Experts zijn opvallend eensgezind barometer CIJFERS Ronald Keunis Philips Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boclo Tigchelaar Autobedrijf Lillians van der Ha Agrariër Scarlett Kwekkeboom JanseJanse Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Chris van Loon Dc Unie Roeland Adrlaansens BZW Zeeland Gunst Verpaalen Consultant Jèrié Jansen Auberge Des Monies Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rcvvin Rob Franken: Van ego- denken naar eco- denken De experts van onze barome ter zijn deze maand opval lend eensgezind en voorzichtig. Een dikke 6,5, dat is tweetiende minder dan vorige maand. De angst is vooral ingegeven door het achterblijven van de bouw. Roelof Adriaansens: 6,5. Bouw blijft sukkelen 2011 begon prachtig met voor de meeste bedrijven goede resultaten in de eerste maanden van het jaar. Het leek daarom dat dit jaar wel eens een topjaar kon worden. Uitgezonderd misschien de bouw. De laatste tijd hoor ik om me heen echter ook in een aantal andere sectoren wat min der optimistische geluiden. De werke loosheid was in Nederland in mei licht gestegen, alhoewel er in Zeeland toch nog een lichte daling was te note ren. Ik heb er geen goed gevoel bij. De bezuinigingen zullen heftig zijn in Nederland en de rest van Europa en dat kan redelijk wat onrust geven ko mende maanden. We hebben al een paar voorproefjes gehad met de pro testen tegen bezuinigingen in de cul tuur sector, de persoonsgebonden budgetten, en op dit moment het pen sioenakkoord. Daarnaast is ook de olieprijs inmiddels toch ook weer zo rond de 100 USD/vat en dat is zeker hoog en niet goed voor onze porte monnee. Het meest beangstigend vind ik echter dat de bouw blijft suk kelen. Deze sector gaat af op een grondige herstructurering waarbij on getwijfeld een aantal bedrijven het niet zullen redden. De reden dat we daar nog zo weinig van gehoord heb ben is dat met name in de bouw de af gelopen jaren men overgeschakeld is op ZZP-ers en (buitenlandse) con tract medewerkers. Daardoor is de personele last van bouwbedrijven rela tief klein ten opzichte van 10 jaar gele den. Maar ook met een klein aantal ei gen personeelsleden moet een bedrijf wel orders blijven ontvangen anders valt het uiteindelijk toch om. Sommi gen zeggen dat het onvermijdelijk is omdat de groei er nu eenmaal uit is in Nederland en dat we ons moeten voorbereiden op bevolkingskrimp, maar het blijft zuur als het jou bedrijf is wat kopje onder gaat. Willem Jonkmans: 6,5 Hoop op goede keuzes politiek Vorige maand ging mijn rapportcijfer van 7+ naar een 6,5. Vreemd als je hoort dat de economie in Nederland Duitsland in de opwaartse beweging volgt. Wil de West Brabantse econo mie daar ook van profiteren dan moet je geen negatieve indruk creëren. Af gelopen maand brachten wij een rap port uit over de werkelijke situatie op de Bredase kantorennrarkt. Uit het onderzoek blijkt dat de voorraad bin nen ongeveer 4 jaar zal zijn wegge werkt. Vervolgens kregen wij een conceptrapport van de Gemeente te lezen. Daarin kwamen veel getallen overeen met die in ons rapport. Maar de Gemeente is veel optimistischer over de benodigde gewenste nieuw bouw. Zij verwacht dat al over 3 jaar de voorraad op het gewenste niveau zal zijn. Er zal tenminste evenveel nieuw gebouwd moeten worden dan voor de crisis. Voor de branche ben ik nog nimmer zo blij geweest en hoop van harte dat wij er helemaal naast zitten. Waar gaat het dan mis? Uit het concept rapport blijkt ook dat Breda 2.2 miljoen m2 plan voorraad aan kantoren heeft. Ruim 3 x zoveel als het totale bestaande kantorenareaal van Breda. Daarbij ook plannen waar diverse ontwikkelaars al behoorlijk in geïnvesteerd hebben. Het zijn veel te veel plannen en er moet terecht ge schrapt worden. De keuze moet nog worden gemaakt, maar als daar parti culiere ontwikkelingen tussen zitten gebeuren er twee dingen. Eén:'De ontwikkelaars die hun «plannen zien verdampen leiden mogelijk grote ver liezen en twee; er ontstaat een grote imagoschade voor Breda bij ontwik kelaars en ook bij bedrijven die zich in Breda zouden willen vestigen. Ik hoop op de juiste keuzes van de poli tiek, maar houdt mijn cijfer toch nog deze maand even op "een 6,5. Want dit kan onze hele regio raken. Paul Nijskens: 6,8 Kentering?! De vakantieperiode breekt binnen kort weer los en stemt velen vrolijk. Van de economische vooruitzichten word je dat niet. De afgelopen maan den is er een kentering gekomen in het voorzichtige herstel dat wij sedert november 2010 hebben ervaren. Zo rond april bemerkten wij bij onderne mers een afgenomen investeringsbe reidheid. Dit viel samen met de on rust in Noord Afrika en het Midden Oosten en de toegenomen onzeker heid in de EURO, veroorzaakt door (landen) schulden crises. Recentelijk werd bekend dat in een aantal Europe se landen de consumentenbestedin gen sedert mei weer flink tegenvallen. Voor economische groei is het nood zakelijk dat consumenten besteden, overheden de teugels niet aantrekken, de export toeneemt en ondernemers investeren. Momenteel zien wij al leen nog een goede exportgroei. Overheden zijn noodgedwongen min der aan het uitgeven, consumenten hebben te maken met toegenomen (inkomens en pensioen) onzekerheid en zijn spaarzaam. De huizenmarkt komt moeizaam in beweging. De vraag is of de verlaging van de over drachtsbelasting zoden aan de dijk zet. De export motor steunt voor een groot deel op het Verre Oosten. Maar ook daar zien we dat de groei tot "bubbels" kan leiden in met name onroerend goed. Rob Franken: 8 Eco- denken Deze keer heb ik echt zitten dubben over de vraag of ik nu een hoge dan wel een lage beoordeling zou geven. Mijn dilemma zit in de aardbeving, ts unami en daarop volgende kernramp in Japan. Deze ramp legt de kwets baarheid van onze technisch-econo- mische peilers haarscheqa vast. En wat nu in Japan is gebeurd, kan ook elders op andere wijze plaatsvinden. Tegelij kertijd zit er iets heel positiefs in. De ze ramp heeft de discussie over duur zame energie een nieuwe, mogelijk beslissende impuls gegeven. Het kost mij moeite om te moeten vaststellen dat we kennelijk deze enorme mense lijke tragedie in Japan nodig hebben gehad voor dat bewustzijn. Kortom, het diepe leed van het Japanse volk zal wereldwijd een groot en positief effect hebben: van "ego-denken naar eco-denken". Chris van Loon: 5 Herstel stagneert Door stijging van de grondstof- en energieprijzen is de inflatie op dit mo ment hoger dan we met z'n allen ver dienen door groei van de economie. Dit betekent dat compensatie in in dexatie van pensioenen en lonen er voorlopig niet in zit. Sterker nog, de groei wordt daardoor zelfs extra afge remd. Hierdoor bestaat volgens som mige economen de kans dat we ander maal in een nieuwe recessie terecht komen, alhoewel ik daar zelf niet in geloof; het herstel van de economie zal echter veel trager gaan verlopen. Dit gevoegd met de overheidsbezuini gingen betekent dat de consument op z'n tellen gaat passen; hij gaat immers véél meer betalen voor zorg, rente, benzine, gas en licht en pensioen. Wellicht moeten we toch ook vaststel len dat geen verdere krimp het beste is wat er op dit moment in zit. W-'ll 05-T1 06-'ll 07-11 Rob Franken Voorzitter ROC Wst-Brabant 8,0 8,0 7,0 8,0 Willem Jonkmans Ondernemer 7,0 7,3 6,5 6,5 Scariett Kwekkeboom Directeur Janse Janse 7,0 7,0 6,8 6,5 GuustVerpaalen Directair Phiddity Consultancy 4,0 4,0 5,0 5,0 Boelo Tigchelaar DirecteurTrgchdaar 7,0 7,0 7,0 7,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 6,0 6,0 6,0 5,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 7,0 7,0 6,8 IriKanne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,0 7,0 7,0 7,0 Ronald Reunis Hrilips 8,0 7,5 7,5 7,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot. Groep 7,5 7,5 8,0 7,0 Jan Pollemans Supennarktdesknndige 6,5 7,0 6,5 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 7,0 7,0 6,5 6,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant. Auberge des Monies 7,0 6,5 7,0 7,0 Roel Adriaanssens BZW Zeeland 7,0 7,5 6,8 6,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 135