Drijvende kracht achter succes starters 05 Innovatieve starters bij elkaar op de Kenniswerf bij DOK 41. Foto: Marijke Folkertsma Sinds afgelopen voorjaar is er in Zeeland een plek waar innovatieve en technische starters de kans krijgen, uit te groeien tot een profes sioneel bedrijf. Bij DOK41 op de Kenniswerf in Vlissingen kunnen zij terecht voor coaching, financieel advies, netwerkmogelijkheden, pu bliciteit, marketingondersteuning en huisvesting. door Loes van der Hoeven VLISSINGEN - DOK41 is een pro ject vanuit de Stichting Incubator Zeeland. Er zijn meer van dergelijke initiatieven in Nederland. Deze for mule werkt goed. Jonge bedrijven ontwikkelen zich sneller en slagen be ter in hun ondernemerschap. DOK41 is gerealiseerd op de Kennis werf in Vlissingen, in het kantoor pand van de voormalige energiecen trale aan de Edisonweg 41A. Voor starters die behoefte hebben aan pro ductieruimte, worden momenteel twee loodsen aan de Voltaweg 11 en 13 gerenoveerd. De eerste wordt eind 2011 opgeleverd. Deze locatie heeft als voordeel d'at de startende bedrij ven snel en makkelijk toegang heb ben tot de kennis en faciliteiten van onder meer het Technum van het ROC Zeeland, de Hogeschool Zee land en het arbeidsintegratiebedrijf LétE. Gezamenlijke huisvesting bin nen DOK41 biedt nog meer voorde len. De startende bedrijven kunnen daardoor gemakkei ijk (er) van elkaar leren en eikaars activiteiten verster ken, wat weer kan leiden tot nieuwe ideeën/projecten en het gezamenlijk uitvoeren van opdrachten. Bij DOK41 kunnen innovatie techno starters hun bedrijf opstarten, tevens wordt hun de mogelijkheid geboden, onder begeleiding en coaching verde re ontwikkeling en groei te realise ren. Daartoe krijgen zij ondersteu ning van twee 'facilitators', Michel Carol en Elly Hilgers: "Wij vervullen een aanjaagrol door de starters te bege leiden bij het oplossen van vraagstuk ken op het gebied van bijvoorbeeld informatie- en communicatietechno logie, markering, financiën en-perso neel, maar ook om hen ervan bewust te maken dat zij zich moeten laten zien om gezien te worden. Daartoe zijn voldoende mogelijkheden, bij voorbeeld tijdens de diverse netwerk bijeenkomsten, workshops en consul- Michel Carol en Elly Hilgers. ten die er worden georganiseerd om de samenwerking tussen de starters en bestaande intermediairs, zoals Syntens en de Kamer van Koophandel te sti muleren. Het inroepen van een exter ne businesscoach behoort eveneens tot de mogelijkheden. DOK41 werkt efficiënt, want de diverse 'loketten' waar startende ondernemers mee te maken krijgen, komen naar hun werk plek toe, in plaats van dat zij naar al die loketten moeten gaan." Starters "Om van de faciliteiten van DOK41 gebruik te kunnen maken, is het niet noodzakelijk dat starters voor het eerst zelfstandig gaan ondernemen. De faciliteiten zijn eveneens beschik baar voor doorstarters en voor erva ren mensen uit het bedrijfsleven, de Foto: Marijke Folkertsma universitaire wereld of technologi sche instituten", licht Michel Carol toe. "Voorwaarde is dat de produc ten, processen of diensten die deze on dernemers in de markt willen zetten; zijn gebaseerd op een nieuwe techni sche vinding of een nieuwe toepas sing van bestaande technologie. In het pand aan de Edisonweg realiseren wij voor 30-60 ondernemingen afzon derlijk afsluitbare kantoorruimtes van diverse afmetingen, verdeeld over twee etages. Daarvan is dit vooijaar de eerste opgeleverd. Naast een kan toorruimte tegen een vriendelijke huurprijs biedt DOK41 alle andere noodzakelijke faciliteiten, zoals een gemeenschappelijke keuken, vergader zaal, flexwerkplekken, sanitair en vol doende eigen parkeerruimte. De flex werkplekken zijn bestemd voor be drijven die gevestigd zijn bij DOK41 en slechts een aantal dagdelen per week behoefte aan kantoorruimte hebben. De productieruimtes aan de Volta- weg bestaan uit 16 units. Voor onder nemers die daar behoefte hebben aan speciale testomgevingen, het gebruik van machines en-het inhuren van ex pertise verzorgen wij de bemiddeling bij de juiste personen en instanties. Uit de praktijk blijkt dat de meeste starters al na twee a drie jaar zullen doorgroeien en op eigen benen kun nen staan. Zij mogen maximaal vier jaar van deze faciliteiten gebruik ma ken, daarna moeten zij plaats maken voor nieuwe starters. Zo ontstaat er een continue stroom van aanwas van nieuwe technische en kennisintensie ve bedrijven in Zeeland. Dit versterkt het kennis- en economische klimaat van onze provincie. De belangstelling voor DOK41 is groot. De eerste starters hebben in middels hun intrek in de kantoren ge nomen en met diverse andere poten tiële deelnemers voeren wij gesprek ken. Wij raden geïnteresseerde star ters aan snel contact met ons op te ne men, want ook al hebben wij een groot aantal werkplekken beschik baar: VOL=VOL" Betrokken organisaties Bij het project Zeeuwse Incubator zijn tien initiatiefnemers betrokken: Hogeschool Zeeland, ROC Zeeland, Gemeente Vlissingen, l'Escaut Woonservice, LétE, Sociale Dienst Walcheren, stichting ZIGZAG, Inno- GoL NV Economische Impuls Zee land en de provincie Zeeland. De initiatiefnemers spelen een actieve rol in de opzet van de Incubator Zee land. Zij participeren in de kosten voor de realisatie. Voor de opstartfase is voor een periode van vier jaar een bedrag beschikbaar van ruim 1,6 mil joen euro. Het project wordt mede mogelijk gemaakt door een bijdrage uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling in het kader van OP-Zuid (het gezamenlijke subsidie programma van de provincies Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland), een Rijksbijdrage en een bijdrage van de provincie Zeeland van in totaal ruim 1,1 miljoen euro. www.dok41.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 129