241 sport Favorieten spelen schaakspel Voeckler verrast Luz Ardiden Samuel Sanchez is de sterkste in de twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk. De Spanjaard komt als eerte boven in de eerste zware bergrit met aankomst in skioord Luz-Ardiden. vrijdag 15 juli 2011 door Mart Smeets Er was dat moment dat Tourbaas lean-Marie Le- blanc, de altijd aimabele Noord-Fransman zijn ho tel binnenstormde en riep: „Jam ais Luz Ardiden, quel bordel!" Nooit meer Luz Ardiden, wat een klerezooi! Het was om half een in de nacht en Leblanc zag er uitge woond uit. Hij had, in de chaos bij het afrijden van Luz Ardiden, ruim vier uur vastgestaan op de berg en was in een razernij ontsto ken. Geen mens kon zijn voertuig nog bewegen, kinderen en vrouwen huilden, volgers vloekten, sloegen op auto's van eerzame burgers die ook radeloos waren, mensen de den hun behoefte aan de kant van de weg, er werd gescholden en soms geslagen en de mensheid kreeg op dat moment een flinke knauw. Tegen de berg oprijden is al een hele kunst, naar beneden komen een veel grotere. Na Leblancs nachtelijke tirade werd Luz Ardiden ook werkelijk vier jaar uit het parkoers gelaten; het was er geen doen. Bij andere bergen heerst er (soms) Franse organisatie. Die is hulpe loos klungelig, maar net hanteer baar voor de altijd haast hebbende volgers. Op Luz Ardiden werd het echter altijd een onwaarschijnlijke chaos. Tienduizenden auto's kwa men stil te staan, de toegang- en af- voerwegen liepen ook muurvast en de politiemannen keken toe: „Merde alors!" Stel je voor: je bent wielersupporter en je bent met je familie en veel proviand bij je al een dag voor de koers naar boven getrokken en je hebt een duur ver worven parkeerplaatsje gevonden. Dan komen, eindelijk, de renners langs en dan moet je, uren later dus, wachten tot de eindeloze sleep van ploegleider- en perswa gens, de directievoertuigen, gasten- auto's en gedrochten van de recla mekaravaan naar beneden zijn ge komen. Dan moet je dus weer vele uren kijken naar Dantes hel, want dat is het. En dus zijn er toeschouwers die dat niet langer pikken en hun fami lieautootje (soms met sleurhut er achter) ineens tussen dat Tourver- keer prikken. 'Ik niet, zij ook niet'. Er volgen botsinkjes, Tourchauf feurs gaan met vuisten hun gelijk halen en er dreigt opstand. Lance Armstrong won in 2003 pre cies een etappe in de Tour. Op Luz Ardiden. Omdat alleen de winnaar met een helikopter naar zijn hotel vervoerd werd; de vaste regel. Armstrong lachte zich rot. De rest maakte, letterlijk, de Hel mee. TOUR DE FRANCE door Patrick Delait LUZ-ARDIDEN - Dat Samuel Sanchez in de laatste honderden meters van de eerste bergrit in de Tour weg sprintte bij zijn Bel gische medevluchter Jelle Vanen- dert was vooral mooi voor Sanchez zelf en zijn Baskische Eus- kaltel-ploeg, die op Luz-Ardiden bijna een thuiswedstrijd reed. Dat de Spanjaard, vierde in de vorige Tour, ook de bergtrui overnam van Johnny Hoogerland zal voor Sanchez en zijn ploegmaats een re den zijn geweest om na de eerste Pyreneeënrit de champagneglazen nog eens extra bij te vullen. In het schaakspel van de Tour, dat gisteren begon, spelen etappezeges echter een ondergeschikte rol. Ter wijl Sanchez op Luz-Ardiden werd gehuldigd, stapten de morele win naars even verderop in de volg auto's. De high five tussen de ge broeders Andy en Frank Schleck zegt op het einde van de Tour wel licht meer dan de triomf van een 33-jarige Spanjaard. De zwaar teleurstellende Robert Gesink en de gevallen Andreas Klöden waren al buiten beeld toen de overgebleven Tourfavorieten zich op Luz-Ardiden verzoend le ken te hebben met een remise. Alberto Contador, Ivan Basso,- Ca- del Evans en de gebroeders. Schleck reden zo zuinig naar bo ven dat zelfs geletruidrager Tho mas Voeckler een heerlijke 'quator- ze juillet' beleefde. De Fransman had niet de minste moeite om het tempo te volgen, totdat de Schleck- jes in de gaten kregen dat in de Tour elke seconde telt. Na een kor te woordenwisseling openden de Luxemburgse broers het steekspel. In tegenstelling tot Andy, die snel werd gecounterd door Contador en Evans, kon Frank bij zijn derde poging wel de eerste tik uitdelen in deze Tour. Vertrokken op twee ënhalve kilometer voor de finish kreeg hij bovenop Luz-Ardiden zo waar Sanchez en Vanendert nog in het vizier, maar voor de ritzege kwam de oudste van de broers net te kort. Veel belangrijker voor hem waren de twintig seconden voorsprong die hij overhield op Evans, Basso en zijn broer Andy. Dat Alberto Contador zelfs 33 seconden moest toegeven, woog in het psychologi sche spel dat gisteren begon ver moedelijk zwaarder door. „Dit was een perfecte dag voor ons. We hadden afgesproken dat we om beurten zouden aanvallen, totdat een van ons beiden zou wegblijven. Dat is gelukt. Als we de Tour willen winnen, zullen we het samen moeten doen", glunder de Andy Schleck. Hij en zijn broer hadden gezien wat iedereen op Luz-Ardiden kon waarnemen. De zwoegende, schok kerige tred van Alberto Contador doet weinig goeds verhopen voor de Spanjaard in het vervolg van de ze Tour. De inspanningen die hij leverde in de Giro, de kopzorgen over de aanslepende clenbu- terol-affaire, zijn valpartijen in de eerste Tourweek: het lijkt Conta dor allemaal boven het hoofd te groeien. Het is een analyse die Contadors persoonlijke woordvoer der Jacinto Vidarte, uiteraard, niet deelde. In zijn ogen was Contador de morele winnaar omdat hij 'maar' 33 seconden had verloren. Als het leed van zijn valpartijen de komende dagen is geleden, zal de echte Contador op het toneel ver schijnen, meent Vidarte. Ook Ivan Basso en Cadel Evans voelden zich op Luz-Ardiden win naars. Ogenschijnlijk comfortabel hielden zij stand in de groep der fa vorieten. door Patrick Delait Vacansoleil-renner Rob Ruijgh komt over de finish in Luz Ardiden. foto Koen van Weel LUZ-ARDIDEN - Dat hij op quatorze juillet, de Franse nationale feest dag, een nieuwe gele trui zou mo gen meenemen naar zijn hotelka mer had Thomas Voeckler ge hoopt maar zeker niet verwacht. In de eerste bergrit van deze Tour zou hij het onderspit delven in het spel van de favorieten, dacht Voeckler. Tot zijn eigen grote verbazing bleek op Luz-Ardiden dat hij ver keerd had gedacht. „Dat er voor aan niet serieus werd aangevallen, maakte het voor mij een stuk mak kelijker. Er werd enkele keren ge prikt, maar het tempo viel daarna zo sterk terug dat ik telkens kon te rugkeren", zei Voeckler, die als ne gende over de finish kwam, 50 se conden na ritwinnaar Samuel Sanchez. De 32-jarige Voeckler draait al zo lang mee dat hij zichzelf riiet snel zal overschatten. „Een echte klim mer ben ik niet, maar dat ik berg op aardig meekan, heb ik in het verleden meermaals bewezen. In de Giro van 2009 en 2010 eindigde in het hooggebergte niet ver ach ter de klassementsrenners. Als de favorieten echt gaan aanvallen, moet ik passen. Maar dat is van- daag gelukkig niet gebeurd." Voeckler mag nog minstens een dag langer genieten van de trui die hij ook al eens droeg in de Tour van 2004. „Door de gele trui word je geen sterkere renner, maar je krijgt wel extra motivatie. Als je het geel moet verdedigen, kun je toch net iets dieper gaan dan nor maal. Dat heeft me vandaag zeker geholpen", aldus de Fransman, die in de eerste Pyreneeënrit kon reke nen op een sterke ploeg. Pierre Rolland nam zijn kopman op Luz-Ardiden tot de allerlaatste snik op sleeptouw. „Europcar is een ploeg uit de tweede divisie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24