sport Hushovd is veel meer dan Afgang Gesink is De dood op wielen Thor Hushovd weet na sprints, proloog en kasseienrit nu ook een bergetappe te winnen. De Noor komt solo over de streep in Lourdes. G ARM IN zaterdag 16 juli 2011 door Mart Smeets TOUR DE FRANCE Wij rijden vandaag over de Portet d'Aspet en ja, de verhalen van de leegbloedende Fabio Casartelli zul len verteld worden. Het kan bijna niet anders, zo dichtbij zijn die herinneringen gebleven. De Dood en Fietsen; ze leefden in eens naast elkaar. Wat raakte me zo die dag? Het beeld van de renner in foetushou ding? Misschien. De mededeling dat hij overleden was? Neen, veel meer dat de twee plaatsen verder naast me zittende Italiaanse collega Adriano Dazan, ineens hoor- en zichtbaar begon te huilen en al snikkend zijn com mentaar voortzette. Beelden en ge luiden die ik nooit zal vergeten. Dat de huichelaar Richard Viren- que daarna met veel show zijn etappewinst vierde... ach, hij wist waarschijnlijk niet beter of hij speelde het geweldig goed. Dat de bewierookte Tourspeaker Daniel Mangeas zijn kwek maar niet wist te houden en op bijna hysterische wijze het publiek be speelde om de grootheid van Vi- renque aan de natie te verkondi gen. Het ging door pijnlijk heen. Ik neem dat die man nog altijd kwalijk. Dat ik 's avonds Frans Maassen trof die zo geschokt was dat hij spontaan begon te janken. Dat Erik Breukink zijn meest menselij ke mens-zijn toonde toen hij van zijn fiets stapte en een ongeëve naard geroerd 'GVD' losliet. Dat Alex Zulle helemaal niet meer be stond bij het aanhoren van het nieuws. Dat we de volgende dag de meest indrukwekkende minuut stilte in namen die mogelijk was. Overal slikkende mannen, snikkende mannen en overal onbegrip en triestheid. Dat we onze collega, de helaas overleden ]ohan Wolden- dorp, maar niet tot rust konden brengen; het greep hem allemaal zo vreselijk aan dat hij verloren op het startplein rondliep, in een diep dal van tranen. Dat die etappe naar Pau de lang ste en zwaarste ooit werd; de ren ners kropen voort, velen dachten aan opgeven, niemand sprak, het werd een processie van grief en toonde de ultieme zwakte van de mens. Dat de Motorolaploeg als eerbe toon als eerste de lijn zou passe ren en dat het bijna mislukte om dat Steven Swart, de Nieuw-Zeel- ander, lek reed, vlak voor de streep. Hij haalde het défilé nog net. Dat Armstrong twee dagen later ons naar de hemel deed kijken. Het zijn gevoelens die nooit meer zullen verdwijnen. Nooit. Het is zo lang geleden en zo dichtbij. door Edward Swier LOURDES - Thor Hushovd kan al les. Wie daar nog aan twijfelde, kreeg gistermiddag het overtuigen de bewijs geleverd. Hoewel velen hem nog altijd beschouwen als een sprinter, is de Noor inmiddels veel meer dan dat. In een rit met nota bene de beklimming van de Aubisque kwam de wereldkampi oen, na een razende achtervol gingsactie, solo aan in Lourdes. Officieel zal het door het Vaticaan niet erkend worden als een won der, maar wat Thor Hushovd op weg naar Lourdes liet zien was op zijn minst verwonderlijk. Aan de finish werd de 33-jarige Noor niet voor niets bewierookt door het pe loton. „Ik ben toch bijna net zo groot, maar wat hij allemaal kan. Hij is een fenomeen", sprak Maar ten Tjallingii, die lange tijd met Hushovd in een vluchtgroep zat, vol bewondering. De geletruidrager van de eerste week heeft een leeuwenhart, strijdt voor iedere meter. Geen vui le spelletjes, niet geniepig in het wiel meekruipen. Nee, Hushovd gaat de strijd aan. Open en bloot. Met zijn benen, niet met zijn mond. „Ik hou ervan om alles te geven. Dat is mijn manier van wiel rennen. Ik neem liever risico's dan dat ik voor de tweede plaats rijd." Tuurlijk, hij is niet de allerbeste klimmer. „Maar wel de beste klimmer van de sprinters", zei geletruidrager Thomas Voeckler gisteren aan de streep in het bedevaartsoord. Met de groene trui buiten beeld - voor Hushovd was het dit jaar geen doel - mocht hij zich van de ande re ploegen melden in een kop groep, die zich na een razend eer ste uur (49,1 kilometer per uur) vormde. Terwijl door het hoge aan- vangstempo in het peloton slacht offers vielen, de geblesseerden Lars Boom en Andreas Klöden ga ven op, knokten tien man zich uit de klauwen van de meute. Husho vd trof vooraan onder anderen zijn landgenoot Edvald Boasson Hagen, medespurter Alessandro Petacchi, Tjallingii en de Fransen Jérémy Roy en David Moncoutié. Op de Aubisque spatte de groep vanzelfsprekend uiteen. Hushovd moest Roy laten gaan, maar bere kende dat hij in de resterende afda ling van 42,5 kilometer naar Lour des een gat van twee minuten zou kunnen overbruggen. Hushovd, als gezegd, kan alles. De Noor, die in eigen land het volk de ze weken Tourmaf heeft gekregen, rekende goed. Hij raapte Moncou tié op, schudde de Fransman ook weer af en voegde zich bij de vol gende thuisrijder, Roy. Om vervol gens hem ook weer uit het wiel te rijden. Voor het eerst sinds 2002 (Oscar Freire) kregen de Tourvolgers daar door weer eens een wereldkampi oen met de handen omhoog aan de finish van een rit in de Ronde van Frankrijk. Hushovd noemde het zijn „mooi ste ritzege ooit in de Tour". Aan de acht voorgaande had hij alle maal zo zijn herinneringen. Die van 20to op de keien in Aremberg was natuurlijk ook prachtig. Net als zijn proloogzege in 2006 (Straatsburg) en de massasprints die hij won. „Maar dit keer kwa men wel wat emoties los. Een rit winnen waarin nota bene de Au bisque zat, ik zelf had dat ook niet voor mogelijk gehouden. En dan ook in de regenboogtrui. Dat is wat ik het liefst van alles wilde. Met die trui om de schouders weet je dat de ogen op je gericht zijn, de mensen verwachten veel van je.." door Patrick Delait Robert Gesink wordt opgevangen door zijn vriendin Daisy na afloop van de dertiende etappe. foto Koen van Weel/ANP LOURDES - Waar is het mis gegaan in deze Tour voor Robert Gesink? Rabobank-trainer Louis Delahaije en voormalig bondscoach Egon van Kessel hebben een verschillen de analyse. Voor Delahaije kwam de inzinking van Robert Gesink in de eerste Pyreneeënrit niet als een verrassing. De Rabobank-trai ner leefde al dagen tussen hoop en vrees. Vrees had Delahaije voor de na weeën van de valpartij waarbij Ge sink in de vijfde etappe was be trokken. De telefoongesprekken die hij daarna met de Achterhoe ker voerde, logeri er niet om. „Ik weet hoe gruwelijk Robert heeft afgezien. Die val heeft hem veel energie gekost", zegt Delahaije, die deze week met de niet-Tour- renners van Rabo op trainings kamp is in het Schwarzwald. Dat de Tour voor Gesink is uitge draaid op een mislukking, is voor Delahaije geen reden om alles in twijfel te trekken. Aan speculaties over wat er allemaal verkeerd is ge gaan,- doet de Limburger niet mee. „Ik ben ervan overtuigd dat Ro bert is genekt door die valpartij. Ik heb deze week contact gehad met ploegleider Dirk Demol van RadioShack. Zij hebben hetzelfde meegemaakt met Andreas Klöden. Een renner die hard valt, herstelt niet meteen." Niet alleen Gesink zakte donder dag door het ijs. Ook Luis Léon Sanchez, wel al winnaar van een etappe, kon het tempo bergop niet volgen. Datzelfde gold voor de niet volledig fitte Bauke Molle- ma. Rabobank kreeg gisteren opnieuw een tik door de opgave van Lars Boom, de tweede Rabo-renner die uit de Tour verdwijnt na Juan Manuel Garate. Het demasqué van de ploeg mag volgens Delaha- Thor Hushovd liet gisteren zien dat hij ook in het hooggebergte uit de voeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64