2 o I zeeland Toekomst Yara verzekerd voor BeoSound 8 van B&O.. www.binnenuit.nl brieven I Pad Sounddock.. www.binnenuit.nl 0% korting 50% korting 50% kortlngfP®11 kpn donderdag 14 juli 2011 MEGA-INVESTERING Voor 400 miljoen euro is in Sluiskil een nieuwe Ureum-fabriek verrezen Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Praathuisje Wissenkerke Ik vind het kinderachtig om het praathuisjein Wissenkerke weg te willen halen omdat daar jongeren gebruik van maken. Deze groep gaat vervolgens naar het volgende bankje, tot dit ook wordt wegge haald vanwege 'overlast'! De jonge ren drinken weléens een biertje en roken een sigaretje maar drugs? Veel hebben een rijbewijs en rij den in auto's en niet op scooters, dus scooterraces? Er ligt afval naast de prullenbak, dat klopt niet, daar ben ik het mee eens. Spreek ze daar op aan, het zijn pubers dus dat moet je erg vaak doen ja, maar onwillend zijn ze niet. Oproep aan de gemeente: Geef ze hun JOP te rug! Waar is die jongerenwerker? A. Cappon Weststraat 10A, Wissenkerke Zeeland Care De lading van het in zwaar weer verkerende ADRZ wordt overgeno men door Zeeland Care. Het is als of Piet Hein met de zilvervloot langs vaart en, zonder al die poes pas van het admiraalschip, de kren ten uit de pap pikt en er met de wind in de zeilen de Roompot mee uitvaart. Er blijft weinig glorie over voor het admiraalschip. J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk den genomen. De modernste tech nieken zijn toegepast, waardoor de ureumproductie efficiënter kan plaatsvinden. Ammoniak, geprodu ceerd uit aardgas, en koolstofdioxi de (CO2) worden simpel gezegd in de installaties samengevoegd, waar door een ureumoplossing ont staat. In één van de gekleurde to rens die zo kenmerkend zijn voor Yara, wordt deze oplossing zo be handeld dat die wordt omgezet in korreltjes. De korreltjes dienen als groeistof voor landbouwproduc ten, maar je kunt er ook lijm van maken. De ureumoplossing wordt sinds enkele jaren tevens voor een an der, steeds belangrijker product ge bruikt: AdBlue, dat Yara op de markt brengt onder de handels naam Air 1. Toevoeging van Air 1 aan brandstof voor vrachtwagens vermindert de uitstoot van milieu vervuilend stikstofoxide (NOx). „We gaan een grotere opslagtank bouwen om meer buffercapaciteit voor Air 1 te hebben en grotere schepen te kunnen beladen", kon digt Van Damme een volgende in vestering aan. „De milieueisen voor vrachtwagens worden in Eu ropa steeds strenger. Wij spelen daarop in." Yara kan dankzij de nieuwe Ureum-fabriek ruim ander half keer meer produceren. De uit stoot van het broeikasgas CO2 neemt bovendien af met circa 300.000 ton op jaarbasis. Dat de fa briek twee oude installaties ver vangt en daarmee efficiënter is, heeft wel tot gevolg dat Yara Sluis kil met minder mensen toe kan. Het huidige personeelsbestand van 560 werknemers kan terug met twintig a dertig. Van Damme: „Hadden we deze investering niet mogen doen, dan waren we pas echt achteruit geboerd. Ter vervan ging van mensen die met pen sioen gaan, hebben we nu tot 2015 zo'n honderd nieuwe medewer kers nodig." De officiële opening van Ureum 7 is waarschijnlijk in oktober. Yara denkt erover na bij die plechtig heid ook aandacht te besteden aan de twee Bosnische lassers die in april bij de bouw om het leven kwamen. Van Damme: „We vin den dat we hen op één of andere manier moeten gedenken." door Harmen van der Werf De toekomst van kunst- mestfabriek Yara in Sluiskil is voor de ko mende dertig, veertig jaar verzekerd. Waar tot in de ja ren zestig van de vorige eeuw een villawijk voor ingenieurs van de, toen nog, Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) stond, is in bijna twee jaar een nieuw parade paardje van Yara verrezen, de Ureum 7-fabriek. Een investering van 400 miljoen euro is ermee ge moeid, dat is inclusief de sloopkos- ten van de oude Ureum 5- en 6-fa- brieken. „Ons Noorse moederbe drijf heeft daarmee aangegeven vertrouwen te hebben in de vesti ging in Sluiskil", stelt Yara-directie- lid Jos van Damme. Yara Sluiskil heeft dat vertrouwen allereerst te danken aan de ligging in Zeeuws-Vlaanderen, volgens Van Damme. De verre voorganger van Yara, La Compagnie Néerlan- daise de l'Azöte, kwam naar Sluis kil in 1929, omdat de naastgelegen Cokesfabriek cokesgas kon leveren voor de productie van stikstofhou- dende kunstmeststoffen. Van Dam me: „Maar al in 1966 zijn we over geschakeld op aardgas. In cokesgas zit veel vervuiling, vooral teer. Cokesgas moest eerst worden ge zuiverd. Het mooie van aardgas is dat het schoon is. Na de ontdek king van de Groningse aardgasbel zijn we snel overgeschakeld. Ze zeggen wel eens 'Zeeuws-Vlaande- ren loopt niet voorop'. Nou, met aardgas liepen we voorop. Een af- •geleide daarvan is nog altijd dat de aardgasinfrastructuur hier tot de beste van Nederland behoort. Yara Sluiskil ligt op een knooppunt van leidingen, vanuit Groningen, van uit Zeebrugge." Van Damme stapt in zijn auto om naar de nieuwe Ureum-fabriek te rijden. Oud-premier Jan Peter Bal kenende kwam september 2009 naar Sluiskil om de eerste steen te plaatsen. De Duitse aannemer Uh- de heeft sindsdien met vijfhon derd, zeshonderd man gewerkt om de installatie op tijd af te krij gen. Begin juli is het bedrijf beetje bij beetje opgestart, nadat eerder al essentiële onderdelen zoals druk- en procesvaten waren getest. Van Damme: „We kunnen ons na tuurlijk geen vervelende inciden ten veroorloven." Het bedrijfsterrein van Yara leest als een geschiedenis boek. „Zie je die opslagloods", wijst Van Damme, „die staat er sinds de oprichting en voldoet nog prima." En dan komt de nieuwe Ureum 7-fabriek in zicht. De instal laties zien er spie en span uit, te be ginnen met een honderd meter lange 'coolerbank'. Proceswater uit de fabriek wordt erin gekoeld. „Rijkswaterstaat wil niet meer dat wij water op het Kanaal Gent-Ter- neuzen lozen. Het wordt dan te warm. De coolerbank is onze op lossing. Maar dan komt het, vol gens de geluidswetgeving maakten de ventilatoren van de bank te veel geluid. Ze zijn voor veel geld aangepast. Het is ook wel goed. We kunnen alleen blijven bestaan, als de omgeving geen overlast on dervindt." Van Damme verwacht dat eind de ze maand de Ureum 7-fabriek daadwerkelijk in bedrijf kan wor Rondom de Ureum 7-fabriek wordt nog volop gewerkt om de laatste puntjes op de 'i' te zetten, op de foto dè installatie voor het koelen van proceswater. foto Peter Nicolai Samsunc iStar* J ■MHB een jaar Interactieve van KPN het Alles-in-één Pakket vanaf op TV /mnd op de Prepaid toestellen Nokia 6303i, Samsung Star en LC c320 IJ,.,.. L 3 ga op een jaar Pluspakket kpn winkel kpn.com j 0800 0115 'Het Alles-in-één Pakket bestaat uit Interactieve TV, Internet en Bellen. De korting wordt verrekend op het Alles-in-één Pakket. Vraag de verkoper naar de beschikbaarheid en de voorwaarden of kijk op kpn.com sluit je aan Het Pluspakket kun je aanschaffen bij Internet en Interactieve TV of bij het Alles-in-één Pakket van KPN van 45,-/mnd met Interactieve TV, Internet Basis en Bellen. Vraag de verkoper naar de beschikbaarheid en de voorwaarden of kijk op kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20