81 buitenland Nieuwe club premier Poetin stuit op verzet Gratis parkeren op Airport WeezeJ Haatclubs gedijen bij chaos Sunweb Vaticaan op het matje u/wu/.sunuueb.nl Record dodental Afghanistan Terreurbaas in Pakistan vrij VAKANTIES Quatorze Juillet in mi vrijdag 15 juli 2011 DUBLIN - De Ierse regering heeft de ambassadeur van Vaticaanstad gis teren op het matje geroepen. Aarts bisschop Leanza moet zich verant woorden voor een rapport waaruit blijkt dat de Rooms-Katholieke Kerk in het geheim Ierse bisschop pen ontmoedigde om pedofiele priesters aan te geven bij de poli tie. De Ierse minister Gilmore van Buitenlandse Zaken sprak in Du blin met Leanza, een dag nadat on derzoekers erachter waren geko men dat het Vaticaan bisschoppen in 1997 had gevraagd zich niet te houden aan nieuwe richtlijnen van Ierland voor de bescherming van kinderen. De Ierse minster Shatter van justitie noemde de be moeienis van het Vaticaan met de wetten voor de bescherming van kinderen onacceptabel. VERKIEZINGEN Russen worden verplicht lid kabul - Het aantal burgers dat in de eerste zes maanden van dit jaar omkwam bij de militaire acties in Afghanistan, heeft een record ge broken. Het was het dodelijkste halfjaar sinds het begin van de strijd bijna tien jaar geleden, meld den de Verenigde Naties. Volgens het VN-rapport is 80 procent van de doden te wijten aan de rebel len. Navo-aanvallen waren de oor zaak van 14 procent van de slacht offers. De toename komt door de verhevigde gevechten tussen de re bellen en de militairen, stelden de VN. Door bermbommen, lucht aanvallen en andere geweldsincid enten zijn 1462 burgers omgeko men. Dat is 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. lahore - De autoriteiten in Paki stan hebben gisteren Malik Ishaq, leider van de verboden terreurorga nisatie Lashkar-e-Jhangvi, vrijgela ten, zo maakten ze bekend. Ishaq zat sinds september 1997 achter de tralies van een zwaarbeveiligde ge vangenis in Lahore op verdenking van betrokkenheid bij tientallen moorden, terreuraanslagen en an dere strafbare feiten. De terrorist zat al een celstraf van 7,5 jaar uit voor poging tot moord. De rech ters moeten zich nog uitspreken over tien resterende aanklachten. Lashkar-e-Jhangvi wordt beschouwd als de meest extremistische terreu rorganisatie van Pakistan. Het Al-Russische Volksfront is volgens critici het begin van premier Poetins campag ne om weer president te worden. „Doe je niet mee, dan word je tegengewerkt." door onze correspondent Floris Akkerman Voortvarend ging het Al-Russische Volksfront van premier Poetin van start. Maar twee maan den na de oprichting beginnen de schandalen. Terwijl de beweging de Russische machthebbers juist nieuw elan moet geven. Poetin lanceerde het idee voor het front in mei op het congres van zijn partij Verenigd Rusland. Een overkoepelende beweging waarbij organisaties, vakbonden en maat schappelijke clubs zich kunnen aansluiten. Alles en iedereen in Rusland onder dezelfde paraplu! Het Volksfront dient vooral om Verenigd Rusland, die aan popula riteit verliest en door de bevolking wordt geassocieerd met bureaucra tie, nieuw leven in te blazen. Daar om moeten de leden van Poetins beweging ideeën aandragen en krij gen 150 aanhangers van het Al- Russische Volksfront een plaats in de Doema, het Russische parle ment. Daarvoor worden in decem ber verkiezingen gehouden. Poetins front groeide direct. Na tuurlijk sloot Verenigd Rusland zich erbij aan. Evenals verschillen de vakbonden, boerenorganisaties en vrouwenbewegingen. Maar sommige aanmeldingen bleken vals of niet vrijwillig. De architec- tenbond had zich niet zelf inge schreven en een bestuurslid liet in een brief weten niets met het Al-Russische Volksfront te maken willen hebben. TWee leden van de componisten bond, Ljoedmilla Korabelnikova en Michaïl Arkadjev, schreven in een open brief dat niemand hun had gevraagd of ze lid wilden wor den. Ze keurden Poetins idee af Arkadjev verklaarde dat het Volks front staat voor het 'simuleren en het ontheiligen van het democrati sche proces in Rusland'. Niet meedoen is vragen om proble men, verwacht Valeria Kasamara, politicologe aan de Moskouse Ho ge School van Economie. „Weige rende organisaties krijgen te ma ken met obstructie." Arkadjev on dervond dat al. Tegenover radiosta tion Echo Moskvy vertelde hij dat hij is ontslagen vanwege zijn kri tiek op het Volksfront. Hoewel Poetin heeft verklaard dat het rumoer rond het Volksfront 'het idee beschadigen', denkt Kasa mara daar anders over. „Het gaat om de steun die Poetin hiermee verkrijgt. Hij is nu niet alleen lei der van Verenigd Rusland. Met het Volksfront werpt hij zich ook op als nationaal leider." Want Poetin legt met het Volks front de basis voor een terugkeer als president, meent Kasamara. Volgend jaar maart zijn de presi dentsverkiezingen. De premier en huidig president Medvedev, die volgens Poetin achter het Al-Russi- sche Volksfront staat, hebben afge sproken dat ze onderling beslissen wie van de twee zich kandidaat stelt. Kasamara: „Poetin voert al campagne. Medvedev heeft hele maal niets." parijs - De Franse Republikeinse Gai paard over de Champs Elysee in Parijs tij tionale herdenking van het begin van de I lutie in 1789, 'Quatorze Juillet' in de voll jaar werden de Franse troepen in het bi door Carel Goseiing den haag - Hij staat bekend als 'de Osama bin Laden van India': Ab dul Subhan Qureshi (38). Leider van Islamitische studentenbewe ging Mudjahedeen (IM). De club wordt verdacht van betrokkenheid bij de drie bomexplosies in Mum- bai, afgelopen woensdag. Het resul taat: 18 doden en 131 gewonden waarvan 23 zeer ernstig. De klappen brachten de inwoners van de stad terug naar november 2008. Gedurende meerdere dagen pleegden tientallen militanten aan slagen op een aantal locaties in de stad. Er vielen uiteindelijk 166 do den. De gebeurtenissen in 2008 wakkerden de oude vijandschap tussen India en Pakistan opnieuw aan. Pas sinds een halfjaar zijn de buurlanden weer 'on speaking terms' met elkaar. Over twee we ken komt de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken voor een tweedaags bezoek naar India. Direct na de aanslagen van woens dag vermeden Indiase bewindslie den om al te duidelijk met de be schuldigende vinger naar Pakistan te wijzen. Verder dan de stelling dat in 'alle richtingen' gezocht werd naar de daders en dat India nu eenmaal in een crisiszone ligt met Pakistan en Afghanistan als brandhaarden van terrorisme, wil de men publiekelijk niet gaan. In de Indiase media duiken berich ten op dat de veiligheidsdiensten al in februari aanwijzingen had den, dat er in juli een grote aanslag gepleegd zou worden. Bovendien wordt erop gewezen dat IM bij voorgaande acties altijd toesloeg op de 13e of 26ste van de maand. Woensdag was het de 13e juli. Volgens minister Chidambaram van Binnenlandse Zaken hebben de inlichtingendiensten echter niet gefaald. Elk uur van de dag werd informatie verzameld, stelde de minister. Alleen deze aanslag plegers waren niet ontdekt omdat ze op een zeer clandestiene wijze hadden gewerkt. Vraag is waarom IM de aanslagen nu zou willen plegen. Daarvoor zijn een aantal verklaringen. De meest simpele: uit wraak voor de arrestatie van twee IM-leden op maandag. Het duo was betrokken bij een aanslag in 2008. Een veel logischer uitleg is dat IM, gevoed door Pakistaanse bondge noten, de toenadering tussen Paki stan en India wil frustreren. Door het openen van een front in India worden veiligheidsdiensten boven dien gedwongen hun aandacht en activiteiten te spreiden, wat de aan dacht afleidt van de ondergrondse acties in Pakistan. Daarnaast hebben de aanslagen ook effect in India zelf Er zijn veel burgerslachtoffers gevallen, zoals de bedoeling was. De kritiek op de autoriteiten neemt toe. Ook op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8