Zeeuwse mosselen O Raad van State tikt Sluis op de vingers zeeland 13 '11 8ufe#B i Mosselweekend in Veere commentaar Martijn taboe Mossel moet aan de 3 V's voldoen Verwateren in de Oosterschelde Verhagen en Peeters naar Oesterpartij Acht tips in zaak Henry Meye donderdag 14 juli 2011 miljoen kilo mosselen worden er in heel de wereld geproduceerd waar van 57 miljoen kilo in Nederland. „We willen de mensen in heel Nederland kennis laten maken met de mossel en ze laten proeven." Jos van Damme, over de Mossel Roadshow a.s. weekend met de GROOTSTE mosselpan ter wereld bij de stadshaven Eddy Barbé, mosselkweker en -handelaar te Yerseke m «Wi'.'JUWUM ok Eddy Barbé verwijst onmiddellijk naar de drie V's als hem gevraagd wordt wat de kenmerken moeten zijn van een echte Zeeuwse mos sel. Het moet de mossel van de soort Mytilus edulis zijn, want er zijn meer soorten in de wereld. De mossel moet van het Wad of uit de Oosterschelde komen en inder daad de drie V's: minstens een week verwateren op de Yerseke Bank in de Oosterschelde, ver werkt in Zeeland en verpakt even eens in Zeeland. Hij ziet een be schermde Europese aanduiding dan ook wel zitten en hoopt dat het over een jaar zo ver kan zijn. Jan-Kees Marcus, directeur Prins en Dingemanse Dat Zeeuwse mosselen uit de Nederlandse productie gebieden komen en dat het over de juiste soort mosselen gaat is natuurlijk van belang, geeft directeur Jan-Kees Marcus van Ko ninklijke Prins en Dingemanse aan. Verder moeten ze verwateren in de Oosterschelde, maar dat zit wel goed want daarin liggen de natte pakhuizen van zijn bedrijf met de voorraad aan mosselen. En dan is de verwerking en verpak king van het product een volgende logische stap. Marcus vindt het niet verkeerd dat de Zeeuwse mos sel zich duidelijk kan onderschei den. Avondje uit? Kijk op onze uit-agen- da's voor het aanbod aan films, con certen, voorstellingen, exposities en allerhande uitjes. www.pzc.nl/cultuur/uitagenda STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album Zomer 2011 op www.pzc.nl/foto DEN HAAG - De gemeente Sluis is onzorgvuldig omgegaan met een inwoner uit Oostburg die al jaren last heeft van het hinderlijk ge brom van de ventilatoren van een naburige kuikenmester. Dit heeft de Raad van State bepaald in twee zaken die de Oostburger tegen de gemeente had aangespannen. Volgens de hoogste bestuursrech ter had de gemeente moeten optre den toen de noodventilatoren van het bedrijf te veel herrie maakten. Dat is niet gebeurd. Ook moet de gemeente van de Raad onderzoek doen naar de geluidsoverlast 's nachts. De buurman van de kuikenmes ter, H. Bronneberg uit Margaretha- weg, kreeg drie jaar geleden de Raad van State al aan zijn kant. Veel heeft dat niet opgeleverd ver klaarde de Oostburger eind mei tij dens de hoorzitting. Kuikenmester L. Plasschaert kreeg een nieuwe vergunning maar de geluidseisen zijn volgens buurman Bronneberg onvoldoende. Omdat het om een brommend geluid gaat moet de ge meente strengere geluidseisen stel len, vindt Bronneberg. Voor derge lijk hinderlijk tonaal geluid gelden strengere geluidseisen. Het gemeentebestuur moet van de Raad van State alsnog geluidson- derzoek doen en zonodig de ver- gunningvoorwaarden aanpassen. Het geluid van het vangen en inla den van de vleeskuikens, acht nachten per jaar, moet Bronne berg van de hoogste bestuursrech ter wel voor lief nemen. Henk Bres vindt dat pedofielenvereni ging Martijn verbo den moet worden. Hij verzamelde 41.000 handte keningen van medestanders. Dat is voldoende om het onder werp op de agenda van de Tweede Kamer te plaatsen. De zorgen van Bres worden kenne lijk door velen gedeeld, al zal niet iedereen zich zo uitgespro ken tonen ('ze horen onder gronds, eikenhouten kistje er om'). De pedofielenvereniging doet ondertussen niets om an dersdenkenden gerust te stel len. Vorige maand liet bestuurs lid Marthijn Uittenbogaard van de vereniging nogmaals weten voorstander.te zijn van seks met kinderen. Een verbod op seks met kinderen bestempelde hij als gevaarlijk. De Tweede Ka mer lijkt van links tot rechts be grip te hebben voor de zorgen van de verontruste burgers. Dat is geruststellend, want striktere wetten en regels voorkomen dat mensen zelf hun recht gaan halen. Het volksoproer bij de woning van Uittenbogaard, be gin deze maand, was daar mo gelijk een voorbode van. MIDDELBURG - Minister Maxime Verhagen en de Vlaamse premier Kris Peeters spreken op 14 septem ber tijdens het minisymposium voor de jaarlijkse oesterpartij. The ma dit jaar is 'Kanaal zone: grenze loze groei tussen Gent en Terneu- zen'. Verhagen en Peeters geven daarover hun visie. De oesterpartij is een bijeenkomst op het provin ciehuis voor Nederlandse en Vlaamse politici en ondernemers. SINT-MAARTENSDIJK - De politie heeft acht tips binnen gekregen over de moord op Henry Meye uit Sint-Maartensdijk. De zaak werd behandeld in het ^tv-programma Opsporing Verzocht. Meye werd in de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 juni doodgeschoten in zijn woning in Sint-Maartensdijk. De Vlaamse en Nederlandse pers heeft grote belangstelling voor het bemonsteren van een partij mosselen in de vismijn van Yerseke. Van elke nieuwe partij wordt de kwaliteit bepaald. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3