Smeerolie tussen bedrijf en gemeente ZOS ZONWERING ROLLUIKEN GARAGEDEUREN veere 17 Dick van der Velde, schipperen lussen ondernemer en gemeente. Foto: Marijke Folkertsma+ Een ambtenaar/bestuurder is geen ondernemer. En een ondernemer weet niet hoe de ambtelijke molens draaien. Om dat dat nog wel eens tot misver standen kan leiden, stelde de ge meente Veere i.s.m. de Rabo bank, Kamer van Koophandel en de FOV twee jaar geleden een on dernemersmanager aan. Dick van der Velde, ondernemer en ge meenteraadslid uit Goes, weet van beide borden mee te eten. door Ron Gregoor DOMBURG - Hij is, zoals hij het zelf noemt, de smeerolie tussen onder nemer en gemeente. En naar tevre denheid van zowel gemeente als on dernemers. "Als een ondernemersmanager goed werk levert, maakt hij zichzelf overbo dig", zegt wethouder Jaap Melse van onder andere Economische Zaken van de gemeente Veere. "En wij heb ben een goede ondernemersmana ger." Dick van der Velde moet er even om lachen. "Er zal altijd wel iets zijn tus sen gemeente en een ondernemer, waardoor het best handig is om daar een onafhankelijk persoon tussen te hebben zitten. Iedere gemeente zou eigenlijk zo iemand in dienst moeten hebben. Maar ik ben niet onmisbaar. Als er zich een situatie voordoet, waarbij blijkt dat een van de partijen geen vertrouwen meer in mij heeft, dan is het tijd om afscheid te nemen. Daar zal ik niet moeilijk over doen." Dick van der Velde solliciteerde twee jaar geleden naar de openstaande vaca ture van ondememersmanager. "Ik zag de advertentie in de krant. Ik had net mijn bedrijf (horeca) verpacht. Ik ben gemeenteraadslid namens de VVD, weet dus van beide kanten hoe de zaken werken. Ik had tijd over en dacht: dat is toch eigenlijk wel iets voor mij." Van der Velde werd aangenomen om dat ook het Veerse college van burge meester en wethouders wel zag dat hij een bewogen mens is, vastbesloten om zijn missie tot een goed einde te brengen. Zijn missie: "Zorgën dat de ondernemers en de gemeente elkaar beter begrijpen. Ze hoeven niet altijd in het gelijk gesteld te worden, als ze maar begrijpen waarom de een dit wil en de andere dat en waarom bepaalde beslissingen niet anders genomen kun nen worden zoals ze genomen wor den. Begrip is belangrijk, het dichter bij elkaar brengen van die partijen dus ook." Zijn allereerste afspraak in Veere was een bezoek aan de ondernemers. "Ik begon met het voeren van een aantal gesprekken. En dan te beginnen met de agrarische sector. Ik was verrast door de werklust van die groep men sen en het hoge niveau van hun ken nis. Kennis van zakendoen, van hun product, van de ontwikkelingen." Goede ondernemers Bij zijn rondgang door de gemeente bezocht hij in eerste instantie alle cru ciale personen, iedereen die maar iets in de pap te brokkelen had, kreeg de nieuwe ondememersmanager over de vloer. De ondernemersverenigingen werden bezocht. "Het eerste wat je dan opvalt is dat Veere heel goede on dernemers heeft. Maar die ook rich ting gemeente afschuwelijk lastig kon den zijn. Daar lag dus al een hele uit daging, die partijen wat dichter bij el kaar te brengen." Wat trof Van der Velde aan toen hij in Veere begon, was de sfeer tussen ondernemers en overheid zo verziekt dat er een derde aan te pas moest ko men om de zaak in evenwicht te trek ken? "Aan de ene kant heb je in een ge meente, dus ook Veere, een ambtelij ke organisatie die haar plicht doet. Zo goed mogelijk. Dat gaat gepaard met veel papier en vooral ook tijd. En dat hebben ondernemers vaak niet. Die zien daar vaak onwil in. Dan is het zaak die ambtenaar ervan te overtui gen dat hij de zaken toch zo snel mo gelijk moet zien af te handelen en het gemeentebestuur misschien kan over halen om die regelgeving wat te ver eenvoudigen. Aan de andere kant moetje ook de ondernemer duidelijk maken dat als hij iets goed gedaan wil hebben, dat ook tijd kost. Het was niet zo dat partijen hier met de zwaar den tegenover elkaar stonden, maar je hoorde toch vaak bij het bedrijfsleven kreten als: die ambtenaren zitten maar een beetje te slapen en bij de gemeen te van: 'die ondernemers snappen er niks van'. Dat is de laatste twee jaar gelukkig wel een stuk verbeterd., er is wat meer begrip." De eerste stap is gezet, over het alge meen is de lucht geklaard tussen on dernemer en gemeente. Tijd dus voor nieuwe projecten, nieuwe idee ën. Bijvoorbeeld het Wifi project, waar Van der Velde zich sterk voor maakt. "Dat is voor ondernemend Veere een belangrijk item. Al die toe risten die hier komen, Duitsers, Bel gen, maar ook Nederlanders, zijn steeds meer afhankelijk van internet. Wij willen in zoveel mogelijk zaken een Wifi- verbinding, plaatsen waar de toerist vrijelijk kan internetten, zijn zaken afhandelen. Gratis Wifi. En dat willen we nog dit zomerseizoen geregeld hebben. Ondernemers en ge meente zijn daar warm voorstander van." Regeldruk Een van die andere zaken, waarmee Van der Velde eigenlijk al lang bezig is, is de regeldruk. Iedere onderne mer, dus ook die in Veere, klaagt over het feit dat hij zich aan zoveel re geltjes moet houden wil hij iets ge daan krijgen. Een ventvergunning, de uitbouw van zijn winkel, een nieuwe bestemming voor zijn boerderij, noem het maar op, in de ogen van de ondernemer duurt het 'eeuwen' voor zoiets geregeld is. "De gemeente heeft de mtensie die regeldruk te ver minderen, daar ben ik van overtuigd. Maar dat is niet eenvoudig. Er is al veel goeds gebeurd hier, maar het aan vragen van een vergunning zal altijd de nodige tijd vergen. Daarbij komt dat de gemeente het algemeen belang in het oog moet houden. Dat strookt niet altijd met het belang van de on dernemer. Dat begrip, dat zal ik ze dus moeten bijbrengen." De Veerse ondememersmanager is na tuurlijk ook adviseur. Voor bijvoor beeld startende ondernemers. "Ik kreeg eens bezoek van twee dames die hier ieder jaar op vakantie kwa men. Zij hadden het idee om de ker nen af te rijden met een kuikengrilwa- gen. Zeg maar een rijdend restaurant waar je gegrilde kip kan eten. Maar dat is nogal problematisch, want dan moet je voor iedere kern een stand plaatsvergunning hebben. Ik heb ze voorgesteld om een van de kernen uit te zoeken en daar een pand te huren of te kopen om daar een winkel of res taurant te beginnen. Ik hoorde een tijd niets van ze, tot ze me belden dat ze besloten hadden om in Oostkapcl- le een zaak te beginnen. Daar hebben ze nu een winkel waar ze streekpro ducten verkopen. De rest van het pand gebruiken ze als bed and break fast. De zaak loopt hartstikke goed." Voorlopig voelt Dick van der Velde zich als een vis in het water in Veere. Toch is het maar de vraag hoelang hij nog ondernemersmanager blijft. Het project is voor drie jaar. Zijn salaris wordt betaald door gemeente, Kamer van Koophandel en Rabobank. Daar na wordt opnieuw bekeken wat er met het Veerse experiment gebeurt. De gemeente streeft ernaar het pro ject voort te zetten, maar vindt ook dat de ondernemers in Veere hun steentje moeten bijdragen. Het colle ge van Veere en de Ondernemers on derzoeken de mogelijkheden van een fonds waarin zowel ondernemers en gemeente bijdragen. Met het uiteinde lijk doel om de Ondememersmana ger en andere initiatieven ter verbete ring van het ondernemersklimaat te bekostigen. DE ZOMPE 33 4353 RT SEROOSKERKE 0118-594779 WWW.ZOSZONWERING.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 141