zeeland 113 Laatste Populair Dan kunnen ze je overal helpen 'Houten schepen met Zeeuwse scouts reizen af naar stalen bemanning' de Wereld Jamboree in Zweden GERARD N Vinden van vakantiekracht steeds lastiger maandag 18 juli 2011 Toen in 2003 de laatste Volkswagen Kever de fabriek verliet, was het - na de Golf - de meest verkochte auto ter wereld. De laatste Kever werd gebouwd in Mexico. In Duitsland stopte de productie al in 1978. De Nederlandse Keverclub telt alleen al in Zeeland meer dan honderdvijftig leden. De auto is nog altijd populair omdat -ie gemakkelijk te onderhouden is. En omdat alle onderdelen nog steeds tegen redelijke prijzen te koop zijn. verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 Goes 0113-217531 www.gerardbouwense.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - Ondernemers hebben moeite om voldoende vakantie krachten te vinden en vervolgens vast te houden. Vooral in de hore ca is de situatie bij tijd en wijle zeer nijpend. De vakantiekrachten moeten vaak van ver gehaald worden omdat in de nabije omgeving onvoldoende mensen te vinden zijn. Jongeren uit Rotterdam, Amsterdam of Bra bant die hier komen werken zijn dan ook geen uitzondering. Het probleem is echter dat de jongeren net zo gemakkelijk na een paar da gen werken weer zeggen dat ze niet meer terug komen. „En dan heb je ze dus net uitgelegd hoe al les werkt en weten ze een beetje wat ze moeten doen en dan ko-, men ze niet terug", zegt Ben Ver- loo, eigenaar van Sailors Inn en De Etage in Bruinisse. „Het is trekken en duwen", zegt ook Ed Troost. Hij is mede-eige naar van camping lulianahoeve. Hij vertelt dat hij binnen een paar uur ineens drie horecamedewer- kers kwijt was. Twee omdat ze een ander baantje hadden aangeno men en een omdat hij 18 jaar werd en een aantal middagen per week rijles ging volgen in Rotterdam. „Hadden we ineens drie mensen minder, dat is heel vervelend." Volgens Troost komen dit soort si tuaties in heel veel horecabedrij ven voor. „Ze zeggen doodgemoedereerd 'ik wil ook vrij zijn want ik wil op va kantie'. Jongeren zijn soms heel ge makkelijk." De vakantiespreiding helpt wat dat betreft de ondernemers ook niet. De tijdelijke krachten moeten soms al weer naar school terwijl de bedrijven nog midden in het hoogseizoen zitten. VEERE - Ondanks de opstekende straffe wind haalde driekwart van de klassieke zeilbotenvloot zater dagmiddag de finish van de H. W. van Loon Hardzeildag op het Veer- se Meer. Of zoals woordvoerder Hans Kole het formuleerde: „We varen met houten schepen, maar met stalen bemanningsleden." Want de schippers trotseerden niet alleen vlagen harde wind, maar gaandeweg ook veel regen. Schipper Danker Rijk van De Swarte Paerel uit 's Heer Arends- kerke ging er vandoor met de Zil veren Jetty. Dat is de prijs voor de snelst varende boot, rekening hou dend met specifieke kenmerken. Tegen de middag verschenen 37 schepen aan de start: hoogaarzen, hengsten, schouwen, schokkers, zalmschouwen, old gaffers en an dere rond- en platbodemschepen, 't Begon met een puik windkracht- je drie tot vier. Maar naarmate de middag vorderde schoot dat door naar een 'buiig krachtje zeven'. Een tiental schippers streek de zei len. Niet Sjoerd Rijpema van de Blauwe Ruis uit Delft. Hij werd uit geroepen tot snelste schipper op de grotere toerschepen. De beste zeiler op de kleinere toerschepen was Maarten Vermeulen uit Babyloniënbroek met zijn boot Mientje. door Frank van Cooten GOES - Uit Zeeland reizen 33 scouts af naar de Wereld Jamboree in Zweden. Dit is het grootste scou- tingevenement ter wereld. De scouts komen van verschillen de scoutinggroepen in Zeeland. De Zeeuwse vertegenwoordigers zijn verdeeld over twee troepen, 'Schuimblokken' en Turn Turns'. Het thema van de Jamboree is snoep. Het scoutingevenement wordt be zocht door vijftienhonderd scouts uit Nederland. Ze reizen woensdag massaal af naar Zweden. Ze gaan eerst met bussen naar Denemarken, waar ze zich klaar stomen voor het evene ment. De Wereld Jamboree met meer dan 38.000 scouts uit hon derdvijftig landen is van 27 juli tot 7 augustus. De Jamboree is voor scouts in de leeftijd van veertien tot zeventien jaar. Elke vier jaar organiseert een ander land dit evenement waar scouts over de hele wereld naar toe komen. Deelnemers verblijven in tenten, koken op open vuur en beleven outdoor activiteiten. De deelnemers zijn al anderhalf jaar bezig met de voorbereidingen van hun reis naar de Wereld Jam boree in Zweden. De scouts uit Ne derland bereiden zich in troepen voor op de Wereld Jamboree. Iede re troep bestaat uit 36 deelnemers en vier stafleden. Tijdens het Hemelvaartweekend verzamelden alle troepen uit Ne derland zich in Ommen waar ze activiteiten, feesten en informatie bijeenkomsten bijwoonden. De Zeeuwse scouts komen uit de hele provincie. Uit Aardenburg, Breskens, Cadzand, Dreischor, Goes, Heinkenszand, Hulst, Kapel- Ie, Kloosterzande, Middelburg, Oostburg, Philippine, Retranche- ment, Sint Kruis, Terhole en Ter- neuzen. De Middelburgse Markt was zondag parkeerterrein voor zo'n honderdvijftig Kevers op wielen. De antieke voertuigen, in alle soorten en maten, trokken veel bekijks, niet alleen van nostalgisch terugkijkende ouderen. In kramen waren onderdelen en hebbedingetjes te koop. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37