Iedere kern heeft zijn eigen DNA veere 5 l>i restaurant mondriaan.nl mondriaans dineren catering delicatessen wijn cadeau's brood van menno diverse kazen lunch ontbijt Weststraat 9 Domburg Ontwerpen voor een redelijke prijs. Vormgeven - Fotografie Realisatie www.bed-en-bfood.nl www.begrafenisverzorgingpoppe.nl t: 0118 501672 www.dekorte-siaalbouw.nl lwvyvv.fun4allholydays.com Een Limburger die zich in Zeeland prima op zijn ge mak voelt en er eigenlijk nooit meer weg wil. Rob van der Zwaag, burgemeester van de meest uitgestrekte gemeente van Walcheren Veere is trots op zijn gemeente. Nu is iedere burge meester dat natuurlijk, maar Van der Zwaag straalt bij ieder woord dat hij over de dertien kernen zegt. Een interview. door Ron Gregoor i Westkapelle: sociale gemeenschap, mooi dorp. Foto: Photographic DOMBURG - "Wij zijn de eerste ge- neen te in Zeeland die met een eigen DNA naar buiten kwam. Het idee om een DNA van Zeeland te maken en dat als promotie naar buiten te brengen, is afkomstig van de provin cie. Maar Veere was de eerste ge meente die met een eigen DNA naar ;buiten kwam", zegt burgemeester iRob van der Zwaag trots. ï'En dan moet ik eigenlijk de credits jgeven aan dè ondernemers in Vrou- Iwenpolder. Daar is het allemaal be gonnen, die hebben het eerste initia tief genomen." Een groep jonge on dernemers daar heeft de schouders er onder gezet. Zij waren ook de eer sten met een nieuwe, eigen website. En het initiatief is gevolgd door de an dere kernen. 5s het toeval dat juist in Vrouwenpol der, in Veere, dat eerste initiatief van 'de provincie zo omarmd werd? Van der Zwaag: "Ieder dorp, we heb ben dertien kernen, heeft zijn eigen identiteit. Daar zijn de inwoners trots 'op, willen dat maar al te graag naar buiten dragen. Daar komt bij dat de sociale cohesie zo groot is. Hier kent iedereen elkaar, hier groeten ze el kaar, hier helpen ze elkaar. De men sen weten wat ze aan elkaar hebben. Als er ooit eens iets fout gaat, spreken ze elkaar daar över aan en dat wordt als heel gewoon ervaren." Een van de gevolgen daarvan is dat Veere een van de veiligste gemeenten van Nederland is. En dat is toch heel bijzonder als je bedenkt dat de ge- meente in de zomermaanden groeit van de reguliere 22.000 inwoners naar meer dan '100.000 mensen. "In de zomermaanden kunnen wij het hier af met zes politieagenten. Maar dat heeft ook nog met iets anders te maken. Veere richt zich op de niche |van de toeristische markt. Dat trekt !;toch een bepaald publiek aan. En dat is niet het publiek dat problemen 7 maakt." Welvarende toerist Om nog eens even terug te komen op die nichemarkt. Veere is al lange tijd geleden overgestapt van het massa toerisme naar die nichemarkt. Van der Zwaag: "Eigenlijk was dat vroe ger ook al zo. Als je kijkt naar Dom burg. Van oudsher toch de badplaats voor de welvarende toerist. Dat heeft het altijd uitgestraald en doet dat nog steeds. Het verhaal is eigenlijk heel eenvou dig. De gemeente Veere, met het me rendeel van de kernen vlak aan de kust en daar vlak achter, moet het hebben van het toerisme. "En als je het dan hebt over de grote massa, dan moet je niet willen concurreren met de grote buitelandse badplaatsen. Dat verlies je. Wij moeten iets,bijzonders hebben. Iedereen moet binnen zijn ei gen categorie, minicampings,hotels enz., de beste willen zijn en dat lukt aardig gezien de awards! De grandeur van Domburg is ook een voorbeeld, dat willen we weer in alle glorie pro beren terug brengen. Het wat ruigere watersportcentrum bij Vrouwenpol der. Westkapelle, met het Poldermu seum waar maar liefst 168 vrijwilli gers aan verbonden zijn. Misschien wel het enige museum in Nederland dat het doet zonder subsidie. Dat noem ik nu sociale samenhang, cohe sie." En Veere doet het goed, heeft goed gekozen. Want op het strand mag het dan een stuk rustiger lijken dan jaren geleden, Walcheren, en vooral Veere zit in de zomermaanden vol. Geen plek meer op de camping, geen huisje meer te krijgen en geen 'Zimmer meer 'frei' in de hotels. Want Duit sers zijn nog steeds de grootste groep toeristen die in Veere te vinden zijn. "Maar er komen ook steeds meer Bel gen", zegt Van der Zwaag. En als we het over Nederlandse gasten hebben, zijn het nog steeds de Brabanders en de Limburgers die naar de Zeeuwse kust,- en dan vooral die van Walche ren, komen. Er is nog een reden waarom Veere voor de niche markt heeft gekozen. "Daar zijn de winstmarges groter. Tenslotte telt toch het netto resultaat en niet de grote massa." Niet de grote massa komt, maar de toerist die specifiek zoekt wat Veere te bieden heeft. Is Veere dan onbe kend in de rest van Nederland, zou je dan bijna zeggen. "Nee, dat is het niet. Ik kom nogal eens op congres sen en bijeenkomsten door het hele land. En dan blijkt dat iedereen Veere kent, ook de kerkdorpen. Dat is het niet. Misschien vinden ze Zeeland toch wat te ver. Gek eigenl;ijk, want je bent van hieruit eerder in Rotter dam en Amsterdam dan bijvoorbeeld vanuit Arnhem." Veere is een gezonde gemeente, in al le opzichten. Zee, duinen, bossen, boerderijen, meren en weinig indus trie. Een gemeente die leeft en bruist. Men zit er niet stil. "Zo zijn wij bezig met de bouw van C02 neutrale wo ningen, als eersten in Zeeland. Het ministerie heeft ons daarom uitgeko zen als 'excellent gebied'. Er zijn hier veel initiatieven. Ook omdat de die kleine gemeenschappen ook zo goed samen leven. Iedere kern heeft wel zijn eigen evenementen, waar veel mensen op afkomen." De gemeente stimuleert, de kemen en de mensen doen dat zelf. Ondernemers zorgen dat hun kern leefbaar blijft, dat er acti viteiten zijn, dat hun zaak regelmatig vernieuwt. "Zonder de ondernemers zou ons dat niet lukken", beseft de burgemeester. "Zij zorgen voor steeds nieuwe ideeën, ontwikkelin gen." Rob van der Zwaag: de koning te rijk in het mooie Veere. De kernen volgens Van der Zwaag Veere heeft dertien kernen, die volgens burgemeester Rob van der Zivaag allemaal iets unieks hebben. Het DNA van de ge meente Veere: Veere: Het schitterende histori sche, authentieke Oranjestad met een rijk verleden. En een schitterende haven. Vrouwenpolder: Het stoere dijkdorp, de entree van Walche ren, bekend om zijn wat ruig ere watersporten als kite surfen en zeilen en actieve dorpsle- •ven. Oostkapelle: met het schoon ste strand van Nederland, een prachtig strand met achterland, bosrijk en een aantal mooie bui tenplaatsen, waaronder een kas teel. Domburg: Badplaats bij uit stek, ademt de grandeur vari het begin van de vorige eeuw. Wordt steeds meer in die stijl teruggebracht. Een geslaagd project, dat nog steeds heel veel toeristen trekt. Westkapelle: een heel sociale gemeenschap. Bekend om het Polderhuis, het dijk- en oor logsmuseum. Kent op iedere plek op dijk en duin schitte rende uitzichten. Zoutelande: de badplaats met de meeste zonuren van Neder land omdat het als enige een echt zuid-strand heeft met ho ge duinen. Met klein, maar heel gezellig centrum. Koudekerke: de grootste kern met een dynamisch verenigings leven. vergelijkbaar met een stad. Als Vlissingen bijvoor beeld, maar daar ligt het dan ook heel erg dichtbij. Biggekerke: Lieflijk mooi, klein dorpje, waar je pas echt kan genieten van de stilte. Op één dag per jaar na: de befaam de, bijna carnavaleske solexra ce, die eens per jaar wordt ge houden. Al zolang er solexen bestaan. Meliskerke: Smaakmaker in meest letterlijke zin van het woord. Hier vind je nog de echte warme bakker, de am bachtelijke slager die zelf nog slacht. Uit heel Walcheren ko men ze hier vers voedsel halen. Maar ook de echte timmer man, de smid, de ambachtsman vind je in Meliskerke. Aagtekerke: de meest agrari sche kern van Veere. Met prachtige boerderijen, die veel toeristen trekken. Al was het al leen maar om te zien hoe een boerderij er uit moet zien. Grijpskerke: het kruispunt van de gemeente Veere met een zeer actieve Oranjevereni ging. Niet zo gek als je bedenkt dat de historie van deze kern tot. 1300 jaar terug voert. Dat is nog te zien. Serooskerke: agrarische kern met een bedrijventerrein Zom- pe. In dit dorp is vooral fruit en groente vers te koop, in stalle tjes nog bij de boer. Gapinge: pittoresk dorpje met oude, boerenhuizen. De 'Ga- pingers' zijn als geen ander meester in het ringrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 139