Fantastisch reizen S3 Land van pruiken en een keurige rij Voetbaltrauma vakantie anno... Doe eens gek deze vakantie: boek geen pakketreis, reserveer geen camping, maar ruil van huis. Zoals Wilma Brouwer en haar man ook doen. door Jan van Mullem Zaterdag 16 juli 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 Huizenruilers zijn 'regelneven' of heel relaxt, heb ik inmiddels begrepen. Wilma Brouwer: „Is dat zo? Nou, ik denk dat wij dan bij de relaxte categorie horen. Wij maken vooraf ook afspraken met ruilpartners - wat ligt in de koelkast, hoe doen we het met de auto - maar dat gaat niet via officiële contracten. Hoe wel? Via de mail. Gaat prima. En als ze de koelkast willen leege- ten, ga je gang. Voor de voorraad kast geldt hetzelfde, al is het pret tig als die wél wordt aangevuld. Verder gebruiken we lakens, hand doeken en de wasmachine over en weer. Nooit gezeur. In onze omge ving zijn mensen die geen huizen- ruil willen, want dan ligt er een vreemde in je bed. Oké, dat is zo. Maar bedenk dat in een hotelbed veel meer vreemden hebben gesla pen, en daar ga je ook naartoe!" Vroeger wonden jullie je wél op over, pak 'm beet, een doorgezakt bed? „Het bed is nog steeds heilig. Ik heb al jaren last van mijn rug, weet nog goed hoe opgelucht ik was toen we na de kindervakan ties afscheid konden nemen van campings en luchtbedden. Einde lijk slapen in een goed bed. Dat is eerlijk gezegd later ook wel eens te gengevallen. Ik herinner me een ruil in Parijs. Fantastische woning, maar oh, wat een rampzalig bed! Zo'n fiiton, keihard. Als we met au- Fransen stinken naar knoflook, elke Belg is dom en Engelsen zijn stijve harken. Waar of niet waar? Zeker is wel dat elk volk zijn eigenaardigheden heeft. door johan Bosveld Als het zo vaak regent, moet je niet ver wachten dat de volksaard swingend is. Misschien zijn Engelsen daarom wel zul ke stijve harken, die alle spontaniteit en creativiteit hebben laten verdrinken in een zee van archaïsche etiquette. Ze dragen pruiken (uiigs) als ze iets officieels moeten doen, rijden nog altijd links (wat stamt uit de tijd van paard en wa gen) en bereiden de meest walgelijke middeleeuwse gerechten die er bestaan. Nog meer ouderwetse flauwekul? Engels voetbal: altijd lange ballen naar voren, een tikkie terug is landverraad. Omdat ze vanwege de scattered showers weinig bui ten zijn, hebben ze veel en zelfs een paar goede kran ten. Ze schrijven The Times al eeuwen zó vol, dat er nauwelijks plaatjes bij passen. Intussen zijn ze ook de uitvinders van de yellow press (Telegraaf en Geen Stijl in het kwadraat). Al die eigenaardigheden heb ben de Engelsen knap arrogant gemaakt. Hun status van eilandbewoners leidde bovendien tot een sterk onderontwikkeld gevoel voor gastvrijheid. Wel zijn ze bijna altijd beschaafd. Noem één land waar ze zó mooi in de rij kunnen staan queue up). Noem één land waar ze een neergestorte, vijandelijke piloot niet meteen doodschieten, maar een kopje thee aanbieden. En ze laten hun broek alleen zakken als ze teveel gedronken hebben. Maar denk erom: Engel sen hebben hun gebrek aan swing gecompenseerd met een overdaad aan regels: geschreven én onge schreven. Als je die overtreedt, zijn de rapen gaar. door Bauke Boersma Heerlijke zomers - hoewel soms wat nat - in Lemmer, met stee vast als hoogtepunt twee dagen skutsjesilen op amper 200 me ter van de vakantiewoning. Op de camping in Luxemburg, waar mijn toen i-jarige broertje dagelijks aan een touw vast zat omdat hij anders waarschijnlijk tussen de hoog opspringende forellen in de voor de caravan woest stromende beek zou val len. En op latere leeftijd het luieren en fees ten op het zonovergoten Mallorca. Vakantieherinneringen genoeg. Heel veel mooie ook. Maar de eerste die me altijd weer te binnen schiet als er naar wordt ge vraagd, is en blijft toch die van 1974. Inder daad, het jaar waarin het Nederlandse voet bal zoveel indruk maakte op het wereld kampioenschap, maar tot mijn verdriet én dat van nagenoeg alle landgenoten in de fi nale over gastland Duitsland struikelde. En inderdaad, het jaar dat ik als 9-jarige met mijn ouders, zussen en broer op vakantie ging naar... Duitsland. Schitterend gebied hoor, het Zwarte Woud. Wellicht had ik daar destijds ook best oog voor gehad, als ik niet dagelijks was gecon fronteerd met die inktzwarte dag van een paar weken eerder: 7 juli. De dag waarop het totaalvoetbal van Rinus Michels en Jo han Cruijff door Sepp Maiér, Franz Becken- bauer en Gerd Müller werd ontmaskerd. Voor een voetbaladept als ik toen al was, was 'nee' zeggen tegen een potje voetbal mét de lokale jeugd er natuurlijk niet bij. Maar de prijs daarvoor was fors. Ik zie ze nog voor me, had ook wel met ze te doen. Aardige jongens, stuk voor stuk uit straatar me gezinnen. Maar eenmaal op het veld tel de dat niet Dan was er slechts die onuit staanbare Manuel, die er elke dag een sata nisch genoegen in schiep mij fijntjes toe te voegen: „Du bisst Holland". Tegen die verne dering hielp zelfs een dikke overwinning op mijn Duitse leeftijdgenoten niet. Gelukkig was vooral mijn móeder niet zo'n vakantievierder. Dus gingen we ook dat jaar eerder naar huis dan de bedoeling was. Het Zwarte Woud, ik kwam er na 1974 nooit meer. Ik zou er graag nog eens heen gaan als Nederland wereldkampioen wordt, het liefst na een finale tegen Duitsland. Dan zoek ik de jongens van toen op en daag de mannen van nu uit voor een potje voetbal. 'Hé Manuel, du bisst Deutschland.' '"'f'V,')- y- .V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 94