op Luz-Ardiden sport 125 204 Ruijgh is woest Schade Johnny Hoogerland levert bergtrui in na droomweek Laurens ten Dam beste Nederlander Hoogerland geeft geen fiat aan helden-T-shirt vrijdag 15 juli 2011 Laurens ten Dam, op de achttiende plaats de beste Nederlander in de eerste bergrit: „Ik heb het niveau dat ik moet hebben op dit moment. In het klassement Hg ik al ver achter. Ik kon vandaag goed mee. Op de eerste klim zat ik met Robert Cesink goed van voren. Op de Tourmalet zei Robert dat het niet meer ging. Op dat mo ment weetje dat het een verloren zaak is en hoefje niet meer bij hem te blijven." Wielrenner Johnny Hoogerland rijdt met Vacansoleil-DCM de Tour de France. Op verzoek van deze krant houdt de Yersekenaar een dagboek bij. ^HOOGERLAND EU Gisteren is heel veel duide lijk geworden>- Ikzelf was niet slecht, maar ik merk-, te wel dat ik tekort kwam. De laat ste klim naar Luz-Ardiden was echt afschuwelijk zwaar. Niet vreemd natuurlijk na de meest tu multueuze week uit mijn wieler- loopbaan. De vorm voor mijn val in de negende etappe is er niet meer. Een tegenvaller. Maar goed, zoals ik al eerder heb gezegd: als je zo'n klapper hebt gemaakt, moet je verder niet klagen. Dat ik de bol letjestrui kwijt ben, is ook wel lo gisch. Maar ik verlies 'm niet aan de minste. Sanchez is een klasbak, anders win je niet zo'n zware etap pe als gisteren. Ze hebben het altijd over een lek ker zonnetje bij de Tour. Nou, daar hebben we de laatste dagen weinig van gemerkt. Het leek wel alsof de regen ons achtervolgde. Gelukkig was het gisteren in de eerste Pyreneeënetappe eindelijk perfect weer. Met een aanloop van 130 kilometer naar de eerste berg was het daardoor niet zo'n gestrest gedoe. In de regen is iedereen wat nerveuzer. En we hebben deze Tour al te vaak gezien waartoe dit leidt. Ik ben niet de enige die veel schade heeft ondervonden van een valpartij. Robert Gesink kan helaas een kruis zetten door zijn klassement. Ik had het ook wel ver wacht. Want als je geen 110 pro cent bent, kun je het domweg schudden in de Tour. Alberto Con- tador zit ook niet lekker in z'n vel. Hij kwam gisteren nog even infor meren hoe het met me was. Toen vertelde hij dat z'n knie hem zor gen baarde. En dat kan zelfs een Contador zich niet permitteren. Ik denk ook dat de Giro er bij hem behoorlijk heeft ingehakt. Hij is toen heel diep moeten gaan. Ikzelf heb niet het idee dat de Giro éen belemmering is geweest voor mijn verdere seizoen. Zo goed als in de eerste week van Tour heb ik me nog nooit gevoeld. Cadel Evans maakt op mij trouwens de beste indruk. Hij is sterk, attent en superfit. Hij zou zo maar eens met de eindzege kunnen gaan lopen. Ik hoorde verder dat ze in Terneu- zen teleurgesteld waren dat ik geen toestemming heb gegeven voor mijn foto op een shirt voor een goed doel. Veel wil ik er niet over zeggen, maar één ding moet duidelijk zijn: ik bepaal zelf welk goed doel ik steun. Natuurlijk sta ik sympathiek tegenover zo'n shirt jesactie, maar voor je het weet dui ken er overal van die initiatieven op. Dat lijkt me niet goed. Ik ben trouwens al ambassadeur van de Stichting Jayden, vernoemd naar een inmiddels overleden jongetje uit Goes. Hij is gestorven aan neu- roblastoom kinderkanker. Ze za melen onder meer middelen in voor onderzoek. En daar doe ik heel graag m'n best voor. maar zo hebben we vandaag zeker niet gereden. Ik ben trots op mijn ploeg." Bij Rob Ruijgh kwam de stoom gisteren bijna uit zijn oren toen hij als 38e en tweede Nederlander arri veerde op Luz-Ardiden. Het was niet zozeer de vermoeidheid die Ruijgh deed trillen op zijn benen, maar een paar 'zaken' die onder weg waren gebeurd. Wat hem precies dwarszat, wilde Ruijgh niet kwijt „Op de Tourma let moest ik me laten afzakken naar de volgauto. Het heeft me extra energie gekost om daarna weer voorin aan te sluiten. Op de slotklim kwam ik daardoor tekort. Ik had mijn wagonnetje moeten aanhaken, maar dat lukte niet meer. Ik heb daardoor de hele tijd alleen gereden", aldus de Vacanso- leil-renner die 6.13 minuten na rit winnaar Samuel Sanchez over de streep bolde. Waarom hij naar de volgauto van zijn ploeg werd gedirigeerd, wilde de Limburger niet zeggen. „Ik ben pissig. Het is beter dat ik nu niks zeg", zei Ruijgh. Even later kon de klimmer toch niet langer op zijn tong bijten. Zijn woede betrof het optreden van ploegmaat Thomas de Gendt. De Belg die een kleine minuut na hem over de finish kwam, had vol gens Ruijgh verzuimd om hem te helpen. Ondanks zijn ergernis kon Ruijgh met een goed gevoel terugblikken op zijn eerste bergrit ooit in de Tour. Door de inzinking van Robert Ge sink, die gisteren 17.44 minuten verloor, is Ruijgh in het algemeen klassement de beste Nederlander. De klimmer uit Valkenburg klom gisteren naar de 27e plaats op 11.06 minuten van gele-truidrager Tho mas Voeckler. Laurens ten Dam was in de rit van gisteren de beste Nederlander. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaming John Smael heeft zijn plan om dui zend T-shirts te laten drukken met een foto van Johnny Hoogerland en de tekst 'Held van Zeeland', moeten laten varen. De wielren ner en zijn management geven geen toestemming. Ze verwijten Smael dat hij geen overleg heeft ge voerd. Smael zegt echter de actie, ten bate van de kinderafdeling van het ziekenhuis in Terneuzen, te hebben voorgelegd aan de sponsor van de wielerploeg. „En die was ak koord." De tegenslag weerhoudt hem er niet van een busreis te or ganiseren uit Zeeland naar de Tourfinish in Parijs 24 juli. Smael draait op voor de kosten van reeds gedrukte shirts. Kinde ren die tot en met het eind van de Tour in het Temeuzense zieken huis worden opgenomen krijgen een shirt van Vacansoleil-DCM. LUZ-ARDIDEN - Het was een gekken huis rond zijn persoon. Johnny Hoogerland maakte in anderhalve week vanalles mee in de Tour. Dra ger van de bergtrui, zware verwon dingen na een bizar ongeval tij dens de koers en een held in Frankrijk en Nederland. Gisteren nam hij na de eerste Pyre- neeëncols afscheid van de door hem geliefde 'bolletjestrui'. „Het is een droomweek geweest", zei de Zeeuw, die zich redelijk staande hield in de rit naar Luz-Ardiden. Hoogerland fietst rond met 33 hechtingen in zijn lijf, een gevolg van een aanrijding in de negende etappe op zondag. Die dag herover de hij de bergtrui, die hij 24 uur eerder had moeten inleveren. On danks de zware fysieke schade ging de renner van Vacanso leil-DCM dinsdag na de rustdag toch van start. Opgeven komt niet in zijn woor denboek voor. Overal waar hij fietste kreeg hij een ovationeel ap plaus. Hoogerland is inmiddels een begrip in Frankrijk. Uiteinde lijk reed hij nog drie dagen met de bergtrui rond, maar gisteren op Luz-Ardiden ging het tricot over naar de Spaanse olympisch kam pioen Samuel Sanchez, die de twaalfde rit naar zich toetrok. Op ruim 24 minuten van de win naar, maar wel 9 minuten voor de Johnny Hoogerland reed gisteren (voorlopig) voor het laatst in de bol letjestrui. grote 'bus' met renners die niets in de bergen te zoeken hebben, rolde hij over de streep. „Het was lastig", zei Hoogerland na de rit waarin hij ook nog had geprobeerd met een aanval het gat met een groep vroege vluchters te dichten. „En dat was helemaal niet zo'n gek idee, want Roman Kreuziger en Sylvain Chavanel lukte het wel. Het deed pijn, maar dat was draag lijk." Hoogerland leefde de afgelo pen dagen enigszins tussen hoop en vrees. Hij vroeg zich af hoe het in de echte bergen zou gaan met al le verwondingen. „Ik wist niet wat ik ervan moest denken. Het ging wel, ze zien me nog wel terug", be loofde hij. De Spanjaard Samuel Sanchez wint de eerste zware bergrit met aankomst in het skioord Luz-Ardiden. foto lan Langsdon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25