Lustrumeditie zal niet 121 zeeland Houten schepen, stalen bemanning VISSERIJDACEN Heel veel regen, soms een harde wind maar ook de zon Jeremiasse maandag 18 juli 2011 De sambagroep Entusiasta trommelde aanstekelijke ritmes. rug op de jubileumeditie. „Je moet er gewoon wat van maken", zegt hij. Natuurlijk, het extreme weer op donderdag en de regen die zater dagmiddag en -avond viel gaven problemen. Maar het lijkt wel of het motto van de Bruse mosselvis sers van toepassing is op het hele dorp: geef nooit op. Regen of geen regen, tijdens de Visserijdagen is het feest en dus staat de terrasverwarming in de tent bij restaurant de Meeuw aan en zorgt het personeel voor een feestelijke sfeer en staan elders in het dorp mensen hutje mutje on der een partytent of lege markt kraam te feesten alsof het een war me zomeravond is. Maar er was ook mooi weer. De tweede dag - vrijdag - was goed met zon en een uitstekende sfeer. Het publiek genoot met volle teu gen van onder meer de Sergeant Wilson Armyshow, de Acapulco Watershow en het optreden van de marinierskapel van de Konink lijke Marine. Ook de zaterdag be gon goed. Een groots opgezette braderie, de wandelingen van de reuzen van Jabbeke die hoog bo ven het publiek uittorenden en de opzwepende ritmes van de Zeeuws/Limburgse sambagroep Entusiasta. Maar in de loop van de dag gooide de regen opnieuw roet in het eten. Het avondprogramma viel daar door in duigen. De vliegshow met historische toestellen werd op het laatste moment afgeblazen. De toe stellen waren al bij Breda toen als nog werd besloten dat de weers- omstandigheid té slecht waren. De mannen van de Acapulco Water show trokken snel hun wetsuits weer aan om het publiek wat was gekomen tóch nog iets te kunnen bieden. Weliswaar met een inge korte show (ook zij hadden veel last van de wind) maar de waarde ring was er niet minder om. Het afsluitende vuurwerk werd la ter op de avond ook afgelast van wege het slechte weer. Mosselen eten voor een prikkie. door Melita Lanting De vijftigste editie van de Visserijdagen in Bruinisse heeft ge schiedenis geschre ven. Nog nooit eer der is het voorgekomen dat de weersomstandigheden zó slecht waren dat miss Visserij niet per mosselkotter in de haven kon arri veren. Bovendien viel op de eerste dag van het driedaagse feest in Bruinisse 65 mm regen. Ook zo veel regen is nog niet eerder voor gekomen. Miss Visserij Mariëlle de Ronde maakte het allemaal mee. Zij kwam per auto en de opening van het feest werd noodgedwongen in de feesttent gehouden. „Maar het was eigenlijk een hele knusse sfeer. Op de kade staat iedereen verder weg. Het was heel gezellig", zegt De Ronde. „Het is er eentje geweest om niet snel te vergeten." Ook voorzitter Theo Ketting kijkt niet met een vervelend gevoel te Opvouwbare Scooter Kwaliteit Betrouwbaarheid Optimaal meeneembaar! Incl. accu's en oplader Infineon LWB 3 Revolutionair ontwerp LED Verlichting Zeer comfortabel veersysteem 15 km/h! Incl,. accu's en oplader Naast deze actiemodellen vindt u het uitgebreide assortiment in onze showroom Goes, Verrijn Stuartweg 43, tel. 0113-211274 Vlissingen. Dreesstraat 4, tel. 0118-617925 Open maandag ifm vrijdag van 09.00-17.00 uur www.jeremiasse.nl door Henk Postma VEERE - Ondanks de opstekende straffe wind haalde driekwart van de klassieke zeilbotenvloot zater dagmiddag de finish van de H. W. van Loon Hardzeildag op het Veer- se Meer. Of zoals woordvoerder Hans Kole het formuleerde: „We varen met houten schepen, maar met stalen bemanningsleden." Want de schippers trotseerden niet alleen de harde wind, maar gaandeweg ook veel regen. Schip per Danker Rijk van De Swarte Paerel uit 's Heer Arendskerke ging er vandoor met de Zilveren Jetty. Dat is de prijs voor de snelst varende boot, rekening houdend met specifieke kenmerken. Tegen de middag verschenen 37 schepen aan de start: hoogaarzen, heng sten, schouwen, schokkers, zalm- schouwen, old gaffers en andere rond- en platbodemschepen, 't Be gon met windkracht drie tot vier. Maar naarmate de middag vorder- "W" e hebt het er bestuurlijk mees- I terlijk van afgebracht. We ho- I pen dat we in de toekomst 1 nog op jouw inbreng mogen J rekenen", zei vice-voorzitter Leen de Keijser van visserijvereni- ging Algemeen Vissersbelang uit Bruinisse zaterdagochtend tegen Wout van den Berg. Die nam na zestien jaar voorzitterschap af scheid. Van den Berg kreeg als afscheidsca deau een.stuurrad met daarop de tekst non mihi, non tibi, sed nobis; niet voor jou, niet voor mij, maar voor ons. Het kenmerkt de manier waarop Van den Berg het voorzit terschap invulde. Altijd proberen het belang van de hele sector te verdedigen, al liep hij daarbij wel eens wat ver voor de muziek uit. In zijn afscheidsspeech zei Van den Berg dat deze periode voor hem een groot leerproces is ge weest. Hij ontdekte hoe het politie spraak dat Van den Berg ook de be denker was van twee andere be faamde leuzen. 'Geef nooit op', zei hij in 2008 tijdens een ledenverga dering waarna alle vissers minu ten lang die ene zin scandeerden. Ook de landelijk bekende kreet 'Stop de groene leugen' komt uit zijn koker. In zijn afscheidspeech blikte Van den Berg ook vooruit. Het traditionele familiebedrijf zal veranderen. De combinatie van mosselen kweken en zelf zaad in vangen met mzi's moet in de ogen van Van den Berg losgelaten wor den. De bedrijven moeten samen werken en specialiseren, een ont wikkeling die jaren geleden ook al speelde in de landbouw. Wout van den Berg kondigde in juni zijn vertrek aan. Een gepland vertrek, maar wel iets eerder omdat hij ver wikkeld is in een arbitragezaak. Hij zou op het Wad buiten zijn ei gen gebied hebben gevist. ke spel gespeeld moet worden. Hij vond ook creatieve wegen om het geluid van de mosselvisser te laten horen. Zo werd hij - dankzij slim spel met collega's - bestuurslid van de Waddenvereniging om in het hol van de leeuw de stem van de mosselvisser te laten gelden. In de jaren dat Van den Berg voorzitter was, kwam de mosselsector steeds meer in het. nauw. In 2008 dreigde de sector zelfs kopje onder te gaan. De rechter verbood de zaadvisserij in de Waddenzee. De kwestie kreeg landelijke aandacht toen on der aanvoering van mosselvrou wen Mariska Jumelet en Corine Hoogerheide de Zeeuwse mossel- vissers actie voerden tijdens de opening van het kreeftenseizoen. Achter de schermen werkte Van den Berg samen met andere voor mannen hard aan een oplossing. Het resultaat was een akkoord over een geleidelijke overgang van de schoot dat door naar een 'buiig krachtje zéven'. Een tiental schip pers streek de zeilen. Niet Sjoerd Rijpema van de Blauwe Ruis uit Delft. Hij werd uitgeroepen tot snelste schipper op de grotere toer- schepen. De beste zeiler op de klei nere toerschepen was Maarten Ver meulen uit Babyloniënbroek. De 83-jarige Jan Boogaard uit Gorin- chem was de beste schipper op de kleinere scheepjes, foto Ruben Oreel mosselzaadvisserij op de bodem naar het invangen met touwen die in het water hangen (mzi's). Dat akkoord is zeker niet door ieder een met gejuich ontvangen. De scepsis is er nog steeds. De gevleu gelde uitspraak van Van den Berg zelf: 'mzi is't nog nie', wordt dan ook vrij breed onderschreven. De Keijser memoreerde in zijn toe Scheidend voorzitter Wout van den Berg. Let op! Inclusief twee jaar gratis service en onderhoud. Twee jaar lang zorgeloos rijden! AijfegskSgtot 15-08-11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12