Zeeland PZC 17 Maatwerk voor huishoudelijke zorg Personeel Dethon naar huis na brand Schuttingtaai in Sas ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 20 en 21 Vernieuwing rijksweg N61 komt van de grond bij IJzendijke Gelovigen moeten gebouwen loslaten Donderdag 14 juli 2011 Toekomst Yara verzekerd voor dertig tot veertig jaar Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl PROEFPROJECTEN Terneuzen zoekt uitweg om groei kosten te beperken door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De huishoudelijke zorg in de gemeente Terneuzen wordt zo goed als zeker op een an dere leest geschoeid. Cliënten krij gen voortaan het aantal uren zorg dat zij daadwerkelijk nodig heb ben. De vraag naar zorg op basis van de Wet maatschappelijke on dersteuning (Wmo) neemt toe. Met de nieuwe manier van wer ken wil de gemeente de kosten binnen de perken houden en men sen toch zorg blijven bieden waar door ze zelfstandig kunnen blijven wonen. In Sluiskil en de Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve is sinds maart vorig jaar proefgedraaid met het meer op maat leveren van huis houdelijke zorg. De gemeente Ter neuzen, welzijnsinstelling Aan Z en thuiszorgorganisatie ZorgSaam werkten daarbij samen. De proef bracht nogal wat veranderingen met zich mee. Het Centrum indicatiestelling zorg (CIZ) gaat gewoonlijk na of en wel ke zorg iemand nodig heeft. Mede werkers van Aan Z namen dit over om sneller een besluit te kunnen nemen. Ze komen bij de mensen aan huis en kunnen daardoor be ter inschatten of en welke zorg ge boden moet worden. De werkwij ze bij ZorgSaam veranderde ook drastisch. Er zijn wijkteams van .huishoudelijke verzorgers opgezet. Deze teams werken in principe zelfstandig. Onlangs is onderzocht welke resul taten de proef heeft opgeleverd en hoe mensen erop hebben gerea geerd. Onder huishoudelijke ver zorgers en cliënten bestond aan vankelijk veel argwaan, zo blijkt uit de evaluatie. Cliënten hebben vaak een vast aantal uren zorg per week. Zij vreesden daarop in te moeten leveren, als er meer reke ning wordt gehouden met wat zij eventueel zelf nog kunnen doen. Ook huishoudelijke verzorgers moesten erg wennen, omdat zij net zo goed hechten aan standaard afspraken met hun cliënten. Waarschijnlijk krijgen huishoude lijke verzorgers binnenkort te ma ken met nog meer veranderingen. In de evaluatie staat dat werkzaam heden als strijken, boodschappen doen en ook tuinonderhoud kan worden gedaan door ander perso neel. Er wordt voorgesteld hier voor een dienstenonderneming op te richten. Besluitvorming over de nieuwe werkwijze vindt later dit jaar plaats. door René Hoonhorst OOSTBURC - Het personeel van de Oostburgse vestiging van sociale werkvoorziening Dethon kreeg gis teren onverwachts een dagje vrij, nadat een brandje uitbrak in het af zuigsysteem. De brandweer was de hele morgen bezig met het de monteren en schoonmaken van de afzuigapparatuur. Direct bij het opstarten van de zaagmachines vulde de werkruim te zich met rook. Houtmot, heel fijn stof dat nog in de leidingen zat, raakte in brand en via 'de re- tourdrukleiding werd rook terugge blazen. Dat kan bijvoorbeeld ge beuren als er een vonkje van de zaagmachine in 'de leidingen be landt doordat er een spijkertje in het hout zit, legde bedrijfsmana- ger Arnold du Puy uit. De bedrijfsmanager van de Dethonvestigingen in Oostburg en Hulst stuurde zestig man perso neel naar huis. „Geen probleem, want we zitten vlak voor de jaar lijkse sluiting. We zijn drie weken gesloten tijdens de bouwvak." Veel schade heeft; het brandje niet aangericht, meldde Du Puy. „Er is een 'noodverband' gelegd, zodat donderdag (vandaag) en morgen gewoon kan worden gewerkt. Er hoeft die twee dagen niet zoveel meer te gebeuren. Het gaat er voor al om dat we na de vakantie direct weer aan de slag kunnen." SAS VAN CENT - Medewerkers van de gemeente Terneuzen hebben gisteravond in ijltempo een bord vol schuttingwoorden wegge haald. Het stond aan de openbare weg op de kruising Bolwerk-Water- molenstraat. Bewoners ergerden zich al twee da gen groen en geel aan de teksten. Een oudere buurtbewoner: „Ieder een nam er aanstoot aan. En ook voor kinderen is zoiets natuurlijk niet bepaald stichtelijk." Hij kon de klacht, mede namens een aan tal andere omwonenden, aanvan kelijk niet kwijt bij de gemeente. Daar kwam hij voor een gesloten deur te staan. De politie verwees hem desondanks terug naar het stadhuis. Via een omweg werd er toch con tact gelegd met een gemeentelijk medewerker. Die kwam direct in actie en liet het bord ogenblikke lijk verwijderen. De herkomst van de opschriften wordt onderzocht. IJZENDIJKE - Wie de afgelopen maanden over rijksweg N61 (Hoek-Schoondijke) is gereden, kan het niet zijn ontgaan. De voorbereidende werkzaamheden voor de vernieuwing van de belangrijkste toegangsweg tot West-Zeeuws- Vlaanderen zijn in volle gang. Vooral bij Ijzen- gen kilometer hoofdwaterleiding moet wor den verplaatst. Eind dit jaar moet dat gereed zijn. Na de zomer breekt nog een spannend moment aan. De Raad van State houdt dan zit ting over de inmiddels dertien beroepen te gen (onderdelen van) de N61. Rijkswaterstaat wil in september of oktober de aanbestedings procedure voor de weg beginnen, waarna be gin 2012 de aannemer aan de slag moet kun nen. De bouwtijd is geraamd op 2,5 a drie jaar, wat betekent dat de vernieuwde N61 eind 2014 gereed is. foto Peter Nicolai dijke is dat nu goed te zien. Veel grondwerk wordt daar verzet om de hoofdwaterleiding te verleggen. De nieuwe N61 zal inclusief de pa rallelwegen voor langzaam verkeer heel wat meer ruimte in beslag nemen dan de huidige, simpele twee keer éénbaansweg. In totaal ne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37