de stoel DE STOEL 09 Naam: Grace Boldewijn Functie: Directeur-eigenaar BoCari En gineering Bedrijf: het bieden van totaaloplossin gen voor industriële processen en con sultancy werkzaamheden. Bijzonderheden: BoCari is in 1998 opgericht door de ondernemers Grace Boldewijn en Julius Carrilho. Zij zijn beide ervaren consultants met kennis en passie voor techniek. Grace Boldewijn, werd in 2002 door de European Federa tion of Black Women Business Owners (de EFBWBO) uitgeroepen tot Zwarte Zakenvrouw van Nederland 2002. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Aad Meijer Hoe bevalt deze stoel? Najaren werkzaam te zijn ge weest in de wereld van procestech niek, begint deze stoel een beetje te slijten. Ik ben ambitieus en voortva rend. Ik hou van dynamiek. Dit is ook duidelijk te merken binnen mijn bedrijf. Ik hou van innovatieve projecten en van uitdagingen bin nen deze projecten. Daarom verlaat ik ook regelmatig deze stoel en trek naar het caribisch gebied om onder nemers daar te ondersteunen. Ik zou graag uit deze stoel willen stappen en deze opnieuw willen bekleden zodat iemand anders het bedrijf kan voortzetten. Mijn ambitie ligt nu in het Suriname Capital Investment Funds. Ik wil het ondernemerschap in Suriname een flinke .economi sche boost geven. Op welke stoelen heeft u hiervoor gezeten? Na mijn opleidingen voltooid te hebben heb ik eerst als proces engineer/ procestechnoloog ge werkt bij Philips Lighting in Roosendaal. Na ongeveer zes jaar heb ik de overstap gemaakt naar Sel- mers Automation. Selmers is een de- tacheringsbuerau. In deze periode heb ik veel werkervaring opgedaan. Ik heb leren programmeren op ver schillende PLC en DCS systemen. Naast proceservaring heb ik ook electrical en instrumentatie ervaring mogen opdoen. Ik heb in de keu ken mogen kijken van veel (Petro) chemische bedrijven en ingenieurs bureau. Ik heb eigenlijk nooit een leidinggevende positie gehad. Toen de technisch directeur mij vertelde dat ik moet opstappen alvorens het schip begint te zinken, ben ik voor mijzelf begonnen vanuit mijn huis kamer, samen met Julius Carilho. Jules werkte toen ook voor Selmers. Het is niet makkelijk om als tech neut een omschakeling te maken naar .commercie. Ik heb veel aan mijn netwerk gehad en ben een ie der die mij heeft ondersteund ook dankbaar. Zonder het netwerk ben je nergens. Welke stoel heeft u het meest gevormd? De stoel van BoCari heeft mij het meest gevormd. Ik leerde alle kneep jes van het runnen van een eigen be drijf kennen. Je komt er echter ach ter dat het doen van zaken niet is zo als je had verwacht. Alles behalve techniek komt eraan te pas. Je bent in het begin ook vrij naïef totdat je merkt dat ethische principes voor ve le bedrijven niet gelden. Ik heb le ren vallen en opstaan. Het is wel zo dat ik bij elke val geleerd hebt. Het zakendoen maakt je hard. Je leert emoties weg te drukken. Je leert mensentaal kennen. Een Shell top man heeft mij altijd gezegd: je moet een brede en gladde rug hebben. Dit is ook altijd in mijn geheugen gegrift. Lijdt u onder de economische crisis? Vanwege de omvang van mijn be drijf en de goede relaties heb ik niet geleden onder de economische situa tie. Ik ben wel in deze periode ver huisd en dat heeft een impact gehad op mijn omzet. Hoe moeilijk is het uw functie over te dragen? Ik merk wel dat men liever zaken doen met Grace Boldewijn dan met iemand die ze niet kennen. Ik heb vaker geprobeerd mijn functie van directeur over te dragen, maar dat is tot op heden niet gelukt. De manier hoe ik mijn bedrijf run en met mijn personeel omga is niet voor ieder een weggelegd. Binnen mijn bedrijf heeft ieder veel verantwoordelijk heid en werkt zelfstandig. Het net werk is zeer gevoelig en luistert nauw. Bent u optimistisch over de toekomst van de techniek? Als bedrijf word je gedwongen crea tief te zijn. Je moet nu.verder kijken dan de punt van je schoen. Over grenzen heen kijkend zal je nu za ken moeten doen. Dat is de reden waarom ik ook een bedrijf heb opge richt in Suriname en Curasao. Ik merk dat in Nederland heel veel on der druk staat. Niet alleen de tarie ven maar ook het innovatieve karak ter. Vele industriële bedrijven trek ken weg. Je moet slagvaardig zijn. Wanneer komen we uit de crisis? Als wij er niet uitkomen met Grie kenland dreigt er wederom een eco nomische crisis, maar ik ben en blijf optimistisch. Bij elke crisis komen we er sterker uit, mede omdat we veel hebben geleerd van de achter liggende crisis. Waar ik echter bang voor ben is dat er nog veel meer be drijven zullen omvallen. De tarie ven staan onder druk, de salarissen zijn hoog, de vaste lasten zijn hoog. Je kunt wel je broekriem aantrek ken, maar het houdt een keer op. Ik zie ook dat vele van mijn collega's zijn omgevallen. Vanwege onze in novatiekracht heb ik mijn bedrijf door de crisis heen weten te leiden. Ik begeleid ook veel startende on dernemers. Ik moet zeggen dat de start van diverse bedrijven drama tisch is. Velen halen het eerste jaar niet omdat men niet de juiste kijk op het ondernemerschap heeft. Vaak zijn de beweegredenen niet goed. Velen starten met een eigen bedrijf omdat ze zijn ontslagen. Wat betekent het bedrijf voor u? Mijn bedrijf betekent heel veel voor mij. Het is mijn baby en uitgegroeid tot een volwassene. Vele onderne mers in "de techniek hebben hun be drijf overgenomen van hun ouders. Ik heb het zelfstandig opgericht. Dat was niet makkelijk, een vrouw in de techniek op een toppositie. Waarover piekert u? Ik moet zeggen dat ik vrij nuchter ben. Ik pieker niet en word ook niet makkelijk kwaad. Ik heb altijd geleerd dat het geen zin heeft om te piekeren of je af te reageren want dan gaat je gezondheid eraan. Ik heb mijn gezondheid lief. Wanneer bent u het meest in uw element? Ik ben het meest in mijn element als ik op een leuke en nette manier za ken kan doen. Als er wederzijds ver trouwen is en begrip voor elkaar. Als u niet voor BoCari werkte, dan... Was ik al verhuisd naar Suriname om daar het land te ondersteunen. Waar komt u uw stoel voor uit? Ik kom mijn stoel uit voor iemand die wil ondernemen in Suriname Wat is uw Ambitie? Mijn ambitie is veel meer te kunnen doen op politiek gebied voor mijn geboorteland Suriname.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 133