Weer meer starters stand van zaken column - juli - Auto's moeten nog schoner voor fiscaal voordeel 03 Chris Rutten Voorzitter KvK Zuidivest- Nederland: cijfer: 7,5 'Detailhandel heeft liet moeilijk. In de bouw keert het vertrouwen weer terug. Op de jaarlijkse startersdag van de KvK is de animo van beginnende ondernemers goed zichtbaar. Het aantal startende ondernemingen is in de eerste helft van 2011 met 10,2 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vo rig jaar. Daarmee is de stijgende lijn, die in het crisisjaar 2009 werd on derbroken, weer voortgezet. Dat blijkt uit de cijfers van de Kamer van Koophandel Zuidwest Nederland. In totaal werden er in de eerste 6 maanden 3.750 starters geteld. Ook over heel 2011 wordt een record aan tal starters verwacht. Van alle starters is 2.530 afkomstig uit West-Brabant en 1.220 uit Zeeland. De groei ligt in beide regio's op een vergelijkbaar ni veau (respectievelijk +10,0 procent en +10,7 procent). Ondanks de ster ke stijging ligt de groei landelijk op een nog hoger niveau (+15,7 pro eent). Veel Zzp-ers onder starters Startende ondernemingen zijn over het algemeen zeer kleinschalig. Maar liefst 90 procent van alle starters is een eenpersoonsbedrijf, veelal zzp-ers (zelfstandigen zonder personeel). De overige 10 procent wordt ingevuld door de starters met 2-4 werkzame personen (9 procent) en starters met 5 en meer werkzame personen (1 pro cent). Organisatie-adviesbureaus De branche met de meeste startende ondernemingen zijn de organisatie-ad- viesbureaus. In totaal gaat het in deze branche om 235 starters. Op nummer twee en drie volgen de algemene bur gerlijke en utiliteitsbouw (vooral klus bedrijven) en detailhandel via inter net (webwinkels) met respectievelijk 230 en 208 starters. Binnen de bouw lijkt het vertrouwen langzaam weer terug te keren. Het aantal starters neemt duidelijk toe van 354 in de eerste helft van 2010 naar 433 in de eerste helft van 2011. Het gaat om een groei van 22 procent. Toch is de bouw nog niet terug op het niveau van voor de bouwcrisis (2008: bijna 600 starters). Forse toename opheffingen Tegenover het aantal startende onder nemingen staat ook een toenemend aantal opheffingen. In de eerste helft van 2011 zijn er in Zuidwest-Neder land 2.536 opheffingen geregistreerd. Dat zijn er 470 meer dan in 2010, een toename van maar liefst 23 pro cent. De toename ligt ook hoger dan landelijk (+17 procent). Kantteke ning bij deze cijfers is dat het bij de opheffingen niet alleen om economi sche factoren gaat. Vaak speelt ook de leeftijd of gezondheid van een onder nemer een rol. Door de vergrijzing wordt komende jaren een toename van het aantal opheffingen voorzien. Detailhandel Vooral in de detailhandel worden veel opheffingen geregistreerd. In de eerste 6 maanden van 2011 ging het om 445 opheffingen, 45 procent meer dan vorig jaar. Opmerkelijk is vooral de sterke toena me van het aantal opgeheven webwin kels. Hier zien we een verdubbeling van 56 in de eerste helft van 2010 naar 111 in dezelfde periode in 2011 Eén op de vier opheffingen in de de tailhandel is een webwinkel. De cij fers geven aan dat het beginnen van een webwinkel geen garantie is op succes. Aantal opheffingen bouw daalt Ook in de horeca, de financiële sec tor en de algemene dienstverlening (veelal zorggerelateerd) is een relatief sterke stijging zichtbaar van het aantal opheffingen. De bouw is de enige sec tor waar we eeri daling van het aantal opheffingen zien. Ondanks het feit dat de bouwcrisis nog niet achter de rug is, lijkt het dieptepunt wel gepas seerd. Bij het aantal startende onder nemingen zien we immers ook weer een toename. A/Ir. An ja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg, e-mail: a.zandee@drv.nl Nederland is massaal overgestapt op schone en zuinige auto's. Op dit mo ment valt een derde van de nieuw verkochte Nederlandse auto's in de ca tegorie schoon en zuinig. Voor die schone heilige koe betaalt de gebruiker minder belasting. De overheid ziet haar doelstellingen snel bereikt, maar de schatkist zal honderden miljoenen mislopen. Daarom heeft staatssecretaris Weekers de 'autobrief' gepresenteerd. Aanscherping milieunormen De overheid wilde meer zuinige auto's op de weg door bestuurders geen aanschafbelasting en minder wegenbelasting te laten betalen. Die opzet is geslaagd. Als de normen niet worden bijgesteld, voldoet in 2015 maar liefst 62 procent van de nieuw verkochte auto's aan de eisen. Zonder ingrijpen van de overheid loopt de schatkist de komende jaren honderden miljoenen euro's aan autobelastingen mis. Staatssecretaris Weekers van Financiën heeft daarom besloten tot een aanscherping van de milieunormen. De nieuwe milieunormen staan in de zogenaamde autobrief, met de uitgangs punten eenvoud, fraudebestendigheid en solidariteit. Weekers stelt in de autobrief voor aan de Tweede Kamer om terug te gaan naar de oorspron kelijke doelstelling en alleen de echt zuinige auto's fiscaal te stimuleren. Dat zou betekenen dat de C02-normen worden aangescherpt waarop de BPM en de bijteliing voor de heffing van inkomstenbelasting zijn gebaseerd. Doel al gehaald De staatsecretaris wees er bij de behandeling van de autobrief op dat Ne derland in Europa vooroploopt met schone auto's. Het doel voor 2015 (ge middelde uitstoot onder de 130 gram C02 per gereden kilometer) wordt nu al gehaald. In 2015 mag daarom rrrximaal 12 procent van de auto's in de categorie schoon en zuinig vallen er. in aanmerking komen voor fiscale voordelen. De aanscherping van de C02 normen voor de BPM en bijtelling vindt plaats per 1 juli 2012. Volgens de staatssecretaris moet dit de markt de tijd geven om zich op de nieuwe normen voor te bereiden. Stimulans blijft bestaan De fiscaje stimulans om te kiezen voor de meest zuinige auto blijft bestaan. Deze auto's blijven vrijgesteld van de BPM. Daarnaast wordt de vrijstelling van motorrijtuigenbelasting een jaar verlengd tot 1 januari 2014; een jaar langer dan oorspronkelijk was toegezegd. Ook blijft de verlaagde bijtelling voor (zeer) zuinige auto's gehandhaafd. Tot en met 2015 geldt bovendien een vrijstelling van motorrijtuigenbelasting en een nulbijtelling voor auto's die niet meer dan 50 gram C02 per kilometer uitstoten. Rittenregistratie De autobrief geeft ook gevolg aan het eerder toegezegde alternatief voor de rittenregistratie voor de bestelauto van de zaak. Op dit moment moet een rittenregistratie worden bijgehouden om bijtelling te voorkomen, indien er maximaal 500 kilometer privé wordt gereden met de bestelauto. Diverse alternatieven worden op dit moment overlegd. Een voorstel dat mogelijk volgend jaar al ingevoerd kan worden is een gezamenlijke verklaring van werkgever en werknemer dat de bestelauto niet privé wordt gebruikt. Geen verhoging brandstofaccijnzen Tot slot kondigt het kabinet aan dat de accijnzen op benzine en diesel voor lopig niet worden verhoogd. De verschuiving van vaste lasten naar varia bele lasten als accijnzen is daarmee voorlopig op de lange baan geschoven. De minister zal alle voorstellen verder uitwerken in het belastingplan 2012. De heilige koe zal de gemoederen dus nog een tijdje bezighouden. DRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 500 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 127