Ockels spreekt contacta Wubbo Ockels komt, met of zonder bus. Foto: ANP in 1985. Sinds 1986 is Ockels gestatio neerd bij ESTEC (het technische en wetenschappelijk onderzoekscentrum van de ESA in Noordwijk). In juli 1992 stelde de Technische Uni versiteit van Delft professor Öckels v aan in een parttime functie als hoogle raar aan de faculteit Ruimtevaart Technologie. Bovendien behoudt hij zijn kwalificatie als ESA wetenschap pelijk astronaut. Naast zijn functie als professor aan de TU van Delft sinds 1994, heeft Wub bo Ockels deelgenomen aan voorbe reidende studies voor een European Moon program en in 1996 nam hij het initiatief om een voostel te ont werpen voor een Lunar South Pole expeditie door robotten in 2001, ge naamd Euromoon. In 2001 en 2003 was hij technisch adviseur van het stu dententeam dat de Solar Challenge won. Sinds september 2003 is Wub bo Ockels hoogleraar Duurzame Technologie aan de Technische Uni versiteit Delft. Tegenwoordig is Wubbo Ockels Head of Office voor ESA's nieuwe kantoor voor Educationele Projecten voor Outreach Activiteiten dat zich onder andere bezighoudt met het zor gen voor praktijkervaring voor jonge wetenschappers en ingenieurs door ac tieve participatie in echte projecten, met het gebruik van nieuwe werkme thoden en met het gebruiken van, nieuwe communicatie technologieën om de interesse in wetenschap en technologie onder de jonge Europea nen te stimuleren. Wubbo Ockels heeft weinig introductie nodig. Deze eerste Nederlandse astronaut is een nationale held en een geres pecteerd visionair. Hij mag dus niet ontbreken op Contacta 2011 en hij past perfect als 'keynote' speaker in het thema "Visie op de Toekomst". Of ook zijn laatste hoogwaardige innovatieve pro ject, de superbus, de coördinaten voor de locatie Zeelandhallen in Goes gaat vinden, is nog onzeker. door Annet van de Ree GOES - Wubbo Ockels is een veel gevraagd spreker op nationale en in ternationale congressen, maar maakt zich de laatste jaren vooral sterk voor de ontwikkeling van duurzame tech nologie aan de TU Delft. Sinds 2003 is Ockels hoogleraar Duurzame Tech nologie aan de TU Delft en directeur van ESA's programma voor Educatie ve Projecten voor Outreach activitei ten. In dit programma stimuleert hij jonge wetenschappers en ingenieurs uit heel Europa om deel te nemen in ervaringsprojecten met het gebruik van nieuwe communicatie technolo gie en innovatieve werkmethoden. In april jl. lanceerde Ockels een prototy pe bus voor 23 personen, waarin lou ter duurzame en innovatieve techniek is toegepast. Hij rijdt volledig op elek triciteit en haalt wel 250 km per uur. De superbus is in Dubai geïntrodu ceerd als luxe openbaarvervoer voor ziening. Volgens Ockels kan er over 10 a 15 jaar door heel Nederland met deze bus gereden worden. Realiteit of luchtfietserij? Op Contacta 2011 kunt u met hem in discussie over de realiteit van duurzaamheid. Als een speer Met de komst van Wubbo Ockels, gaaf de organisatie van Contacta 2011 haar ambities waarmaken om dit event naar een hoger plan te tillen. 'Het aantal inschrij vingen voor standruimte gaat in middels als een speer' benadrukt Perry Kentin. De regionale Plei nen lopen in hoog tempo vol, zo bleek tijdens een onlangs gehou den overlegbijeenkomst tussen de Plein coördinatoren, conceptma kers, standbouwers en inrichters. De Pleinen van Walcheren en Zuid-Be veland zullen een indrukwek kende oppervlakte gaan inne men. Ook vanuit Vlaanderen en Brabant neemt de belang stelling toe. "In de Vlaam se regio Eeklo zijn on dernemers in ca. 17 gemeenten bena derd om gezamen lijk deel te ne men op Contac ta 2011. De deel name vanuit Vlaanderen groeit jaarlijks ge staag door, en daar zijn we blij mee." Naar verwachting zal een gevarieerde groep uit de diverse sectoren gaan deel nemen o.a. uit de ICT sector, maar het aanbod wordt eveneens aan gevuld met leveranciers van bijvoor beeld streekproducten. Daarnaast wil len ook de Brabantse ondernemer zich clusteren in een hal. "Wie nog in teresse heeft in standruimte, kan ik aanraden de beslissing niet tot na de zomer uit te stellen", zegt Kentin. Een indrukwekkende carrière Prof. dr. Wubbo Ockels werd in 1946 in Almelo geboren. In 1973 stu^ deerde hij cum laude in Groningen af op basis van onderzoek aan het Nu clear Physics Accelerator Institute in wis- en natuurkunde. In 1978 behaal de hij zijn doctoraal in wis- en natuur kunde aan de Universiteit van Gronin gen. In datzelfde jaar werd Wubbo Ockels als één van de drie Europese Payload Specialisten uitverkoren om bij de European Space Agency de Spacelab-1 missie te komen trai- nen, met als resultaat zijn eerste ruimtevlucht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 147