Oostenrijk spectrum i4 Moraalridders 'De grootste Oostenrijker van de twintigste eeuw' en 'Schandalig dat deze telg uit een geslacht van onderdrukkers en uitbuiters zoveel eer krijgt': de uitvaart vandaag van Otto von Habsburg-Lothringen, de 'troonopvolger zonder troon' roept veel sentimenten op. Nostalgie en afkeer, bewondering en verwondering wisselen elkaar af. Zaterdag 16 juli 2011 Vraagt u zich ook af waarom er zo'n hysterie heerst over het Brit se afluisterschandaal? Uiteinde lijk gaat het slechts om platte sensatieblaadjes: tabloids in vaktermen. Geen enkel Engelstalig dagblad ter wereld heeft een hogere oplage dan The Sun, de koning der vuilspuiterij. Het lijkt een charmant en oer-Brits tafe reel van het dagelijkse leven in Londen. Op elke hoek leuren venters met dagbla den, duizenden pendelaars pikken er een tje mee voor ze de metro induiken. Aan de kiosken hangen op grote handgeschre ven vellen verleidelijke krantenkoppen: hoe sensationeler, hoe sneller de voorraad op is. De Britten krijgen hun dagbladen 's ochtends niet aan huis geleverd. Ze kopen die terwijl ze voor het stop licht staan, op straat, in het tanksta tion. De voorpagina's van de tabloids moeten schreeuwerig zijn, de onthul lingen schandalig, om de concurren tiestrijd aan te kunnen. En het seks leven van naaktmodellen, sportve- detten en coryfeeën van reality- tv-shows verkoopt nu eenmaal beter dan de beurs of politiek. Tenzij een minister een affaire heeft, het liefst een homoseksuele met een veel jon gere knaap die op parkings of in bos jes wordt geconsumeerd. Dat 'nieuws' wordt aangevuld met rampen en de kleine beslommerin gen: Joe Soap, die razend is op zijn gemeentebestuur omdat zijn tuin hek moet worden verlaagd, krijgt ruime aandacht Daar kan de lezer zich mee identificeren. Iedereen wordt ook aangemoedigd om met zijn verdrietjes naar de redactie te stappen: zo ontstaat de indruk dat ze de modale Brit een stem geven. Ondanks die connectie met het lezerspu bliek weten de Britten overigens wel dat hun geliefde tabloids maar wat kletsen: minder dan 10 procent vindt ze geloof waardig. De afluisterpraktijken zijn slechts één onfrisse manier om scoops na te jagen. Vermom een reporter als sjeik, schenk de bankroete Sarah Ferguson - de ex-vrouw van prins Andrew - een stevige borrel en neem stiekem op hoe ze in de val trapt. Zeven jaar geleden interviewde ik Hayley Barlow van News of the World. De opge doekte krant had de Nederlandse Rebecca Loos toen net maar liefst 850.000 pond toegestopt om te vertellen in welke stand jes ze het met David Beckham had gedaan. „Ja, we betalen bijzonder goed voor een lekker verhaal", gaf Barlow toe. Ze wilde niet horen dat met fortuinen zwaaien in ruil voor informatie, niet netjes is. Alle sensatie wordt immers verpakt en verant woord als het aan de kaak stellen van wan toestanden. De tabloid werpt zich zowaar als moraal ridder op. 'Iemand die de familiale waar den predikt en vervolgens vreemdgaat, vinden wij hypocriet en dat moeten wij zeggen'. Een jong meisje uit koninklijke kringen dat geld krijgt om te vertellen dat prins Harry cannabis rookt? 'Wij geloven dat we hem daarmee in de toekomst van de drugs afhouden.' De spektakelverhalen waren in de woor den van Barlow dan ook 'doorwrochte on derzoeksjournalistiek'. „Door te hameren op de ongeregeldheden van beroemdhe den, royals, politici en sportsterren, heb ben wij mensen achter de tralies gekre gen, omdat ze zich met illegale praktijken bezig hielden." Dan lijken de rollen nu toch omgekeerd. „Wij bespioneren niet", vertelde ze me nog. Een leugen die kan tellen, maar de be trapper is eindelijk betrapt. ENGELAND door Mario Danneels door Hans Jacobs De begrafenis van Otto von Habsburg-Lothringen, van daag (zaterdag) confron teert Oostenrijk met de his torie. De zoon van de laatste keizer - beschimpt en verketterd, vereerd en gerespecteerd - is lang buiten de deur gehouden. Ook nu, meer dan negentig jaar nadat hij met zijn familie in ballingschap werd gestuurd, zijn de meningen verdeeld. „Ik ben vaak gevraagd waarom Oostenrijk mij zo vijandig bejegende. Ik weet het niet, ik ben geen psychiater. Maar als ik psychiater was, zou ik zeggen: het is een complex", zei Otto drie jaar geleden nog. De republiek Oostenrijk kwam nooit echt in het reine met het keizerlijk verleden. In het huis van de geschiedenis wordt het liefst begonnen in 1918. Alles vóór die tijd, de bijna 650 jaar onder het bewind van de Habsburgers, wordt waar mogelijk gene geerd. Vandaar ook de kritiek op de pronk- volle uitvaart van de vorige week op 98-ja- rige leeftijd in zijn huis 'Villa Austria' in Beieren overleden Otto; eigenlijk Otto van Oostenrijk, maar zo mocht hij zich wette lijk niet meer noemen. De binnenstad van Wenen wordt deels af gesloten wanneer de meer dan 1 kilometer lange rouwstoet van de Stephansdom naar de keizerlijke grafkelder gaat. Leden van de Tiroolse schutterij trekken de wagen met het stoffelijk overschot. De Groenen klagen over de kosten en over de bijdrage van de staat aan wat in hun ogen een privéhappening is. Het leger ver Otto von Habsburg. foto GPD zorgt een erewacht, politie en veiligheids dienst regelen verkeer en bescherming van de hoge buitenlandse gasten. „Ongelooflijk dat er belastinggeld voor wordt gebruikt", stelt parlementslid Ewald Stadler. Minister Johanna Mikl-Leitner van Binnen landse Zaken vindt dat het wel meevalt en dat Dr. Otto Habsburg - in Oostenrijk mag het adellijke 'von' niet worden gebruikt - wel enige aandacht verdient. In een enquê te van het zondagsblad Österreich stelt 60 procent van de ondervraagden dat een staatsbegrafenis gerechtvaardigd is. De Republikanische Club is echter verwon derd dat bondspresident, bondskanselier en leden van de regering in functie en niet als privépersonen aanwezig zijn bij de uit vaart. „Daardoor kan de indruk ontstaan dat het om een staatsbegrafenis gaat." Dat heeft Otto Habsburg niet verdiend, vindt de vereniging: „Hij heeft in Oostenrijk geen openbare functies vervuld." Nog een andere steen des aanstoots: bij het requiem in de Stephansdom wordt de Kaiserhymne gespeeld, het volkslied van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90