io binnenvisserij O Visserij op grote rivieren heeft geen toekomst meer zaterdag 16 juli 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl foto Jacob van Essen/HN In het zuiden en oosten van het land sterft de pa lingvisser uit. Het vangst verbod op de grote rivie ren doet hen de das óm. Compensatie komt er nau welijks. Het gaat om een tijdelij ke maatregel, maar wel eentje die waarschijn lijk decennia zal duren. Paling in de grote rivieren mag sinds 1 april niet meer gevangen worden, omdat de bodem ver vuild is met dioxine en pcb's. Die verontreiniging dateert uit de tijd dat bedrijven hun afval nog onge hinderd in het voorbijstromende water loosden. Die tijd is voorbij, de waterkwaliteit is enorm verbe terd, maar het zal nog tientallen ja ren duren voordat de vervuiling niet meer in te hoge concentraties is terug te vinden in de alen. Dat de paling, die graag in de ver vuilde rivierbodems wroet, te veel giftige stoffen opslaat is al langer bekend, toch kwam het vangstver bod per april van staatssecretaris Henk Bleker onverwacht. „Risico's voor de volksgezondheid ontstaan pas als je de paling in zeer grote hoeveelheden eet. Dat doen Neder landers niet", zegt Han Walder van de Combinatie van Beroepsvis sers. Keerpunt was volgens hem vorig jaar een uitzending van het tv-programma Zembla over dit on derwerp. „Toen schreeuwden poli tici opeens moord en brand en moest er een vangstverbod ko men." De maatregel betekent dat nu ze ker vijftig beroepsvissers in het zui den en oosten van het land dui mendraaien. Als de situatie niet verandert, dan zullen ze voorgoed moeten stoppen. Walder noemt de situatie 'uiterst wrang'. Aan de vervuiling hebben de vissers part nog deel. De vervuilers draaien niet op voor de gevolgen en de ei genaar van de rivieren, het Rijk, ziet een totale sanering niet zitten: Begrijpelijk, want de honderden ki lometers aan rivierbodems schoon maken zal vele miljarden gaan kos ten. Wat de vissers vooral dwarszit is dat Bleker niets wil weten van een goede compensatieregeling. „Tijdens de EHEC-crisis stond hij meteen op de bres voor de toma ten- en komkommerkwekers. De vissers laat hij in de kou staan", zegt Walder. Volgens Bleker zijn beide situaties niet te vergelijken. De compensa tie voor de telers is betaald uit een Europees potje, voor de visserij be staat zoiets dergelijks niet. Hij voelt er bovendien niet voor om vis te vergoeden die toch niet op de markt had mogen komen. De staatssecretaris wil alleen gezonde paling die nu niet gevangen kan worden compenseren. De vissers vinden dat aanbod veel te mager. Al met al lijkt de paling, die al lan gere tijd in zijn voortbestaan wordt bedreigd, de winnaar. Niet waar, zegt de Combinatie van Be roepsvissers. „De duizenden pom pen en gemalen in de rivieren waarin de rondtrekkende paling wordt gehakseld blijven door draaien. Het zijn juist de vissers die ze overzetten naar veilige wate ren. Daaraan komt nu ook een eind." Extra wrang is dat het vangstver bod ook geldt voor de wolhand- krab. Naar deze exoot, die veelal een plaag is in de Nederlandse wa teren, is steeds meer vraag uit Chi na waar het diertje een lekkernij is. Sommige vissers hadden hun hoop gevestigd op deze krab, maar die zal hen dus ook niet redden. Het vangstverbod voor de wol- handkrab is echter onterecht, zegt Walder. „De krab uit de rivieren overstijgt de normen, maar alleen de poten en de scharen worden ge geten. Die blijven onder de norm. Er is dus geen gevaar voor de volks gezondheid, maar Bleker wil ge woon niet luisteren." zie onze website:binnenland Kijkje bij een palingkwekerij en een smakelijk palingrecept 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10