Vlaketunnel is nog niet klaar Op naar Nijmegen 241 zeeland Vlissingse winkeliers starten sms-alarm Ik loop in eigen tempo Oppervlakte verblijfsrecreatie in periode van 12 jaar fors gegroeid Sommigen vinden me gek meegse vierdaagse. O)-DE ZUIDSCHOR In september weer twee weken vertraging n De veters zijn ge controleerd, de zo len nog eens goed geïnspecteerd. We ken, soms maanden is getraind voor de moeder der wandel tochten: de Nij- 0 0 Vanaf dinsdag lo- pen 684 Zeeuwen zich de blaren op de voeten. De PZC volgt vier wandelfa naten. zaterdag 16 juli 2011 door Nadia Berkelder SCHORE - De Vlaketunnel is nog steeds niet stabiel. De wanden van de tunnel worden op dit moment verstevigd. Totdat het werk klaar is, wordt het grondwater rond de tunnelbak nog weggepompt naar het Kanaal door Zuid-Beveland. De wateroverlast van afgelopen donderdag heeft niets te maken met dè werkzaamheden aan de tunnelwanden, zegt woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswater staat. Donderdag werd de tunnel afgesloten nadat een pomp het be gaf Die pomp moet water dat on der normale omstandigheden al tijd in de tunnel staat, wegwerken. De reparatie van die pomp was rond half vier in de nacht van don derdag op vrijdag klaar. De aannemer is op dit moment nog bezig om de wanden van de tunneldelen te verstevigen, vertelt De Feijter. „Die wanden zijn naar binnen getrokken door de krach ten die zijn vrijgekomen toen de tunnelsegmenten omhoog kwa men. Het gaat om de verticale de len van de segmenten, die een U-vorm hebben." De wanden worden verstevigd met trekankers, net als gebeurd is met de bodem van de tunnel. „Dat is de reden dat je nog steeds auto's van de aannemer ziet staan." En dat is dus ook de reden dat er nog steeds grondwater wordt weggepompt richting het Kanaal door Zuid-Beveland. Het werk aan de wanden van de tun nel kan worden uitgevoerd zonder het verkeer stil te leggen. In september wordt het verkeer nog een keer twee weken lang door één tunnelbuis geleid, net zo als dat gebeurde bij de reparaties van afgelopen winter en voorjaar. Terwijl in de ene buis wordt ge werkt, gaat het verkeer in beide richtingen door de andere. De weg krijgt een nieuw asfaltlaagje en aan de tunnel zelf moeten nog wat kleine dingen worden gerepa reerd. Afgelopen najaar kwam het weg dek van de Vlaketunnel omhoog na hevige regenval. Onderzoek wees uit dat een groot deel van de trekankers, waarmee het wegdek is vastgezet in de bodem, waren af gebroken. In april 2011 was de bo dem van tunnel gerepareerd en kon het verkeer er weer doorheen. immmmzss. door Theo Giele VLissiNGEN - Om elkaar te kunnen waarschuwen bij incidenten heb ben de Vlissingse winkeliers in sa menwerking met de politie een alarmeringsysteem opgezet dat werkt via sms-berichten. Dit zogeheten sms-alert past in het project Keurmerk Veilig On dernemen. Dat heeft tot doel om het Vlissingse winkelgebied schoon, heel en veilig te krijgen en te hou den. Met het sms-alert kunnen winkeliers alarm slaan bijvoor beeld bij winkeldiefstal of bij een vechtpartij. Maar ook als een kind zijn ouders kwijt is of de ouders hun kind. Het alert wordt ver stuurd via een meldkamer van een beveiligingsfirma nadat een winke lier aan de meldkamer een inci dent heeft gemeld. Leden van de Vereniging Winkel centrum Vlissingen zijn bij het sms-alarmeringssysteem aangeslo ten. Volgens woordvoerder Ronald Vonk zijn de kosten voor het sys teem te overzien en kan het sterk bijdragen aan de veiligheid in het winkelgebied. Hij kan niet voorspellen hoe vaak een sms-alert op de mobieltjes van de winkeliers zal oplichten. „Je hoopt natuurlijk nooit, maar de praktijk zal het leren", aldus Vonk. Het sms-alert is in de begin fase alleen toegankelijk voor de le den van de winkeliersvereniging. Als alles naar wens verloopt kun nen ook niet-leden, tegen betaling van een vergoeding, meedoen. Burgemeester René Roep van dp gemeente Vlissingen geeft dinsdag het officiële startsein van het sms-alertsysteem. /AT El NAUTIC LIFESTYLE WATERSPORT Naam: Ton Stapels Leeftijd: 52 Woonplaats: Goes Beroep: beleidsambtenaar milieu gemeente Borsele Loopt mee voor de: 2e keer Afstand: 50 kilometer Training: in juli begonnen; onder andere Goes-Heinkenszand. „In 1983 - ik studeerde rechten in Nijmegen - heb ik voor het eerst meegedaan. Toen ik de vierde dag over de finish kwam, zei ik: dit nooir meer. Maar toen ik 50 werd, vond ik dat een mooie gelegen heid om weer eens mee te doen. Helaas werd ik uitgeloot. In 2009 heb ik zonder training de halve marathon Vrouwenpolder en de kustmarathon gelopen. Dat ging goed. Ik loop wel in mijn eigen tempo. Er is genoeg te beleven." door René Sehrier MIDDELBURG - In een periode van 12 jaar tijd is de oppervlakte aan verblijfsrecreatie in Zeeland met 29 procent toegenomen. In 1996 was er 1696 hectare gevuld met verblijfsrecreatie (campings en bungalowparken). In 2008 was dat toegenomen tot 2187 hectare. De groei was in Groningen, Zeeland, Gelderland en Drenthe het grootst. In Groningen nam de oppervlakte van de verblijfsrecreatieterreinen het meest toe, namelijk 31 procent. In Gelderland is de meeste opper vlakte voor recreatieterreinen vrij gemaakt. Daar was in 2008 een op pervlakte van 4262 ingericht. In de provincie Groningen is dat met 444 hectare het minst. Ook in Utrecht is maar een klein opper vlak beschikbaar voor campings en bungalowterreinen (704 hecta- re). De totale oppervlakte aan verblijfs- recreatieve terreinen in Nederland bedroeg in 2008 21.218 hectare. Dat is dan weer aanzienlijk minder dan de totale oppervlakte aan na tuur: 485.003'. Het CBS heeft deze gegevens op een rijtje gezet. Daarbij is gebleken dat in de genoemde periode de ca tegorieën park en plantsoen en verblijfsrecreatie qua oppervlakte- groei in de lift zaten. De oppervlak te natuur bleef nagenoeg gelijk en kwam in 2008 uit op 485.003 hec tare. Met name de "oppervlakte land bouw loopt terug en wordt in veel gevallen vervangen door bebou wing waar ook infrastructuur zo als wegen onder valt. In 2008 was in Nederland een to taal van 2.275.827 hectare beschik baar voor landbouw. Dat is 3,6 pro cent minder dan 12 jaar daarvoor, blijkt uit de CBS cijfers. Vooral natuurgebieden worden voor een belangrijk deel ingericht en gebruikt als recreatiegebieden. Th. H. de Meester. foto Léx de Meester Naam: Th. H. de Meester Leeftijd: 85 Woonplaats: Veere Beroep: gepensioneerd, oud-bur gemeester Westkapelle, Zierikzee Loopt voor de: 17e keer (gouden kruisdrager) Afstand: 30 kilometer Training: paar keer 3 uur gelopen „Ruim twintig jaar geleden kwam ik in contact met Maarten Schakel (oud TXveede-Kamerlid). Hij wan delde de Vierdaagse met een club je van oud-burgemeesters. Hij vroeg me, maar ik zag de 50 kilo meter niet zitten. Toen ik las dat mensen boven de 65 dertig kilome ter lopen, heb ik Schakel gebeld en gevraagd of zijn uitnodiging nog gold. Inmiddels loopt van die groep niemand meer. Maar wat ge beurt er? Maarten Schakel junior verhuisde naar Zierikzee en we be sloten de Vierdaagse samen te lo pen. Sommige verklaren me voor gek dat ik nog meeloop. Als het niet lukt, mogen ze me uitlachen." Tekst Jeffrey Kutterink Ton Stapels foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48