Waakzaamheid Mensport zoekt juiste formule 361 sport FC Twente treft Vaslui uit Roemenië in voorronde Champions League WK ZWEMMEN In de aanloop naar en tijdens het WK weten de Nederlandse zwemmers precies wat ze eten en drinken. Waterpolo Amazone Heij'koop grijpt naast brons zaterdag 16 juli 2011 ENSCHEDE - FC Twente-coach Co Adriaanse is tevreden met de lo ting voor de derde voorronde van de Champions League. Twente moet het daarin opnemen tegen het Roemeense FC Vaslui. „Ik ken de club niet. Ik heb er nog nooit van gehoord", reageerde hij gis'teren. Dat is niet zo raar, de club bestaat nog geen tien jaar. In 2002 werd FC Vaslui opgericht door de rijke voorzitter Adrian Po- rumboiu. Vaslui is de naam van de stad. Binnen drie jaar stootte de ploeg door van de Liga III naar het hoogste niveau. „Het enige dat ik van ze weet is dat ze pas geleden met 3-0 hebben gewonnen van Spartak Moskou. Maar dat zegt in de voorbereiding niet zoveel, want die Russen hebben de avond er voor misschien wel een bergwan deling gedaan. Op papier zijn Trab- zonspor en Rubin Kazan zwaarde re tegenstanders, maar als je de nummer drie van Roemenië bent, kun je wel iets natuurlijk." FC Twente speelt op 26 juli eerst thuis. Door het bouwongeval kan FC Twente de Roemenen niet in de eigen Grolsch Veste ontvangen. „Er zijn nu twee opties: het sta dion van Schalke 04 of de Gelredo- me. Het bestuur moet beslissen wat voor FC Twente het beste is", aldus Adriaanse. Ook de return op 3 augustus wordt op een alternatieve locatie afgewerkt. De Roemeense club wijkt uit naar het stadion" Ceahlaul in Piatra Neamt (18.000 plaatsen). Dat ligt op 130 kilometer van de oorspronkelijke thuishaven. AZ kan zich opmaken voor een dubbele ontmoeting met FK Ja- blonec. De Tsjechische club kwam gisteren bij de loting voor de voor ronde van de Europa League uit de bus als tegenstander. Het enige voorbehoud is dat Jablonec nog moet afrekenen met KS Flamurta- ri uit Albanië. Maar na de 0-2-zege in de uitwedstrijd, afgelopen don derdag, zal dat voor de Tsjechen normaal gesproken geen enkel pro bleem zijn. FK Jablonec eindigde vorig seizoen op de derde plaats in de Tsjechische competitie, de Gam- brinus Liga, op ruime afstand van kampioen Viktoria Plzen en de nummer twee Sparta Praag. In het Europese voetbal heeft Ja blonec geen enkele reputatie. Het plaatste zich wel enkele keren voor de Uefacup en later de Europa Lea gue, maar kwam nooit tot opmer kelijke prestaties. Vorig seizoen werd het in de derde voorronde uitgeschakeld door het Cyprioti sche Apoel Nicosia. AZ begint op donderdag 28 juli met een thuiswedstrijd. Een week later, op 4 augustus, volgt de re turn. Namens AZ was Earnest Ste wart, directeur voetbalzaken, giste ren aanwezig bij de loting in het Zwitserse Nyon. „Of dit een gunsti ge loting is? Ik kan er geen zinnig woord over zeggen. Dat weten we op 4 augustus. We zullen volgen de week iemand naar de wedstrijd Jablonec-Flamurtari sturen, zodat we een analyse kunnen maken." Mocht AZ deze voorronde doorko men, dan wacht nog de laatste voorronde voor de groepsfase van de Europa League. door Rob de Bruyn NANJING - Hij kijkt de koks in het Sofitel in Nanjing keer op keer op de vingers. Letterlijk. Voedingsdes kundige Floris Wardenaar moet er voor zorgen dat de leden van de Nederlandse langebaanploeg tij dens hun trainingskamp vooraf gaand aan het WK in Shanghai ver stoken blijven van ziekmakende groenten en 'dopingvlees'. In Chi na kun je nooit voorzichtig genoeg zijn. China, het land van melamine- melk, groeihormoonmeloenen en steroïdenkomkommers. Vrijwel da gelijks duikt er in de volksrepu bliek wel ergens een voedsel schandaal op. En toen kwam het nieuws dat er ook op tal van plek ken clenbuterol in vleeszou wor den verwerkt. In opdracht van het wereldantidopingagentschap (Wa- da) deed een Duits laboratorium begin dit jaar een onderzoek on der Chinagangers. Uitkomst: 22 van de 28 onderzochte personen hadden sporen van clenbuterol in hun lijf Geen fijn bericht. De Nederlandse zwemploeg was bezorgd. Tijd voor actie. Clenbuterol is de stof die wie- Iervedette Alberto Contador nog altijd een schorsing zou kunnen De Nederlandse waterpolosters beginnen het WK morgen direct met een zware tegenstander: de Verenigde Staten. Het Amerikaan se team verdedigt in Shanghai de wereldtitel. Nederland-VS is een herhaling van de olympische finale van 2008. Toen won Oranje. Kazachstan en Hongarije zijn de andere twee tegenstanders in de poule. De nummer één in de poule plaatst zich direct voor de kwartfi nales. De nummers twee en drie spelen een tussenronde. opleveren. En de stof waarop on langs negen Mexicaanse voetbal lers positief testten. Alle gesnapten beweerden dat ze de spierver- sterker annex vetafbreker onbe wust hadden binnengekregen door de consumptie van vervuild vlees. De kans lijkt aanzienlijk dat Conta dor en de Mexicanen worden vrij gesproken. Met name omdat de ge vonden hoeveelheden clenbuterol miniem waren en omdat de stof in alle gevallen erg snel weer uit de li chamen was, wat erop zou duiden dat geen sprake is geweest van do- pinggebruik. Vanuit verschillende hoeken werd al gepleit voor het in stellen van een ondergrens voor clenbuterol. Maar daarmee is bij de Nederlandse, zwemmers de on rust over besmet Chinees vlees na tuurlijk niet weggenomen. Tijdens het WK, die dit weekeinde begint met waterpolo - de lange- baanzwemmers zijn vanaf zondag 24 juli aan de beurt - is de voedsel veiligheid in alle sportershotels ge garandeerd door de wereldzwem- bond Fina. Maar voor het trainings kamp in Nanjing moest de Neder landse ploeg toch echt zelf iets zien te regelen. Vele uren besteed de Wardenaar aan het inwinnen van informatie, het maken van af spraken en het verkrijgen van ga ranties. Uiteindelijk leverden zijn inspanningen het gewenste resul taat op: alles werd dichtgetimmerd met certificaten, het vlees werd speciaal geïmporteerd uit Austra lië. De leden van de zwemploeg hoe ven deze dagen in Nanjing dus niet hun toevlucht te nemen tot pilletjes maar kunnen gewoon hun tanden zetten in een lekker biefstukje. Liefhebbers van rauwe producten (groenten, fruit, zuivel) hebben overigens wél pech; onge kookt is uit den boze. China kent een heel andere bacteriecultuur dan Europa, waardoor sprake is van een verhoogd risico op ziek ten, legt Wardenaar uit. „Groenten eten kan, maar ze worden wel eerst even goed verhit." FC Twente-coach Cö Adriaanse spreekt de spelers toe tijdens de training. De nieuwe trainer is tevreden over de lo ting voor de voorronde van de Champions League. foto Toussaint Kluiters door Giel Hendrix AKEN - De spanning was er giste ren even af op het CHIO van Aken. Na het succes van de Neder landse springruiters en het verlies van de dressuurploeg donderdag, was vrijdag tijd om even uit te puf fen. Alleen de menners gaan stug door, want zij hebben elke dag wel een wedstrijd die meetelt voor een klassement. Aken t xperimenteert sinds vorig jaar met de volgorde van de onder- de'en. Zoekt naar een opzet die de sport aantrekkelijker maakt voor publiek, televisie en sponsoren. In de editie van 2011 is de dressuur, als openingsnummer, gesplitst in" twee wedstrijden, een individuele en een voor het landenklasse- ment. De afsluitende hindernisproef, het 'kegeltjes rijden', is gisteren verre den voor het individuele klasse ment en moet morgenvroeg de be slissing brengen in het landenklas- sement. Daardoor is de marathon, het spec taculairste onderdeel, vandaag wel beslissend voor de individuelen, maar niet voor de «landenprijs. Die opzet is te ingewikkeld om de kij kers te boeien. Achteraf bezien komt het de Ne derlandse menners dit jaar goed uit, want ze lieten het een beetje af weten gisteren. Althans, IJs brand Chardon (15de) en Koos de Ronde (10de). Zij konden zich niet plaatsen voor de barrage die door de derde Nederlander, Theo Tim merman, werd gewonnen. De kansen op de negende landen- zege zijn daarmee overeind geble ven. In zijn jacht op de twaalfde in dividuele titel moet IJsbrand Char don echter in de marathon zo'n twintig seconden goedmaken op de leiders Boyd Exell en Chester Webber. Onmogelijk is dat niet, moeilijk wel. Harry de Ruyter, dit jaar debute rend als bondscoach van de men ners, is geen voorstander van de veranderingen. Wat hem betreft mag de oude formule weer terug, al begrijpt hij de achtergrond van het experiment wel. „Als we er meer mensen mee be reiken is dat een goede zaak, want de hippische sport is niet echt po pulair bij de televisiemakers. Wat dat betreft ligt daar nog een hoop werk voor de hippische bond. Neem nou zo'n landenwedstrijd van de springruiters donderdaga vond. Dat was prachtige televisie. Maar hebben ze daar nou veel van gezien in ons land?" De Ruyter: „Ik denk dat de men ners niet te springen staan op dit moment. Het hindernis rijden als afsluiting brengt veel meer span ning mee bij hen. Daarin kun je nog wel eens het verschil maken. In de marathon is dat toch min der, maar goed, als het aanslaat zul je er toch verder over moeten pra ten." AKEN - De Nederlandse amazone Daniëlle Heijkoop is er gisteren niet in geslaagd een medaille te ha len op een dressuuronderdeel bij het prestigieuze concours in de Duitse stad Aken. De Rotterdamse eindigde met haar hengst Siro in de Intermédiai re II net buiten het podium op een vierde plaats. De Spaanse amazone Morgan Bar- ban^on won de wedstrijd met IPS Painted Black voor de Deense An na Kasprzak met Langkjergaard's Donna Fetti. Kristina Sprehe uit Duitsland met Desperado werd derde in de wed strijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36