worstelt nog steeds met i5 spectrum Zaterdag 16 juli 2011 Habsburg het keizerrijk. 'Innig blijft met Habsburgs troon, Oostenrijks geschiedenis vereend' luidt de laatste strofe. Wat doet president Heinz Fischer als die woorden klinken? In 1989 bleef toenmalig bondskanselier Bru no Kreisky weg bij de begrafenis van keize rin Zita. Hij wilde het volkslied niet horen en wist dat zitten blijven, provocerend zou zijn. President Kurt Waldheim, zelf omstre den, was pragmatisch. „We staan toch al." Kritiek is er ook van historicus en Habsburg-kenner Karl Voceflca van de uni versiteit Wenen. „Zo'n begrafenis was in 1989 nog te verdedigen omdat het ging om de laatste keizerin, maar nu niet meer." De Habsburgers moeten veel kritischer beje gend worden, meent hij. „Ik merk een ze kere nostalgie, maar alle ellende van de monarchie wordt onder het tapijt ge veegd." Volgens Gerhard Jagschitz, oud-professor in de hedendaagse geschiedenis, is de over leden keizerszoon vooral het 'symbool van vergane glorie'. Naast kritiek is er ook waardering voor Ot to, die in maart 1919 met zijn familie in bal lingschap werd gestuurd. In 1922 overleed zijn vader, keizer Karl, op Madeira en werd Otto Zijne Majesteit. „Ik moest de plichten van mijn vader vervullen. Plich ten, niet rechten, in het bijzonder tegen over de volken waarvoor een keizer of mo narch altijd meer verantwoordelijk is dan welke andere hoge functionaris dan ook", zei Otto later. De keizerszoon zette zich in voor behoud van de zelfstandigheid van Oostenrijk toen Adolf Hitier, zelf Oostenrijker, zijn oude vaderland wilde annexeren bij Duitsland. „Hitier heeft twee keer geprobeerd mij te spreken. Ik ben nimmer een interessant ge sprek uit de weg gegaan, maar toen wel. Hij wilde mij voor zijn karretje spannen. Dat heb ik doorzien", aldus Otto, die kort voor de machtsovername van Hitier enke le maanden in Berlijn woonde en studeer de. „Hitier had angst voor Habsburg, de Habsburgers zouden zijn plannen tot an nexatie van Oostenrijk kunnen doorkrui sen." Niet voor niets heetten de invasieplannen van Hitier 'operatie Otto'. De Anschluss kwam er toch, in maart 1938. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zette Otto vanuit de VS alles in het werk om Oostenrijk zijn zelfstandigheid terug te geven. Dat lukte uiteindelijk, al zeggen historici dat Otto's rol niet moet worden overdreven. Oosten rijk was hem niet dankbaar. Integendeel. De anti-Habsburgwet uit 1919, die Otto on der meer verblijf in Oostenrijk verbood en alle goederen verbeurd verklaarde, werd onverminderd van kracht verklaard. „Het was niet uit angst voor een restauratie van de monarchie", meent filosoof Norbert Le- ser, „maar angst om overschaduwd en naar de achtergrond gedrukt te worden door de Habsburgers." Het kwam binnen de regeringscoalitie van de socialistische SPÖ en de conservatieve volkspartij ÖVP tot een bittere stijd over de 'Clausa Habsburg' en de toelating van Otto tot Oostenrijk. Hij had weliswaar een Oostenrijks paspoort gekregen, maar daar in stond een even opmerkelijke als veelzeg gende aantekening: 'geldig voor alle lan den van de wereld, maar niet voor Oosten rijk'. Hij moest eerst afstand doen van zijn aan spraken op de troon én van zijn lidmaat schap van de Habsburgfamilie. „Waanzin natuurlijk", zei Otto later, maar in 1961 te kende hij wel. Hij werkte toen al in een 'verenigd Europa' en wilde ook in Oosten rijk kunnen werken. Het duurde nog vijf jaar voor de regering hem toestemming gaf, een rechterlijke uitspraak dat Otto's verklaring geldig was, negerend. Wenen verwachtte namelijk rampspoed en een eis tot schadeloosstelling en temggave van het geconfisqeerde privébezit. 'De staat gaat failliet, werklozen en oorlogsslachtoffers krijgen geen geld meer', werd geschreven. Natuurlijk wilden de Habsburgers hun be zittingen terug, maar voor Otto was het schrappen van dat ene zinnetje in zijn pas poort belangrijker. Ook al bracht dat hem in conflict met zijn immer uitdijende fami lie, waarvan enkele leden wel rechtszaken begonnen tegen de staat. Zonder succes; ook dat hoofdstuk is nog niet afgesloten.- De verhoudingen met Oostenrijk normali seerden langzaam. In 2007 werd Otto door president Fischer ontvangen in het oude keizerlijk paleis, de Hofburg. Voor Fischer is zijn aanwezigheid bij de uitvaart ook 'vanzelfsprekend'. „Hij was een groot Oos tenrijker", meent het staatshoofd. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91