Strandwachten zijn 2 zeeland 'Cultuur bij opsporingsdiensten: zwijgen, niets naar buiten brengen' Kinderbijbels maandag De krant 6 weken voor 18 euro! De vertrouwde strandwachten werden afgelopen week langs de Walcherse kust opgeleid tot 'Lifeguard Beach'. Door die opleiding voldoen ze aan internationale eisen. maandag 18 juli 2011 door Wim Hofman De redactie van het onge subsidieerde protes tants-christelijke lite raire tijdschrift Liter geeft de voorkeur aan themanum mers. Zo verscheen niet zo heel lang geleden het mooi vormgege ven nummer over 'zien' uit Het komende nummer zal bewerkin gen van bijbelverhalen bevatten, vooral voor de jeugd. Dat men de jeugd al vroeg in aan raking wil brengen met de Bijbel gaat terug tot de tijd dat de Staten vertaling verscheen in 1637. Sinds 1640 verschenen volgens onder zoeker dr. W. v.an der Meiden hier maar liefst zo'n negenhon derd titels met bewerkingen van de Bijbel of van bijbelverhalen, meer dan in Duitsland of Enge land of de Verenigde Staten. Er was echter altijd nogal wat dis cussie over de vraag of je de Bij bel wel zou mogen of moeten be werken. In 1950 vond D.L. Daalder in zijn boek Wormcruyt met suy- cker, dat men het beste kinderen de Statenbijbel kon voorlezen. An deren vonden dat zoiets om meer dere redenen niet kon en dat je kinderen in ieder geval een en an der moest verduidelijken. Meestal kwam dat neer op het verdoeze len van geweld, oorlog en seksua liteit, dingen die nogal eens in de Bijbel voorkomen. Dat leidde soms tot eigenaardige resultaten. Zo wordt ergens in een kinderbij bel verteld dat als Abraham zijn zoon Izak wil offeren, Izak zich haast vrolijk aanbiedt omdat hij dan snel bij de Here Jezus zou zijn. In een andere versie vraagt hij zijn vader om zijn as in een urn te doen, zodat zijn moeder nog een herinnering aan hem heeft. In een Roomse Bijbel is Maria niet zwanger, maar ziek. Ik kan hier maar een paar voorbeelden geven. De redactie van Liter streeft vanzelfsprekend naar tek sten die door de beugel kunnen en op zich is er natuurlijk niets te gen parafraseringen. De vraag blijft toch of je kinderen niet gewoon stukken uit de Bijbel zou moeten voorlezen. Bovendien bestaat er sinds 2004 een goede nieuwe vertaling. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen J:0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee 1:0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) riabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse.Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal <na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam Voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres STRANDWACHTCURSUS door Nadia Berkelder Tot nu toe liep de kwaliteit van de strandredders in Nederland een beetje ach ter bij de rest van de we reld, zegt Frank Tamis van de Red dingsbrigade Nederland. „Er be staan internationale eisen voor life guards, daar voldeden we in Ne derland niet aan. En dat duurt ook nog wel even. In Engeland zijn ze bijvoorbeeld veel verder." Met de nieuwe exameneisen en het nieuwe diploma probeert de reddingsbrigade wél aan te sluiten bij de internationale standaard. Het is vooral voor toeristen belang rijk dat de werkwijze van de red dingsbrigades in Cadzand en Can nes vergelijkbaar zijn. Een paar jaar geleden zijn de vlag gen op de Zeeuwse stranden al aangepast, er wapperen nu overal dezelfde kleuren als het te gevaar lijk is om te zwemmen. De red ders zelf gaan nu dus ook werken zoals hun collega's in het buiten land. Bijkomend voordeel: de strandwachten kunnen straks - ook binnen Nederland - makkelijk van strand en standplaats wisse len. Tijdens de cursus die vooraf ging aan het examen leren de redders omgaan met moderne hulpmidde len: het rescueboard bijvoorbeeld, een soort surfplank waarop dren kelingen naar de kant gebracht kunnen worden, maar de cursis ten worden ook getraind in de ba sistechnieken voor redders: zwem men en drenkelingen aan boord brengen. Iedereen die aan de cur sus Lifeguard Beach begint, heeft al een EHBO-diploma. Lifeguard Beach word je niet zo maar: de conditie van de redders wordt op de proef gesteld. Ze moe ten vierhonderd meter kunnen zwemmen binnen negen minu ten. „En ze moeten een run-swim-run doen", zegt Tamis. „Tweehonderd meter rennen, tweehonderd metei; zwemmen en tweehonderd meter rennen, door mul zand. Dat klinkt heel logisch, maar dat werd vroeger eigenlijk niet getest. De mensen die straks aan het strand staan zijn mis schien niet meteen allemaal David Hasselhoffs, die acteur uit Bay- watch, maar ze zijn wél in goede conditie." Gelukkig zijn al die trainingen, al die technieken en al die moderne middelen niet zo vaak nodig, zegt Edwin Beusen van de Stichting Strandexploitatie Walcheren. „Ech te drenkelingen komen hier geluk kig vrij weinig voor. We hebben een paar keer per jaar een reanima tie en een paar keer per jaar een bedelving, maar het allerbelangrijk ste voor ons blijft preventie: men sen waarschuwen vóórdat het mis gaat." De cursusweek was een proef: za terdag deed de ploeg van 21 strand wachten meteen examen. Een redding met een waterscooter. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Dat de klokkenlui der die het gedrag van oud-politie chef Fup Goudswaard aan de kaak stelde het leven zuur werd ge maakt, verbaast Gerrit de Wit niets. „In de hele keten van opspo ringsdiensten in Nederland kom je die cultuur tegen: Je moet zwij gen, loyaal zijn aan de leiding en niets naar buiten brengen." De Wit is bestuurslid van de Ex pertgroep Klokkenluiders, een or ganisatie die mensen steunt die misstanden bij hun werkgever aan de kaak willen stellen. Hij heeft zelfbij de politie en het Ministerie van Vrom gewerkt. „Het is een be kend fenomeen dat mensen die misstanden melden een zware tijd tegemoet gaan. En altijd stellen we achteraf vast dat het anders had ge moeten." ,,Het is vaak een cultimrprobleem bij een organisatie. Bij de politie is dat minstens zo nadrukkelijk als bij andere organisaties. En dat zegt meer over de stijl van leidinggeven en de bestuurscultuur dan over de mensen die melden. Juist bij een organisatie die een machtspositie heeft, zoals de politie, is dat extra ernstig." De klokkenluider stapte naar het Ministerie van Binnnenlandse Za ken omdat hij zich zorgen maakte over het gedrag van politiechef Goudswaard. Binnen het Zeeuwse korps was al snel bekend wie de klokkenluider was: hij is vervol gens op een zijspoor beland en bij een ander korps gaan werken. Goudswaard zou zich schuldig hebben gemaakt aan seksuele mis dragingen ten opzichte van vrou welijke ondergeschikten en hij zou gesjoemeld hebben met geld van het korps. Goudswaard werd in 2008 uit zijn functie gezet, een on derzoekscommissie onder leiding van Boele Staal stelde later vast dat er bij het korps een verziekte sfeer heerste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2