n Ondernemen in de groene ruimte 1 les voor uw auto SS veere www. boschcarservice.n l 19 IVeere is net zo goed een agrarische gemeente. xDe boer verkoopt zijn producten bijna letterlijk op straat. e ZLTO is een vereniging voor ondernemers in de groene ruim te, die in Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Gelderland zo'n 18.000 leden vertegenwoordigt en ondersteunt bij het realiseren van v een duurzame positie in de markt en maatschappij. Sinds maart 2011 is Wilco Verhage uit Koudekerke voorzitter van ZLTO Walcheren, een van de 64 afdelingen die samen de vereniging vormen. door Loes van der Hoeven KOUDEKERKE - ZLTO-bestuur- ders zijn agrarische ondernemers die lokaal betrokken zijn. Wilco Verhage is zo'n lokaal betrokken ondernemer. Hij is geboren en getogen op het melkvee- en akkerbouwbedrijf van zijn ouders in Koudekerke, waar hij nu de scepter zwaait en is jarenlang ac tief lid geweest van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontact. "ZLTO Wal cheren is een actieve afdeling met 525 leden, Samen vertegenwoordi gen wij 315 bedrijven in de groene ruimte. Ons bestuur bestaat uit 9 per sonen. Als afdeling behartigen wij de lokale belangen van onze leden. Hier voor onderhouden wij nauw contact met de drie Walcherse gemeenten, de provincie, semi-overheden, zoals het waterschap en andere belanghebben den binnen ons werkgebied. De ZL- TO-organisatie werkt volgens- het onderhoud reparatie aircoservice BOVAG Autobedrijf Faasse Zuidstraat 27 Westkapelle 0118 - 571382 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 Koudekerke 0118 - 551991 Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 Vrouwenpolder 0118 - 591524 portefeuillemodel voor onder andere de sectoren akkerbouw, vollegronds- tuinbouw, melkveehouderij en scha penhouderij. Onze bestuursleden zijn portefeuillehouder voor Walcheren van onder andere Ruimtelijke Orde ning, Milieu, Water en Public Rela tions. Als afdelingsbestuur Walcheren stre ven wij ernaar, goede randvoorwaar den te scheppen voor de agrarische productie waarbij de omgeving maat schappelijk verantwoord beheerd wordt. Wij leven en werken in een dynamische streek, die zich kenmerkt door een kleinschalige landbouwstruc tuur. De meeste bedrijven opereren op een oppervlakte van 20-40 hecta re. Daarom kiezen veel agrariërs voor verbreding van hun activiteit met bij voorbeeld een mini-, hofstede- of landschapscamping, huisverkoop van de eigen producten, een landschaps winkel met een breed assortiment streekproducten, een zorgboerderij of paardenhouderij. Deze actuele, inno vatieve wending onderstermen wij als belangenbehartiger, waar nodig." Naast Belangenbehartiging, waarin zo wel het landelijke als de regionale en de afdelingsbesturen een hoofdrol spe len, bestaat de werkorganisatie van ZLTO uit de bedrijfsonderdelen Pro jecten, Advies, Verzekeringszaken en Participaties, en enkele staforganisa ties. Zij opereert vanuit het hoofdkan toor in 's-Hertogenbosch en het re giokantoor in Goes. Met name op de experts van ZLTO Advies doen de le den van afdeling Walcheren regelma tig een beroep. Zij leveren maatwerk advies aan de individuele agrarische ondernemers op het gebied van strate gie en 'bedrijfsontwikkeling, bedrijfs^- overname, bedrijfsbeëindiging, ruim telijke ordening, milieu en bouwza ken, vastgoed én juridische zaken. "Walcherse boeren zijn nuchtere, be dachtzame en risicomijdende onder nemers. Zij willen wel innoveren, maar worden daarin beperkt, onder meer doordat Walcheren onderdeel is van het Nationaal Landschap", ver volgt Wilco Verhage. "Die status biedt agrarische ondernemers naast kansen een aantal beperkingen. Zo wordt bij alle ontwikkelingen geke ken, of zij het landschap geen geweld aandoen. Kassen- en tunnelteelt en het plaatsen van windmolens zijn dan ook uit den boze op Walcheren. Dan kampt ons gebied ook nog eens met zout slootwater, waardoor berege ning onmogelijk is en dat belemmert het invoeren van nieuwe teelten en biologische akkerbouw op onze toch al moeilijk bewerkbare gronden. Daarnaast beperkt de kleine bedrijfs structuur nieuwe ontwikkelingen, zo als het uiterst nauwkeurig werken via GPS-systemen. Die investeringen kunnen Walcherse agrariërs nauwelijks terugverdienen. Innovaties zijn hier daarom hoofdza kelijk te vinden in de verwevenheid met de toeristische sector. Daar lig gen kansen, in onder meer het kader van het Nationaal Landschap. Hoe wel het voor agrariërs nog steeds moeilijk is, inkomsten te halen uit het 'beleven van het landschap', zoals uit het wandelpadennetwerk dat hier wordt gerealiseerd en het in de weide laten grazen van de koeien, is dat ze ker een punt van aandacht van ons be stuur. De aanleg van akkerranden met een grote variëteit aan bloemen, die houders van plükbonnen gedurende het hele'jaar op Walcheren mogen plukken, is een positieve ontwikke ling. De biologische sector is voorlo per voor nieuwe technieken in de landbouw, maar de Nederlandse con sument is prijsgericht in tegenstelling tot veel. consumenten uit diverse ande re landen die veel meer productge- richt zijn. Nederlandse agrariërs gene reren nog steeds het grootste deel van hun inkomsten met producten die waarde leveren aan de wereldmarkt, zoals melk, aardappelen, uien en gra nen. De toenemende groei van de we reldbevolking zal de voedselvraag ech ter doen stijgen, met als gevolg stijgen de prijzen, maar het is nog de vraag in hoeveel landen de koopkracht toerei kend zal zijn. In Nederland bijvoor beeld, hebben wij wel te maken met hogere eisen met betrekking tot mi lieu, voedselveiligheid en dierwelzijn. Daar ligt dus nog een hele uitdaging voor ons!" Vanzelfsprekend speelt ZLTO Wal cheren ook een maatschappelijke, rol binnen de gemeenschap, waarin de le den wonen en werken. "Op alle ni veaus werken wij samen met maat schappelijke organisaties. Een voor-!' beeld van onze maatschappelijke be trokkenheid vormen ook de voorlich tingsbijeenkomsten voor basisscholie ren en de bezoeken die schoolklassen aan agrarisch bedrijven brengen. Verder willen wij er als collega's voor elkaar zijn en organiseren wij regelma tig bijeenkomsten om ervaringen uit te wisselen en de onderlinge bandei* te verstevigen en hanteren wij als afde lingsbestuur korte communicatielij nen. Wij zijn per e-mail te bereiken via www.zlto.nl afdeling Walche ren",'besluit Wilco Verhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 143