Geografisch label 21 zeeland Lagere straffen drugshandelaren Vakantiepret donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! Gisteren is het mosselseizoen officieel begonnen met een presentatie voor de Vlaamse en Nederlandse pers. Zeeuwse mossel heeft goede naam donderdag 14 juli 2011 door Willem van Dam Binnenkort gaan we op va kantie. We zijn slechts een krap weekje van huis, maar toch - ik zie er reuze tegenop. Vakantievieren schijnt namelijk een kunst apart te zijn. Niet vopr niets verschij nen in deze periode tal van artike len waarin psychologen en ande re deskundigen ons waarschuwen voor de gevaren die de vakantie- vierder bedreigen. De meeste van die artikelen gaan over stress en over echtelijk ruzies die in een va kantiehuisje of bungalowtent zó hoog kunnen oplopen, dat een echtscheiding de enige uitweg lijkt. Hoog op het lijstje van de oorza ken van de Vakantieruzie scoort de gebrekkige kaartleeskunde van de echtgenote, die op de Route du Soleil schuchtertjes meldt dat het misschien toch beter was geweest om de afslag te nemen die ze ruim een kwartier geleden pas seerden. Dat wil nogal eens tot stevige verwijten leiden. Hij: „Trut, je moet die kaart ook niet op z'n kop houden!" Zij:,,..." Wat het ook goed doet, is een echtgenote (jawel, alwéér de echt genote) die vlakbij de grensover gang hardop begint te twijfelen of ze thuis de stekker van de brood rooster wel uit het stopcontact heeft getrokken. Hij: „Je denkt toch zeker niet, dat ik dat hele eind ga terugrijden om te controleren of jij de broodroos ter hebt uitgezet?" Zij: „Maar als ons huis afbrandt, is dat mooi jouw schuld!" Eenmaal in ijzige stilte de plaats van bestemming bereikt, wil het ook daar nog wel eens misgaan. Omdat zij de portefeuille met pin pas en creditcard thuis op de keu kentafel heeft laten liggen. Omdat hij vanuit zijn luie cam- pingstoel voortdurend de fraaie blondine van een tentje verderop begluurt Vakantie maakt gelukkig, las ik dit weekeinde in deze courant. Maar hoe laat zich dan het grote aantal echtscheidingen vlak na de vakantieperiode verklaren? Nog een paar dagen, dan moeten ook wij op vakantie. Ik houd mijn hart vast. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij^nelding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 M8 Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro mv.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvangde eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (NA28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal <na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad)(p8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Woonplaats Telefoonnummer ZEEUWSE MOSSELEN door René Schrier D e Zeeuwse mossel Mytilus Edulis moet als zódanig herken baar worden, net als bijvoorbeeld de ap- pelation controlee bij de wijn. Aan het eind van de zomer wordt het MSC predikaat verwacht. Het is de bedoeling dat tijdens de jaarlijkse mosseldag op zaterdag 20 augustus bekend te maken. MSC is een pre dikaat, voor gecertificeerd duurza me visserij. Daarnaast wordt over een jaar Eu ropese erkenning voor de 'Zeeuw se' mossel verwacht. Dan moet de consument aan de verpakking kun nen zien dat hij echte Zeeuwse mosselen koopt. Aan deze laatste erkenning gaat een strenge Europe se procedure vooraf Komt de Zeeuwse mossel daar doorheen dan heeft het product een be schermde geografische aandui- ding. Zo'n geografische herkomstbena- ming is interessant voor de Zeeuw se mosselsector, omdat zij graag de mossel als Zeeuwse mossel aan de man brengt. De consument kan niet altijd even goed op de verpak king zien waar de mosselen die hij koopt vandaan komen. Dat kan uit Duitsland zijn, of uit Ierland, De nemarken of bijvoorbeeld Enge land. Op sommige dozen met mos selen staat als herkomst: de wate ren van de Noord-Atlantische Oceaan. Jaap Holstein, secretaris van de Vereniging voor de Mosselhandel aren, ziet wel wat in zo'n predi kaat. Al voegt hij er aan toe dat het wel een hele organisatie vergt om zo'n systeem te handhaven. „We hebben het over miljoen kilo's mosselen die verwerkt en ver kocht worden. De controle daarop zal niet eenvoudig zijn", schat Hol stein in. Gisteren begon voor het Product schap Vis het mosselseizoen. Dat wil zeggen dat officieel het sein op groen wordt gezet voor de ver koop van mosselen van de bodem- cultuur. Het seizoen voor de mos selen van de hangcultuur begin nen altijd eerder. Volgens voorzitter Jos van Damme van de mosselkwekers zijn de schelpdieren ook dit jaar weer van Mosselen vertraagd Dit jaar is het mosselseizoen een week later begonnen, omdat de mosselen eèn groeiachterstand hadden. De volledige productie van mosse len vanuit Yerseke komt de ko mende week echt op gang. De twee Nederlandse kweekgebie- den, de Waddenzee en de Ooster schelde, zijn ongeveer.6000 hecta re groot. Van de 57 miljoen kilo die in Ne derland gèkweekt wordt, gaat 65 procent naar België en wordt 15 procent in Nederland opgegeten. Mosselkwekers experimenteren met nieuwe technieken; de mos- selzaadvangïnstallaties. Andere, al langer bestaande, tech nieken zijn de hangcultuur en de bodemcultuur. De verkoop van bo demcultuur mosselen is gisteren min of meer officieel begonnen. prima kwaliteit, al kunnen ze de komende weken nog beter wor den. Hij moest erkennen dat ze evenwel niet kunnen tippen aan de kwaliteit van vorig jaar bij het begin van het seizoen. Dat was vol-, gens hem uniek. De prijzen zul len, afhankelijk van de restaurants, de viswinkels en de supermarkten wat hoger liggen dan vorig jaar, zo is de verwachting van Van Dam me. De mosselhandelaren en de kwe kers hebben gezamenlijk een nieu we campagne opgezet met de slo gan 'Zeeuwse mosselen kunnen al tijd'. Daarmee wil de sector voor eens en voor altijd een eind ma ken aan de gedachte dat mosselen alleen gegeten kunnen worden als de R in de maand is. Dat was vroe ger zo toen de sector nog niet over de moderne productietechnieken van tegenwoordig beschikte. In het kader van de campagne is ook de Mossel Roadshow bedacht. Medewerkers van het team dat de mossel moet promoten willen overal in Nederland en België met de mosselen naar de mensen toe. Vooral in Nederland is nog veel te winnen, volgens Van Damme, om dat ongeveer 15 procent van de pro ductie aan mosselen in Nederland wordt afgezet en 65 procent in Bel gië. RTL-weervrouw Margo Ribberink hield een praatje over het verband tussen het weer en de groei van mosselen. Ze wees er op dat een droog voorjaar wel eens nadelig kan zijn voor de groei van mosse len. Dan wordt de zoet-zoutver- houding in de Oosterschelde an ders door geringere aanvoer van zoet water en meststoffen van de rivieren en er spoelen minder meststoffen van de landbouw het Een video over het begin van het mosselseizoen is te zien op www.pzc.nl Cees Otte, mosselkweker uit Bruinisse Als het aan de Bruinisser mosselkweker Cees Otte ligt is een echte Zeeuwse mossel, een mossel die aan een aantal voorwaarden voldoet. De mossel moet uit een Nederlands productiegebied komen, dus de Waddenzee of de Oosterschelde. Hij moet minstens een week in de Oosterschelde verwaterd zijn, zo dat hij de typische Zeeuwse smaak aan kan nemen en hij moet ver werkt en verpakt zijn in Zeeland. „We werken met een mooi natuur product en hebben een goede naam in Zeeland opgebouwd. Die kan zo maar te grabbel worden ge gooid." door Ad Roos middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren zeven verdachten in de drugszaak 'Völ- kel' - de handel in hasj - lagere straffen opgelegd dan de officier van justitie begin juni had geëist. De hoofdverdachte in deze zaak, een 45-jarige inwoner van Clinge, kreeg conform de eis dertig maan den cel waarvan tien voorwaarde lijk opgelegd. Zijn echtgenote kwam er in plaats van de gevorder de twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk met 28 dagen cel vanaf Twee handlangers uit Hulst en Clinge werden veroordeeld tot celstraffen van respectievelijk een jaar waarvan vier maanden voor waardelijk en 180 dagen cel waar van 140 voorwaardelijk. Tegen de ze twee waren beduidend hogere straffen geëist. De 45-jarige man werd gezien als de spil zijn tussen een aantal hen nepkwekers in het Belgische Waas land en tal van klanten in Neder land en het buitenland. De Bel gische politie tipte in 2007 de Zeeuwse politie en die deed twee jaar later pas onderzoek. Zijn tele foon werd afgetapt en observatie teams volgden hem en zijn kompa nen. Ondanks het gebruik van versluie rend taalgebruik en vele gsm's werd al snel duidelijk er veel werd gehandeld in het Hulster café All Bindy's. Na een inval en de arresta tie van de drie mannen en een vrouw werd het café gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2