huis, rampzalig bed de Linda of Matthijs van... Michele Santoro dagje dagje S, jjSjl reizen@wegener.nl tl reizen 024-3650360 Zaterdag 16 juli 2011 door Eelco van der Linden Michele Santoro (59) is een feno meen. Hij pre senteert al zo'n 25 jaar program ma's waarin onderzoeksjourna listiek wordt gekoppeld aan dis cussie in de studio. De formule staat garant voor spanning, sen satie, polemieken en dave rende kijkcijfers: een op de drie Italianen keek naar de laat ste uitzending van Santoro's programma AnnoZero, waarin de presentator weer eens zelf het onderwerp van discussie was. Santoro is een ster, een man met een superego, arro gant, retorisch en onsympa thiek, maar hij verstaat zijn vak. Hij studeerde filosofie, was ooit maoïst en is altijd in de linkse hoek blij ven hangen. Ie dereen windt zich op over zijn 'partijdigheid' en zijn miljoenensa laris, maar ieder een wil hem aan het werk zien. Santoro is het boegbeeld van de Rai en claimt een van de weinige 'vrije stemmen' te zijn in het desolate Italiaanse televi sielandschap, waarin Silvio Ber lusconi de toon zet. Toen de mediamagnaat de politiek in ging en volop greep kreeg op de staatsomroep, vond de ultie me kortsluiting plaats. De twee vlogen elkaar constant in de haren. Toch wist Berlusconi Santoro te verleiden tot een kortstondige overstap naar een van zijn commerciële kanalen. Toen Santoro, terug bij de Rai, in 2001 een programma wijdde aan de ontstaansgeschiedenis van Berlusconi's zakenimpe- rium en daarbij de maffia noemde, werd-de presentator de Rai uitgewerkt. Maar San toro spande rechtszaken aan, ontving smartengeld en keerde terug. De laatste tijd is hij in bloedvorm, zo zeer dat Berlus coni (volgens Santoro) hem weer de tent uitjaagt. De laatste AnnoZero had als thema 'of hij of ik'. Santoro bood aan voor 1 euro per uit zending te werken als zijn vrij heid werd gegarandeerd. Het bleef stil, Santoro begon te on derhandelen met een commer ciële zender, waarvan prompt de aandelen omhoogschoten. De onderhandelingen liepen, volgens Santoro, stuk door drei gementen van de premier. Hij overweegt nu een eigen pro gramma op een satellietzender. Of misschien toch weer een te rugkeer bij de Rai. Het is het zomerdilemma van Italië. WIE Wilma Brouwer (59) en Peter WesseL (59), Geerke (35), Floor (30) en Anna (28) BEROEP zij: juriste; hij: adviseur Kennisnet.nlWOON- PLAATS Goes ERVARING Twin tig keer van huis geruild; onder meer in Engeland, Spanje, Italië, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Zwitserland en Zwe den DIT JAAR Aruba (voorjaar) VERLANGLIJST VS, Zuid-Amerika en alle hoofdsteden van Europa to gaan, nemen we nu altijd onze matrastopper mee. Dan is dat gere geld. Je kunt op veel dingen selecte ren als je een ruilhuis zoekt, zoals locatie of aantal kamers, maar niét op 'bed'. Goed of slecht? Dat is per soonlijk. Wat de één fantastisch vindt, vindt de ander gruwelijk." Wat zijn pluspunten van huizenruil? „Het is goedkoop, zeker als je met de auto gaat. En het is praktisch; voor planten en huisdieren wordt gezorgd. Ook houd je er leuke con tacten aan over. Zo zijn wij goede vrienden geworden met mensen die in Engeland een kasteeltje had den gekocht. Maar het belangrijk ste pluspunt van huizenruil is dat je het leven leeft van degene met wie je van huis ruilt, de kans krijgt van zijn cultuur te proeven. Mijn ouders waren ook fervente ruilers. De Rijkspolitie te water, werkge ver van mijn vader, kende al jaren zo'n systeem. Ze ruilden tijdens va kanties onderling van huis. Veel goedkoper. Wij zijn sinds 1995 lid van Intervac. Nee, nooit spijt." Alleen leuke dingen meegemaakt, afgezien van dat Franse bed? „Vóóral leuke dingen, ja. Zoals die keer dat we onze ruilpartners trof fen op het vliegveld in Eindhoven. Wij gingen, zij kwamen. We heb ben elkaar de sleutels toegewor pen, voor de neus van de douane. Soms was het ook wel een avon tuur. In 2006 zaten we in Spanje, in Vigo. In een appartement in de wijk Toralla, op een eilandje in de Atlantische Oceaan. Op 13-hoog, fantastisch uitzicht. Alles perfect, totdat bosbranden de stad in een mist van rook legden. Wij hadden aanvankelijk niet zo veel last, maar toen door de geopende ramen ook as in ons bed kwam, werd het hin derlijk. Wegen werden afgesloten, het hoesten werd erger. Na overleg met de Spanjaarden in ons huis, braken we de ruil af In Nederland had het al die tijd geregend; zij wil den ook wel terug. Maar goed, lie ver denken we aan leuke ervarin gen. Zoals concerten. Bij elke hui zenruil proberen we een concert mee te pikken. The Eagles in Lon den, Bruce Springsteen in Sevilla. Al scheelde het weinig of we had den die laatste niet gezien. Panne met de ruilauto, onderweg raakte de motor aan de kook. 'Gebeurt va ker', zei de eigenaar later. Tegen woordig huren we liever een - goe de - auto, in plaats van te ruilen." Reageren? - featureredactie@wegener.nl BOEKEN OP EEN STICKJE Ineen piepklein doosje zit een piepklein, lichtblauw boekje. Bij na dere inspectie blijkt het geen echt boek te zijn, maar een usb-stick van jeugdboekenuitgeverij Moon. Op de stick staan maar liefst drie boeken van de young adult-auteur Meg RosoffEland!, Wat ik was en Niemandsbruid. Hoe modern en hoe handig op vakantie. Wel voor vertrek even op je e-reader laden. SPANGAS ZOMERBOEK Blader je op het strand toch liever in een papieren boek, stop dan het Spangas Zomerboek in je koffer. Dit boek, dat gebaseerd is op de populaire jeugdserie Spangas, bevat zomerverhalen van Abel, Avalanche, Flip en Tobias, Stan, Charley, Rudolf en Maya, de hoofd personen uit de tv-serie. Verder vind je er veel tips en tricks, een husselpuzzel, testjes, pimp-je-koffer- tips, info over zomerbaantjes en nog veel meer. Laat die zomervakantie maar komen! Wendy Buenen - Spangas Zomerboek. Uitgeverij Pimento, 9,95 euro. monstraties van diverse luchtsporten. Ga voor een compleet programma (ook zondag is er nog van al les te doen op het terrein van Elsefly) en andere in formatie naar: H www.elsefly.nl MODE KIJKEN Iris van Her pen is een van Nederlands meest getalenteerde mode ontwerpers. Dat weten niet al leen Nederlanders, maar ook wereldsterren als bijvoor beeld Lady Gaga. Deze week werd zij tijdens haar tournee door Australië nog op de foto gezet terwijl zij een ontwerp van Van Herpen droeg. Het Centraal Museum in Utrecht heeft een tentoonstel ling aan het werk van Van Herpen gewijd. De expo sitie, die nog tot en met 9 oktober te bezoeken is, geeft inzicht in Van Herpens experimentele werk. Meer weten? Zie: www.centraalmuseum.nl 1 Meg Rosoff - Eland!, Wat ik was, Niemands bruid. Uitgeverij Moon, 9,95 euro. Te koop bij boekhandels en via internet. KUNSTVLIEGEN Loopings, rolls, spins en acht- jes. Grote kans dat je deze kunstige luchtacroba- tiek vandaag kunt aanschouwen in het luchtruim boven Olstren Wijhe. Om 11 uur begint daar na melijk een vliegshow waaraan onder meer de Dutch Thunder Yaks deelnemen. Dit groepje van zes mannen met sterke magen geeft een demon stratie formatievliegen met hun Russische Yaks. Ook kun je er een Pitts Samsom zien en nog vol op ander spektakel in de lucht. De hele middag volgt het ene vliegtuig het andere op en zijn er de-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95