud-medewerkers stel len dat sindsdien niemand zich meer echt verantwoordelijk lijkt te voelen voor het onderhoud. Tel kens komen er verschillende mon teurs en technici. Maar de kantine den haag - Minister Marja van Bij- sterveldt (Onderwijs) ziet graag dat geslaagde vmbo'ers na deze stu die inzetten op een vervolgoplei ding. Om ze dat duidelijk te ma ken, heeft ze felicitatiekaarten ver stuurd, die zaterdag bij tienduizen den geslaagden op de mat lag. „Tijdens de lange zomervakantie vergeten sommige jongeren zich in te schrijven en kan de aandacht voor een vervolgopleiding verslap pen", legde de bewindsvrouw za terdag uit. „Dat is zonde. Want met een startkwalificatie heb je meer kans op een goede baan. Ga ervoor, zou ik zeggen!" Gezakte vmbo'ers, havisten en vwo'ers ont vangen eind juli een brief van de minister. Daarin onderschrijft zij het belang van een startkwalifica tie (minimaal mbodiploma niveau 2) en spoort hen aan om volgend schooljaar alsnog het diploma te halen. „Misschien zijn er redenen waarom je het eindexamenjaar niet over wilt doen. Vergeet niet dat je altijd hulp kunt vragen bij je school, aldus de minister." Minderjarige leerlingen zonder door Jan ter Harmsel Voor honderdvijftig euro te koop op Marktplaats: een altaarkruis uit het voormalige Leidse Francisca nenklooster. De laatste broeders trokken daar vorig jaar de deur achter zich dicht, waardoor naast het gebouw ook de inventaris een nieuwe bestemming moest krij gen. „Veel van die kruisen werden als rommel gezien", zegt de verko per. „Die werden dus voor weinig geld te koop aangeboden op rom melmarkten." De waarde van religieus erfgoed wordt nogal eens onderschat, be nadrukt Mare de Beyer, conserva tor van museum Catharijnecon- vent. Dat geldt volgens hem ook voor de protestantse kerk. „Zij heb ben soms zilverwerk en bijbels uit de zeventiende of achttiende eeuw in bezit. Dat is belangrijk spul", verzekert De Beyer. „Kerken moeten er voor waken dat hun waardevolste spullen niet verloren gaan als het gebouw dichtgaat." Daarom is onder zijn leiding een handleiding roerend religieus erf goed opgesteld. „Ik verwacht dat de komende jaren nog honderdvijf tigduizend voorwerpen uit zo'n duizend gesloten kerken een nieu we plek moeten krijgen." Voor katholieke kerken ligt het ver kopen van bijbels en avondmaals bekers gevoelig. „Wij hergebruiken bijvoorbeeld het sacrale vaatwerk (bijvoorbeeld avondmaalbeker en miskelk, red.) het liefst voor datge ne waarvoor het oorspronkelijk is bedoeld", zegt Eugène van Deute- kom, erfgoedspecialist van bisdom Den Bosch. „Alle voorwerpen heb ben bovendien een hoge gevoels waarde, ze stonden in de kerk waar mensen gedoopt zijn, waar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4