buitenland 19 Wapendeal splijt Duitse politiek Oppositie Libië prijst Nederland HOE HELDER WILT U HET HEBBEN? donderdag 14 juli 2011 LEVERANTIE Berlijn zou in het geheim tanks aan Saudi-Arabië willen verkopen Tot woede van de Groenen wilde de regering-Merkel tanks aan Saudi-Arabië leve ren. Ook de SPD noemt de geplande deal 'politiek en moreel niet uit te leggen'. door onze correspondent Oene van der Wal De poster laat een groep zwarte tanks zien tegen een gele achtergrond. De tekst luidt: 'Zwart-gele bijdrage aan de Arabi sche lente'. De Duitse oppositie partij Bündnis 90/Die Granen, be ter bekend als de Groenen, laat er geen gras over groeien. De voorge nomen verkoop van meer dan 200 Leopard 2-gevechtstanks aan Sau di-Arabië mag niet plaatsvinden. Al weken gonst het van de geruch ten over de 'geheime' deal waar aan de regering onder leiding van bondskanselier Merkel haar goed keuring zou hebben verleend. Zwart-geel, niet voor niets de kleu ren van de partijen die het kabinet schragen: CDU, CSU en FDP. In regeringskringen wordt elk com mentaar geweigerd. Groenen-parle- mentariër Hans-Christian Ströbele dreigt daarom naar het Grondwet telijk Hof in Karlsruhe te stappen. Volgens de Grondwet heeft het ka binet de plicht het parlement te in formeren. De SPD noemt de deal 'volkomen onjuist' en 'politiek en moreel niet uit te leggen'. Ook pro minente partijgenoten van Merkel plaatsen vraagtekens. Vanuit regeringskring valt te verne men dat de leverantie van de ui terst geavanceerde tanks de 'stabili teit in de regio' dient. Saudi-Ara bië moet vooral het opkomende Iran, dat graag de regionale groot macht wil zijn en een eigen nucle aire industrie heeft, in bedwang houden. Israël zou daarom met de Duitse tankleverantie instemmen. Maar volgens tegenstanders is de leverantie niet te verenigen met de Duitse steun aan de democratise ringsbewegingen in de Arabische wereld. In Libië zet Muammar Kaddafi door Duitsland en andere Westerse landen in het verleden geleverde wapens in tegen zijn on derdanen. In het geval van Saudi-Arabië is iets vergelijkbaars mogelijk, zo is de vrees. Het regime stuurde tanks om een volksopstand tegen de ko ning in Bahrein, de kop in te druk ken. Bovendien worden de men senrechten in Saudi-Arabië op gro te schaal geschonden en is politie ke vrijheid er zo goed als afwezig. Het leveren van tanks staat op ge spannen voet met wapenvermin dering, het mijden van conflicten en het bevorderen van de vrede, kernpunten van het Duitse buiten landbeleid, zo luidt de kritiek. De bezwaren komen tegen de ach tergrond van de groeiende irritatie in de Bondsdag over Merkels om gang met het parlement. Zowel bij de financiële steun aan het noodlij dende Griekenland als bij de plot se sluiting van alle Duitse kerncen trales en daarmee de afschaffing van kernenergie, mochten de parle mentariërs in feite alleen nog maar 'ja' knikken. De wapendeal heet een 'verdere uitholling van de democratie' te zijn. De kwestie ligt extra gevoelig om dat Duitsland zoekende is naar zijn rol op het wereldtoneel. Wil het een vriendelijke reus zijn of ook zijn spierballen laten rollen? Gaat eigenbelang boven mensen rechten of andersom? Intussen komt er ook kritiek op de oppositie. Het weekblad Der Spie gel - niet op de hand van de rege ring - noemt de partijen 'schijnhei lig'. Ook de coalitie van SPD en Groenen (1998-2005) verkocht wa pens aan Saudi-Arabië. De Duitse wapenexport is officieel 'restrictief. Aan conflictgebieden wordt in principe niet geleverd. Mensenrechten hebben volgens de richtlijnen 'bijzondere waarde'. Gevoelige besluiten worden in het geheim genomen door een zoge noemde Veiligheidsraad, bestaan de uit de bondskanselier en enkele ministers. Het parlement krijgt jaarlijks een overzicht. Duitsland is na de VS en Rusland de derde wa penexporteur ter wereld. BRUSSEL - Opstandelingenleider Mahmoud Jibril heeft Nederland, België en Luxemburg geprezen om hun 'moedige besluit' de Nationa le Overgangsraad van de rebellen te erkennen als 'legitieme vertegen woordiger van het Libische volk'. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Benelux maakten de beslissing gisteren bekend, na een gezamenlijke ontmoeting in Brus-, sel met Jibril, de leider van de raad. Het besluit geldt totdat dicta tor Muammar Kaddafi van het to neel is verdwenen. Voor Nederland nam minister Uri Rosenthal deel aan het overleg. Ne derland was steeds tegen erken ning van de raad, omdat Den Haag alleen staten en geen regerin gen erkent. Van een formele erken ning is volgens Rosenthal ook geen sprake. De Benelux waardeert vooral de manier waarop Jibril probeert aller lei politieke groeperingen in Libië onder één noemer te verenigen. Jibril vroeg in Brussel opnieuw om meer geld voor de zwaar ge troffen Libische bevolking, 'voor dat het te laat is'. De raad wil dat daartoe tegoeden van het Kaddafi- regime die door de EU zijn bevro ren, worden vrijgegeven. De rebellen hebben onder meer geldgebrek doordat ze maar mini male vooruitgang boeken tegen het regeringsleger. Gisteren wer den ze zo'n 100 kilometer ten zui den van de hoofdstad Tripoli zelfs teruggeslagen. De rebellen verlo ren de plaats al-Qawalish, die ze vorige week veroverden. De rebel len waren eerder al verdreven bij de stad Garyan. Gisteravond meld den ze echter de stad te hebben heroverd. Human Rights Watch waarschuwde gisteren dat de Libi sche rebellen zich tijdens hun op mars naar Tripoli schuldig maken aan plunderingen, brandstichting en mishandeling. Jibril verwierp de beschuldigingen en sprak van 'een paar incidenten' in februari. Het kopen van een nieuwe auto is altijd spannend en kan ook behoorlijk verwarrend zijn. Zeker met de grote hoeveelheid aanbiedingen in de markt, die vaak minder aantrekkelijk of voordelig blijken te zijn, wanneer u in de showroom komt. Bij Opel maken we het eenvoudig. Na aankoop krijgt u 1000,- cash op uw rekening. Bovenop de deal die u zelf bij de Opel dealer maakt. Zo simpel kan het dus ook. Mooi toch? Kijk voor deze heldere deal snel op www.opel.nl Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: liter/100 km: 11,0 - 3,5; kms/liter: 9,1 - 28,6; C02 gr/km: 259 - 94. De 1.000 cash wordt rechtstreeks door General Motors Nederland B.V. uitgekeerd op de bonk/girorekening van de koper, na aflevering/registratie von een nieuwe Opel Agila, Corso. Astro 5drs/ST, Merivo, Zofiro, Insignia, Antaro. Dit oonbod geldt voor nieuwe klantenorders (particulier/KZM) von 1 juli t/m 30 september 2011 met een uiterlijke kentekenregistrotiedotum von 30 november 2011Zie voor volledige voorwoorden www.opel.nl. Wijzigingen voorbehouden. Wir leben Autos. SF .GG 90471

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9