zeeland 113 paard of trekker Jacob, Cnork en de burgemeester Bootman Den Exter kan geen water meer zien de toekomst Folkloristisch Dag blijft ondersteunen Gentse Feesten trekken al direct tienduizenden maandag 18 juli 2011 aan elkaar te knopen. „De totale organisatiekosten bedragen een slordige twintigduizend euro. Als we de subsidie van de gemeente zien slinken wordt het toch een moeilijk verhaal. Er bestaan im mers plannen om de dienstverle ning van de gemeente in te krim pen. Als we de kosten voor dat werk zelf moeten ophoesten, wordt het lastig. Je kunt niet ver wachten dat een twintigtal onder nemers uit ons dorp die tekorten gaat bijspijkeren." Burgemeester Jacques Suurmond beloofde bij de opening van het festijn dat de gemeente de organi satie zal blijven ondersteunen. In Schoondijke werden zaterdag en zondag de jaarlijkse Maoneblus- sersfeesten gehouden. Zaterdag stonden die helemaal in het teken van een grote rommelmarkt, die overigens deels verregende, 's Mor gens verliep alles nog volgens plan, maar 's middags trokken don kere wolken over Schoondijke. Or ganisator Peter Tresonie: „Na de middag viel alles in het water." Gistermiddag brak de zon net op tijd door voor de vierde editie van het ringrijden met oldtimer-trek- kers van gemiddeld dertig jaar oud. Tresonie, zelf deelnemer: „Het is een prachtige sport. Als chauffeur moet je niet alleen over een vaste hand beschikken, maar ook geluk hebben. Er mag niet ge remd worden, alles moet met een bepaalde snelheid gaan. Iedere deelnemer maakt negen doorgan gen en moet drie keer op een ring van 27, 21 en 15 mm steken. Zo kan het gebeuren dat iémand die de drie grootste mist, maar de drie kleinste wel steekt nog winnaar wordt." Volgend jaar worden de feesten grootser van opzet. Ook ringrijden met versierde sjezen was onderdeel van het ringrijprogram- ma. Ringsteken op de trekker. Er waren gistermiddag in Schoondijke twintig deelnemers. André den Exter: „Het is allemaal veel zakelijker geworden. Dat is wel jam mer." foto Adri van de Wege door Wout Bareman TERNEUZEN - Na 48 jaar vindt hij het welletjes. Hij kan even geen water meer zien. De laatste jaren had Terneuzenaar André den Ex ter trouwens toch niet zoveel meer met z'n werk. Logisch, hij maakte immers de tijd nog mee dat er re gelmatig - dagelijks is overdreven, maar toch... - een lolletje werd ge maakt. De 'bootmannen' stonden in Ter- neuzen nu eenmaal niet bekend als lieverdjes. Een borrel aan boord van een schip dat ze net hadden helpen afmeren, was de ge woonste zaalc van de wereld. En dat een 'wielman', als-ie een schip naar Gent had gebracht, een dag of wat 'kwijt' was, daar keek ook niemand van op. Den Exter, 65 en net afgezwaaid bij de Vereenigde Bootlieden in Terneuzen: „Ik heb het wel meege maakt dat collega's tijdens de ker mis niet op kwamen dagen. De boete die je dan kreeg, betaalden ze van te voren. Daar werd verder niet moeilijk over gedaan. Dat ge beurde gewoon." André den Exter komt niet uit een familie die van oudsher een nau we band met het water had, zoals bij veel families in Terneuzen wél het geval was en is. Z'n vader was overigens ook bootman, nadat hij door Frank Gijsel SLUIS - Gnork en Jacob, de vaste be woners van speeltuin Lindeland in Sluis, spelen de hoofdrol in de nieuwe strip De jacht op het pin- kelkruid. Zaterdag nam burgemees ter Jacques Suurmond het eerste exemplaar uit handen van Gnork in ontvangst. Het stripverhaal is van de hand van de Vlaamse teke naar Jeff Broeckx. Zijn vrouw In- grid van Dijck stond in voor het scenario. Broeckx is tekenaar van de bekende series Dag en Heidi, Bessy, Waterland en Klein Suske en Wiske. Speeltuineigenaar Sven Langenberg speelde al langer met de gedachte een eigen album uit de brengen met Gnork en Jacob in de hoofdrol. „Sinds 2003 hebben we een hechte samenwerking met de striptekenaar. Hij tekende des tijds een familie stripfiguren, die een verhaal moesten creëren in on ze speeltuin. De figuren komen nu door deze strip wat meer tot le ven.". Als de trol Gnork, zijn zus Hugonda en z'n neefje Gudul wil voorstellen aan z'n beste vriend Slim de worm, blijkt Slim zwaar ziek te zijn. Ten einde raad gaat Gnork hulp zoeken bij de kabou ter Jacob. Het avontuur van de vrienden speelt zich af in de setting van Sluis en omstreken. Hier en daar zijn herkenbare taferelen terug te zien van de skyline van het belfort stadje en natuurgebied het Zwin. Tekenaar Broeckx signeert voor Jacques Suurmond. foto Mark Neelemans eerder als machinist had gewerkt. André ging aan de slag bij de boot mannen in augustus '63. „Het was een heel andere 'tijd. Ie dereen kende iedereen in de ha ven. In ons gebouwtje op de sluis, 'de wacht' in de volksmond, was het een soort zoete inval. Douane, marechaussee, collega's van de sleepboten, scheepsagenten, visser mannen... het kwam er allemaal buurten. Tegenwoordig is alles veel zakelijker. Met scheepsbeman ningen kun je nauwelijks nog een woord wisselen. Het enige Neder landse aan boord van die schepen is eigenlijk nog de vlag. Verder zijn het allemaal Philippino's en man nen uit het voormalige Oostblok." Hij werkte jaren als zogenoemde wielman, de man in de stuurhut die de orders van de loods uit voert. „Meestal wist je zelf ook wel wat er moest gebeuren. Een kwes tie van ervaring." Het werk is veel gevarieerder ge worden, compleet met snelle com municatievaartuigen en dergelijke. Maar ook ankers afleveren, een schip in een dok trekken, reisjes naar Antwerpen, varen met de wa terboot. Den Exter deed het alle maal. Of er weieens iets fout ging? Met een grijns: „Ach, ik heb wei eens met een schip met de vloed in de kont eqn meerpaal in de ver nieling gevaren." GENT - De 'belleman' riep het om twee uur zaterdagmiddag officieel om. Hij ging vooraf aan de ope ningsstoet en meldde aan de dui zenden toeschouwers dat de Gent se Feesten 2011 nu écht waren ge opend. Dat gebeurde in een druile rig decor. De hele week wordt re gen verwacht, maar dat kan de Gentenaars niet deren. Het culture le volksfeest - het grootste in z'n soort in Europa - duurt tien dagen en trok dit weekeinde al direct tienduizenden bezoekers. Er staan vierduizend voorstellingen, rond leidingen, lezingen en vooral optre dens op het programma. De 'fles te' concentreren zich rond de tien pleinen in het stadscentrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27