Terug naar de gulden is geen optie' io eurocrisis De huidige eurocrisis lijkt veel op de bankencrisis waarmee de eco nomische ellende in 2008 begon, betoogt professor Esther-Mirjam Sent. Duidelijkheid en daadkracht zijn nodig, maar het is nog maar de vraag of de weifelende Europe se leiders daar voor gaan zorgen. donderdag 14 juli 2011 door Joep Trommelen illustratie Ronald Visser Moeten wij ons zorgen maken nu tegelijk eco nomische alarmbellen af gaan in Grie kenland, Italië en Ierland? Esther-Mirjam Sent, hoogleraar economie aan de Nijmeegse Rad boud Universiteit, vindt de huidi ge situatie 'uiterst zorgwekkend'. „Net als bij de bankencrisis in 2008 begon het met een 'kleintje': toen Lehman Brothers en nu Grie kenland. Eén klein bankje zou op wereldschaal niet zo veel uitma ken. Dat hebben we geweten. Doordat financiële producten zo danig opgeknipt, gemixt en door verkocht waren dat niemand meer wist waar de risico's lagen, ont stond er paniek. Datzelfde gebeurt nu weer met Griekenland. Wie loopt er precies risico als de Grie ken niet meer aan hun betalings verplichtingen kunnen voldoen? Niemand weet dat exact." Het grote verschil met 2008 is dat er nu sprake is van een Europees probleem. „De crisis toont een weeffout aan: dat Europa wel een monetaire maar geen politieke unie is. Daarom ontbreekt het aan daadkracht, de lidstaten van de Eu ropese Unie gaan allereerst voor hun eigenbelang en niet voor het Europese. Terwijl de euro ons toch veel goeds heeft gebracht." Emoties voeren de boventoon: op de financiële markten en in de po litieke arena's. „Lang is gedacht dat economie de hardste van alle socia le wetenschappen is, maar dat is niet waar, psychologie speelt er een heel grote rol in. Privatiserin gen zouden er voor gaan zorgen dat de burgers de meest rationele keuzes zouden gaan maken waar door alles vanzelf goed zou ko men. Toch zijn veel privatiserin gen op een flop uitgedraaid. Eco nomen weten al langer dat emo ties belangrijk zijn, beleidsmakers beginnen dat pas te ontdekken." Morgen, als de Europese regerings leiders bij elkaar komen om over de crisis te praten, wordt volgens haar een heel belangrijke dag. „De EU heeft vanaf het begin weinig daadkracht getoond. Men had met een de hulp van het Internationaal Monetair Fonds in moeten roe pen, dat heeft te lang geduurd. Daadkracht is het enige dat voor rust kan zorgen. De regeringslei ders zouden vrijdag een duidelijk signaal af moeten geven. Wat dat signaal precies behelst, is minder belangrijk. Dat het er komt is het belangrijkste. En het moet uiter aard geloofwaardig zijn." Zelf voelt ze veel voor het idee van euro-obligaties, afkomstig van de Belgische econoom Paul de Grau we. „Bezitters van Griekse staats obligaties kunnen die dan bij de Europese Centrale Bank inwisse len voor euro-obligaties. Ze ne men dan bijvoorbeeld 40 procent verlies, maar weten dat ze de rest wel gegarandeerd krijgen. Dat is een nette manier om het verlies te nemen, want iedereen weet dat dat toch een keer moet gebeuren. Met doormodderen worden de ver liezen alleen maar groter." De plotselinge stroom slecht nieuws is een gevolg van de pa niek die is ontstaan door de weife lende Europese leiders. „Die lan den zijn weliswaar allemaal ver zwakt door de crisis maar hebben ook hun eigen problemen. De Grieken hebben de boel belazerd, Italië heeft een idioot hoge staats schuld, Spanje en Ierland hebben een groot begrotingstekort. Je kunt ze niet over één kam scheren." Burgers doen er goed aan het hoofd koel te houden, stelt ze. „Doe geen ondoordachte dingen. Wees voorzichtig, is mijn advies. Maar als ik minister van Financiën was, zou ik zeggen: geef geld uit want dat stimuleert de economie. Dat is met elkaar in tegenspraak." Wat gaan we merken als het écht misgaat? „Voor een groot koop krachtverlies ben ik niet meteen bang. In 2008 deden er ook met een allerlei rampscenario's de ron de. Onze economie bleek toch flexibeler dan gedacht. Maar wie werkloos wordt of zzp'er is, zou het goed gaan merken. Net als de pensioenfondsen. Het met veel moeite afgesloten pensioenak koord zou dan nog meer onder druk komen te staan." Volgens Sent staat Europa op een tweesprong. „Of we omarmen de Europese gedachte en gaan nog meer samenwerken, ook politiek, met minder nationale soevereini teit. Of we trekken ons terug, in Nederland achter onze dijken, met alle kwalijke gevolgen vandien." Zeifis ze voor de eerste optie. Eén Europa heeft immers voor wel vaart gezorgd. „En die onderlinge economische vervlechting kunnen we niet kosteloos terugdraaien." Simpele populistische oplossingen zijn er niet, stelt ze. „Terug naar de gulden is geen optie. Daarvoor is onze nationale economie veel te verweven en complex geworden." Ze heeft toch nog enige hoop dat er morgen spijkers met koppen worden geslagen. „Alhoewel rijke lijk laat en na veel gekissebis, zijn de Europese landen een jaar gele den Griekenland ook te hulp ge schoten om het vertrouwen in de euro te herstellen." Maar ook Sent heeft geen glazen bol op haar bureau staan. „Profes sor Laurence Peter zei: een eco noom is een expert die morgen weet waarom de voorspelling die hij gisteren deed, vandaag niet is uitgekomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10