pilot Bouwraadhuis ni De Hulster bedrijven Colsen BV en Van Wesemael en Van Alphen Biogas Axel hebben de handen ineengeslagen met be trekking tot een pilotinstallatie in zake een systeem om ammoniak te verwijderen uit digestaat en te rug te winnen als meststof. Deze biovergister met waterzuivering is zeer interessant voor de agrari sche sector. door Henk van de Voorde HULST - Het pilot project is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage uit het Europees Fonds voor Regiona le Ontwikkeling in het kader van OP-Zuid en een bijdrage van de Pro vincie Zeeland. De nieuwe technolo gie voor de verwijdering van ammoni ak brengt een nieuwe doelgroep van bedrijven in beeld, die een uitweg zoeken voor waterige stromen met veel ammoniakstikstof. „Het ontwikkelingsproject om ammo niak te verwijderen uit digestaat is een perfecte aanvulling op onze pro- ductportefeuille. Wij werken in meer dere innovatieprojecten nauw samen met een verscheidenheid aan part ners. Deze samenwerkingsvorm heeft bewezen te leiden tot de vruchtbare ontwikkeling van processen, technolo gieën en systemen. Daardoor worden ook een aantal van onze projecten door de nationale en Europese over heid financieel ondersteund. De sa menwerking met Van Alphen en Van Wesemael is ontstaan uit de noodzaak om de keten van mestproducent tot en met kunstmest afzet te reguleren. Van Alphen verzorgt hierbij de vergis te mest voor de ammoniakstripper (AMFER genaamd) door te voorzien in mesttransport en een vergistingin- stallatie, Colsen verzorgt de technolo gische en technische kennis om een installatie te ontwerpen, te realiseren en te beheren om de vergiste mest om te zetten in kunstmest en Van We semael verzorgt de afzet van de kunst mest in de meststoffenhandel. Hier door is de hele keten gesloten binnen een drietal bedrijven die gevestigd AMFER installatie bij Biogas Van Alphen in Axel. Opslagtanks. Foto: Mark Neelemans Vergister. zijn in en rondom Hulst", aldus Bóris Colsen van het gelijknamige milieube drijf. De biomassavergistingsinstallatie op de melkveehouderij van Van Al phen in Axel heeft tot doel om zelf groene stroom op te wekken en deze Foto: Mark Neelemans te leveren aan het elektriciteitsnet. Op deze manier wil het bedrijf een bijdrage leveren aan de vermindering van het mestprobleem en de uitstoot van kooldioxide (C02). De hiermee gemoeide investering werd gedaan met het oog op de nieuwe EU mest wetgeving, die op het punt stond te worden aangescherpt. Om voorbe reid te zijn op het probleem dat er per hectare grond minder mest zou mogen worden uitgereden, ging men op zoek naar alternatieven. R. van Wesemael B.V. heeft zich in de loop der decennia toegespitst op de levering van allerlei gewasbescher mingsmiddelen, kunstmeststoffen, bladmeststoffen, zaaizaden en land- bouwfolie. Strenger De aanleiding van het pilot project be treffen de steeds strenger wordende ei sen op het gebied van uitrijden van mest over de eigen akkers. Door de scherpe eisen aan stikstof per hectare, wat per jaar opgebracht mag worden op de akker, zijn veel boeren genood zaakt om hun mest extern af te zetten met steeds hogere kosten als gevolg. Met de AMFER installatie wordt het stikstof uit de vergiste mest gehaald waardoor de mest een veel lagere waarde aan stikstof bevat en dus weer op de eigen akker uitgereden kan worden. Hiermee worden hoge afzet kosten vermeden. Daarnaast wordt de gewonnen ammoniak gewassen zodat ammoniumsulfaat ontstaat. Dit ammo niumsulfaat is als kunstmest toe te pas sen in de akkerbouw als vloeibare meststof Dit ammoniumsulfaat is ■zwel door de Nederlandse als Vlaam se overheid toegelaten als kunstmest. „De problematiek van mestafzet vindt vooral plaats in Nederland en Belgic, waar ons primaire marktpoten tieel zit. Daarnaast is Duitsland een potentiële markt omdat ook hier de eisen aan stikstofgift in de bodem steeds strenger worden. Met een hoe veelheid van circa 4000 vergisters in Duitsland (tegenover ongeveer 200 vergisters in Nederland en België) mag duidelijk zijn dat de kansen hier voor de AMFER zeer groot zijn. Daarnaast hebben wij dit jaar voor het eerst ons ANPHOS systeem, waarmee we de Zeeuwse milieuprijs hebben gewonnen, succesvol toege past in de rioolwaterzuivering. Hier door worden grote hoeveelheden fos faat als meststof gewonnen uit huis houdelijk afvalwater zonder dat daar veel chemicaliën voor gebruikt hoe ven te worden. Onze eerste installatie is reeds een halfjaar in gebruik op de RWZI Land van Cuijck in Haps (Oost-Brabant). We zijn overstelpt met bezoeken van diverse waterschap pen in Nederland, die zo'n installatie willen realiseren. Er lopen ondertus sen een drietal concrete opdrachttra jecten bij de waterschappen." Colsen is sinds 1989 ontwikkelaar van technologie ten behoeve van water zuivering, vergisting en van biogasver werking. Het bedrijf is daarnaast inter nationaal leverancier van technologie op het gebied van afvalwaterzuivering en vergisting. Ze voert projecten uit op het gebied van riolering, proces techniek, luchtbehandeling, bodem onderzoek en -sanering en milieuma nagement. Colsen heeft samen met Cargill en Lamb Weston/Meijer B.V. een voortrekkersrol vervuld bij de ontwikkeling van nieuwe zuiveringstechnologieën voor de aard- appel-, tarwe- en maïs verwerkende industrie. Daarnaast realiseert het mi lieubedrijf vergistings- en zuive ringsinstallaties voor andere bedrijven in de voedingsmiddelen- en in de af val verwerkende industrie. waar bouwen begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 134