Zeeland PZCI n Onderzoek brandveiligheid De Veste Ingezegende leien van kerk Clinge verkocht voor renovatie Rode kaart van brandweer Terneuzen opsporingsambtenaren Temeuzen ZEEUWS-VLAANDEREN 12 en 13 14 en 15 HULPVERLENING Woonstichting spendeerde al tonnen aan maatregelen sturen bedelaars weg na klachten Ringsteken met een paard of trekker Maandag 18 juli 2011 Moderne kunstmest strooien met een ouderwetse machine Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen gaat onderzoeken of de drie Vesteflats voor ouderen aan de rand van de binnenstad vol doen aan de veiligheidsvoorschrif ten. Eigenaar woonstichting Clavis heeft de afgelopen jaren voor vele tonnen vertimmerd aan de drie flatgebouwen aan het Oostelijk Bolwerk, juist met het oog op de brandveiligheid. Maar het raadslid Giel van Boom (Top/Gemeentebelangen) vreest dat dat niet voldoende is. Gealar meerd door een recente grote brand in een zorgcentrum in Nieu- wegein, heeft hij over de situatie in De Veste vragen gesteld aan bur gemeester en wethouders. Van Boom wijst in een toelichting op het feit dat de brandweer in Neder land jaarlijks 6oo meldingen bin nenkrijgt van brand in verzor- gings- en verpleeghuizen. Hij vraagt het college hoe het staat met de brandveiligheid in de zorg centra in Terneuzen en richt zich daarbij vooral op De Veste. Uit Te- cent cijfermateriaal van zorgkoepel ZorgSaam blijkt, volgens Van Boóm, dat zeker 150 van de 250 be woners 24-uurszorg nodig hebben. „Dat is zestig procent. Ik vraag me af hoe je al die hulpbehoevende mensen bij brand evacueert. Vraag is ook of de beschikbare mens kracht en het materieel op zo'n moment toereikend zijn." Brandweercommandant Jeroen Meijering neemt de vragen van Van Boom uiterst serieus. „We zit ten al enige tijd hjeel. kort op de brandveiligheidssituatie in de zorg- complexen, ook al omdat er lande lijk hier en daar heel onplezierige dingen gebeurd zijn." Hij gaat bin nenkort met woonstichting Clavis praten. „We weten dat de woon stichting de laatste tijd flink heeft geïnvesteerd in veiligheidsmaatre gelen, maar als de situatie gewij zigd is, moeten we de zaak toch opnieuw bekijken." Directeur Robert de Ridder van Clavis wijst op het pakket maatre gelen dat is'getroffen. „We hebben een nieuwe brandmeldinstallatie geplaatst die aan hogere eisen vol doet dan wettelijk is voorgeschre ven. Ook de brandcompartimente- ring is in overleg met de brand weer in orde gemaakt. We hebben flink geïnvesteerd om ervoor te zorgen dat de gebouwen op het ge bied van" brandveiligheid in orde zijn." De Ridder verleent deson danks zeker medewerking aan een nieuw onderzoek. door Jeanette Vergouwen CLINGE - De leien lagen tientallen jaren op het dak van de H. Henri- cuskerk in Clinge. Nu de werk zaamheden aan toren en dak klaar zijn, probeert de restauratiecom missie de kas weer te vullen om de oplcnapwerkzaamheden aan het interieur te bekostigen. De oude leien zijn voorzien van een opdruk van het vooraanzicht van de kerk. Ze worden verkocht voor vijf euro, een oorkonde inbe grepen. De leien werden zaterdag avond tijdens een viering door pas tor Chantal van de Walle geze gend. Daarna verzorgde de fanfare Weldoen door Vermaak een afwis selend concert. Heel wat bekende repertoirewerken werden ge speeld. Met Bizet, Gilbert Becaud, Brei en Piaf heerste er een Frans sfeertje. De opbrengst van het con cert en de verkoop van de leien be droeg zaterdagavond 520 euro. Sjaak Leegstraten van de restaura tiecommissie verwacht dat van daag nog heel wat leien te verko pen. „Ik heb er nog 150 en nieuwe opdrukken zijn snel gemaakt. Voor het opknapwerk krijgen we geen subsidie, dus willen we de leien die vele jaren in weer en wind de parochianen beschermd hebben, nu verkopen." Vandaag is er een 'mis voor de overledenen'. Wie een lei wil kopen, kan bellen met Leegstraten 0114-314653 of An- nemie de Loos 0114-314332. door Wout Bareman TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen gaat rode kaarten uitde len aan automobilisten en vracht wagenchauffeurs, die hun voertuig verkeerd parkeren. Vormen ze een obstakel op de uitrukroutes of op andere plaatsen waar de brand weer moet kunnen passeren, dan wordt bij wijze van waarschuwing zo'n kaart onder de ruitenwisser gestoken. Brandweerofflcier Carl de Hul- sters: „We hebben dat in het verre iverleden ook weieens gedaan in Sas van Gent. Nu introduceren we het waarschuwingssysteem in heel de gemeente Terneuzen." Volgens De Hulsters beseffen men sen, als ze hun auto op een bepaal de plek parkeren, meestal niet dat ze de hulpdiensten kunnen hinde ren. Het kan minuten vertraging opleveren. De Hulsters: „Terwijl in veel gevallen juist iedere minuut telt. We kennen situaties, waarin brandweerwagens niet bij de brandhaard konden komen via de normale weg, achteruit moesten rijden en een omweg moesten ne men. Dat zijn kostbare minuten." Het is niet de bedoeling dat de brandweerlieden straks 'agentje' gaan spelen, benadrukt hij. Het is de bedoeling dat met de rode kaart spaarzaam wordt omgespron gen. „Maar blijkt straks dat er in bijvoorbeeld de binnenstad in één maand tijd tien zijn uitgedeeld, dan is dat voor ons reden om doel gericht in actie te. komen." De brandweerofficier verwacht dat de rode kaarten vanaf 1 september in gebruik worden genomen. „We moeten het goed voorbereiden. Er komen ook speciale instructies voor de brandweerlieden." door Wout Bareman TERNEUZEN - Bijzondere opspo- ringssambtenaren van de gemeen te Terneuzen hebben de afgelopen dagen een handvol bedelaars weg gestuurd uit de Noórdstraat, één van de winkelstraten in het stads centrum. Dat gebeurde vrijdag en ook zaterdag na klachten van mid denstanders en winkelend pu bliek. De bedelaars werden niet be boet. Een gemeentelijk woordvoer der: „Dat kan ook niet, want onze Algemene Plaatselijke Verordening voorziet daar niet in. Als er klach ten zijn - zoals nu - kunnen we ze wel vriendelijk doch dringend ver zoeken te vertrekken naar elders. Met straatmuzikanten is het het zelfde. Je zult immers maar een man met een gitaar voor je deur hebben, die urenlang hetzelfde liedje staat te zingen..." De bede laars komen zo goed als zeker uit België en worden 's morgens in de binnenstad gedropt. Een midden stander: „Ik hoorde dat ze ook uit Gent zijn weggestuurd vanwege de Gentse Feesten." Dat klopt. r Pastor Chantal van de Walle zegent de leien. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25