181 zeeland 'Serieus werk maken van aardwarmte' Kruisbestuiving brengt Beeldentuin Hulst deze zomer ENERGIE B en W Terneuzen te afwachtend VENUS, DE MYTHE DOORPRIKT Het thema van de Aardenburgse Zomerkunsten. Venus is in de eerste plaats godin van de liefde, maar staat tegelijkertijd symbool voor lijden, pijn en 'vulgaire driften als lust'. Kunstenprogramma Verken Het Zwin op laarzen tijdens avondwandeling Zaterdag 16 juli NACHTMARKT van 19.00 t/m 24.00 uur BURGH-HAAMSTEDE almanak Twee gaatjes vrijdag 15 juli 2011 door Wout Bareman terneuzen - Fractievoorzitter Giel van Boom van Top-Gemeentebe- langen in Terneuzen heeft de stelli ge indruk dat het college van B en W zijn herhaalde pleidooi voor grondig onderzoek naar het ge bruik van bodemenergie niet erg serieus neemt. Hij kaartte de zaak al in 2004 aan en heeft tot nu toe nooit een degelijk onderbouwde reactie gekregen. Van Boom: „Sinds ik die eerste vra gen stelde, heb ik regelmatig zelf moeten informeren naar de stand van zaken. Ik kreeg steeds nietszeg gende antwoorden, terwijl ik het college destijds toch de zeer be trouwbare onderzoeksresultaten van TNO in Delft heb overhan digd. Dat hebben wij als fractie toen trouwens zelf bekostigd." Terneuzen zit volgens de fractie voorzitter op goud. Onderzoek heeft uitgewezen dat zich in aardla gen, ruim twee kilometer onder Terneuzen, grote hoeveelheden heet water bevinden. Die diepere lagen lopen vanuit België door tot onder het centrum van Terneu zen. De gemeente moet serieus on derzoeken of dat water kan wor den opgepompt en in een zoge naamde geothermische centrale kan worden behandeld. De warm te zou kunnen worden gebruikt voor gebouwen en zwembaden. Hergebruik zou geen probleem zijn; het water zou daarvoor na ge bruik gewoon moeten worden te ruggepompt. Het raadslid wees het college eind juni voor de zoveelste keer op de kansen én op het feit dat het kabi net zo goed als zeker het advies van het landelijk topteam Energie overneemt en 200 miljoen euro be schikbaar stelt voor alternatieve energievoorziening. Hij wilde ook weten wanneer nu eindelijk de re sultaten van het onderzoek van een gespecialiseerd bureau naar de mogelijkheden van bodemenergie bekend worden gemaakt. Daar kreeg hij wel een duidelijk ant woord op: de zogenoemde 'kan- senkaart voor bodemenergie' voor Terneuzen wordt op vrijdag 11 no vember, de Dag van de Duurzaam heid, gepresenteerd. Dan komen ook de kansenkaarten van Sluis en Oostburg trouwens op tafel. Van Boom: „Nou, daar wachten we dan maar weer op." B en W in antwoord op zijn vra gen: „Ons college blijft de ontwik kelingen volgen." door René Hoonhorst Cultuur heeft de oudste stad van Zeeland in over vloed. De Aardenburgse Zomerkunsten voegen er elke zomer nog een portie hoge re kunst aan toe. En dat maakt Aar denburg dan toch weer dé cultuur stad van Zeeuws-Vlaanderen, of misschien wel van Zeeland, jan Pleijte laat zijn gebruikelijke be scheidenheid varen. Aardenburg heeft al jaren wat te zeggen op het gebied van kunst en cultuur. En door constructieve samenwerking met de Vlaamse gemeente Halle wordt de roep van de kikkerstad de komende jaren alleen nog lui der en mooier, verzekert de voor zitter van de Stichting Cultureel Aardenburg. Freddy Huylenbroeck, galeriehou der en medewerker van het archeo logisch museum van Hamme, stel de de beelden- en schilderijenrou te in en om dertien historische ge bouwen samen. Hij werkte samen met Willem Behr van het Zeeuws- Vlaamse kunstenaarscollectief AaquaArt. Behalve Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse kunstenaars selec teerde Huylenbroeck ook werk van enkele buitenlandse kunste naars, die hij via zijn galerie kent. „Belangrijkste criterium was dat het werk een link heeft met het thema Venus, de mythe doorprikt én een connectie met de ruimte De officiële opening van de Aarden burgse Zomerkunsten, die van za terdag 16 tot en met zondag 24 juli duren, is vanavond om 20.00 uur in de Sint Baafs. De aan Venus in ai haar schakerin gen gewijde expositie komt in en om 16 gebouwen tot zijn recht. Verder: diverse concerten, een poë zie- en een orgeiwandeling, een poëzie- en dialectenavond. zie: www.cultureelaardenburg.nl waarin het wordt tentoongesteld", verklaart Huylenbroeck. Dus zocht de kunstkenner naar symbiose of conflict, dialoog of confrontatie van kunst en expositieruimte. Bruuskeren wilde Huylen broeck in geen geval. In de rooms-katholieke, de doops gezinde én de Sint Baafskerk zijn kunstwerken te zien. Huylen broeck zocht niet naar kunst die heilige huisjes omvertrapt, maar naar werken die een connectie hebben met de verering en verdie ping waar gelovigen naar streven. Zo kunnen mensen geschokt ra ken door een schilderij van Patrik Rogiers. Maar het portret van het hevig bloedende bovenlichaam van een vrouw raakt aan het lij den, het afzien en de pijn van Je- zus. „Het sluit aan bij het verheer lijkte beeld van de Christusfiguur als mens", duidt Huylenbroeck. Hij raadt bezoekers aan de hele route te volgen. „Maar elk gebouw is ook apart de moeite waard." Meest gelezen 1. Vakantiewoningen kust in trek; 2. Vernieuwing N61 van de grond; 3. Spookrijders Koegorsstraat. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto retranchement - Wandelaars die natuurreservaat Het Zwin beter willen leren kennen, kunnen dins dag 26 juli of dinsdag 16 augustus een begeleide tocht meelopen van af strandpaviljoen De Zeemeeuw. Vanaf het zuidelijkste paviljoen vertrekt ervaren gids Piet Jansen beide avonden om 21.00 uur. Ieder een mag meeploeteren door de rui ge natuur op de grens Nederland/ Laarzen aanbevolen. Dat een bezoekje aan de tandarts niet altijd vervelend hoeft te zijn er voer die Temeuzenaar onlangs. De twee kennen elkaar van de toneel club en daarom dacht de tandheel kundige zich wel een geintje te kun ne permitteren. Tussen het boren van twee gaatjes sprak de arts het vertrouwde: 'Spoelt u maar even'. De patiënt pak te het bekertje, rook eraan en meen de toch met een desinfecterend mid del van doen te hebben. 'Klopt', zei de medicus, 'en neem er gerust een slokje van'. Na het tweede gaatje moest er weer eens hoognodig ge spoeld worden. Dit keer ging het be kertje helemaal leeg. Vrolijk ge stemd, maar met onzekere tred, ver liet de patiënt de behandelkamer. mmmsmmsmfsm Tip? redactie@pzc.nl door Jeanette Vergouwen hulst - Wie het centrum van Hulst regelmatig bezoekt, is er ver trouwd mee. Op verschillende plaatsen in het straatbeeld zijn beelden te vinden. Met als dé blik vanger het Reynaertmonument bij de Gentsepoort, dat daar in 1938 werd onthuld. Andere beel den die in het oog springen zijn die van vrouwe Justitia en vrouwe Prudentia, uit de 18e eeuw. Ze stonden eerst in Sint Jansteen, maar zijn verhuisd naar het stad huis in Hulst. In totaal telt Hulst twaalf beelden. Een wandeling langs alle twaalf kan sinds deze week mooi worden afgerond met een bezoek aan de Sprookjesachtige, in blauw en goud uitgevoerde, keramiekbeelden van Sia Braakman in de regentenkamer. 's Landshuis toont werk van Colman en Verhelst. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58