Piloot onderwaterrobot Nieuwe voorzitter Industriegroep <2 O u De Column pas begonnen Opa 02 Erwin Hilbert uit Oost-Sou burg is recentelijk gestart met zijn eenmansbedrijf Marine PROVS (Professional ROV Servi ces), met als corebusiness het bo ven water aansturen van een on- derwaterobot. Op deze zoge naamde ROV zitten propellors, sensoren en uiteraard een came- door Henk van de Voorde Observatie ROV's zijn relatief kleine onderwaterrobots die hoofdzakelijk worden ingezet bij (platform) inspec ties en duikersupport. Ze opereren na genoeg volledig elektrisch, hebben meestal maar één of twee camera's, een sonar en optioneel kunnen ze worden uigerust met een kleine elek trische robotarm (manipulator) en meetsensoren. Hun werkdiepte is maximaal 2.000 meter. Erwin heeft zijn eerste belangrijke opdracht al te pakken, mede vanwege zijn jarenlan ge ervaring bij Noordhoek Diving uit Zierikzee, een bedrijf dat inmiddels een doorstart aan het maken^ is. De Zeeuw is ingehuurd in het kader van het plaatsen van windmolens bij Zee- brugge. Door het onder water moni toren via een robot (ROV) wordt voor de opdrachtgever duidelijk waar wel en niet palen de grond in kunnen worden gezogen of geheid en waar bekabeling kan worden aangelegd. Via een verbindingskabel wordt de ROV voorzien van spanning en kun nen de signalen van alle apparatuur naar boven worden getransporteerd. Aan boord van het schip of platform bevindt zich een bedieningscentrum waaruit de ROV wordt bestuurd en de data worden verwerkt en geïnter preteerd. Off-shore Het werkterrein is hoofdzakelijk de Naam: Erwin Hilbert (31) Woonplaats: Oost-Souburg Bedrijf: Marine PROVS Begonnen: 24 mei 2011 Meevaller: meteen aan het werk Tegenvaller: geen offshore. ,,De olieprijs is flink geste gen-en de technologie om olie naar boven te halen is sterk ontwikkeld. Het wordt dus steeds interessanter om diepwaterolievelden te exploiteren. In principe weetje het in de offshore nooit. Als de olieprijzen dalen wordt er minder geïnvesteerd, waardoor er minder werk is. Ik heb het volste ver trouwen in mijn bedrijf. De ROV in dustrie is ruim tien jaar geleden in een stroomversnelling geraakt; dui kers kunnen maar tot enkele honder den meters efficiënt werken. Als ik de kans krijg om me te bewijzen maak ik me helemaal geen zorgen. De mees te duikers en ROV piloten werken Op zichzelf Ik hoop dat ook Noord- hoek mij zal inhuren, men weet pre cies wat ik kan. Ik ben in de afgelo pen vijf jaar vooral actief geweest in de Noordzee en daarnaast ook- wel eens in de Ierse Zee, Noorse zee en Baltische zee." Erwin Hilbert hoefde slechts margi naal te investeren -alvorens aan de slag te kunnen als zelfstandig ondernemer. „Er komt op zich niet zoveel bij kij ken omdat ik geen eigen equipment aan moet schaffen. Ik ben wel van plan om in de toekomst te investeren in een eigen (kleine) robot voor in-shore activiteiten, met name voor het inspecteren van sluizen, water tanks en damwanden." Na ruim 10 jaar deze functie te hebben vervuld heeft Carel Braak man het voorzitterschap van de Industriegroep Midden-Zeeland IMZ tijdens de plenaire ledenvergadering van 21 juni 2011 overgedra gen aan Rien Jonker. Braakman was werkzaam als algemeen directeur van Arkema BV te Vlissingen. In mei heeft hij in verband met zijn pen sionering deze functie neergelegd. MIDDELBURG- Rien Jonker is di recteur van Eastman Chemical Mid delburg BV. Tijdens zijn voorzitterschap heeft de heer Braakman de professionalisering van de IMZ verder gestalte geven en de Ondernemer' is een uitgave van BN DeStem I PZC is de IMZ meer als gesprekspartner voor overheden (provincie en ge meenten) gaan optreden namens de le den. Dat zijn de grote in het Sloegebied en Middelburg gevestigde industriële- UITGEVER: Adelinde Harms de Ondernemer' verschijnt in een oplage van 184.000 exemplaren BLADMANAGER: Johan van den Kieboom REDACTIE: Ron Gregoor en havenbedrijven. Daarbij zijn met name onderwerpen als het milieube leid van bedrijven en de bestrijding van de gevolgen van de economische crisis aan de orde geweest. Een recent voorbeeld daarvan is het dossier Thermphos en het daarmee verbon den gezondheidsonderzoek. In de heer Jonker heeft de IMZ een opvolger als voorzitter gevonden met een grote kennis van en expertise op het gebied van milieu- en veiligheids aspecten van bedrijven, met name ACCOUNTMANAGERS: Verkoopteam Zeeland T: 0118- 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Hoe zit het met de risico's in de branche waarin Erwin Hilbert actief is? Het werk op zee lijkt tenslotte ge vaarlijker dan een doorsnee baan op het vaste land. ,,Ik ben geen duiker, een beroep dat meer risico's met zich meebrengt dan het boven water vanaf een boot of platform besturen van een robot. Als je je gezond verstand gebruikt,.zijn er niet meer risico's dan op straat." Het verruilen van zijn relatief veilige loondienstsituatie voor het zelfstandig ondernemerschap kon ook op de goedkeuring en het enthousiasme van het thuisfront rekenen. Echtgeno te Astrid, die zelf een baan heeft als za kelijk klantcontactpersoon, neemt al le administratie en planning voor haar rekening van Marine PRO VS. E-mail: ehilbert@zeélandnet. nl Website: www. marincprovs. nl ook in de sector chemie. Walcheren De IMZ is een vereniging van indus- triële- en havenbedrijven gevestigd in. Walcheren/Sloegebied. De vereni ging stelt zich ten doel om alle voor komende gemeenschappelijke, regio nale belangen op economisch/sociaal en maatschappelijk gebied ten behoe ve van de in het Sloegebied en omlig gende industrie- en havenzones geves tigde ondernemingen te behartigen. ADRESGEGEVENS: Postbus 3805, 4800 DV Breda E: info@deondernemerzwn.nl VORMGEVING: Angela van Eek Ik zat vorige week in een res taurant in San Sebastian waar na iedere gang een ober met een soort mini- sneeuwruimer en blik de ta fel kwam schoonvegen. Om dat we een proef- menu van zes gangen hadden, viel dat nogal op. 'Heb ik soms ge morst', vroeg ik de ober. 'Nee, maar dat doen we hier altijd', lachte hij. Dat zou iets geweest zijn voor mijn opa. Hij stierf toen ik tien was, maar sommige dingen blijven je altijd bij. Hij zal in de zeventig geweest zijn. Hij liep met een stok en was zo goed als blind. Na ie dere maaltijd vroeg hij stee vast: 'Is mijn bord leeg? Heb ik gemorst?' En veegde dan met zijn hand over de tafel. Het feit dat hij blind was weerhield hem er niet van de godganse dag voor het raam te zitten. Werd er gebeld, dan schalde het door het huiS: 'Wie is daar? 't Is de melkboer!,' terwijl hij geen flauw idee had wie er nou voor de deur stond. Dat zeer tot ongenoegen van mijn oma, een kwieke dame, een Dólle Mina avant la lettre.. Zij was het die mij als kleuter als wijze les meegaf: 'Dat moetje niet pikken!' Van mijn opa pikte ze trou wens wel heel veel. Het mooi ste was dat hij zo'n twee keer op een dag zijn vrouw toeriep: 'Moet je nou toch zien wat er bij de overbuur man gebeurt.' Mijn oma, zo als iedere vrouw nieuwsgie rig, stormde dan vanuit de achterkamer naar het raam en zag daar...niets. Natuur lijk niet, want dat zag mijn opa ook niet. Die lachte al leen maar. Heel bijzonder was ook dat ze allebei op dezelfde dag overleden, zij 's ochtends vroeg in het ziekenhuis, hij laat op de avond in het be jaardentehuis. Jammer. Ik had ze graag alle bei meegenomen naar dat restaurant in San Sebastian. Om te laten zien dat ik niet gemorst had. - Ron Gregoor Meer columns kunt u lezen op: www. deondememerzwnnl Foto: Mark Neelemans Erwin Hilbert. Zijn werkterrein is hoofdzakelijk de off-shore.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 126