41 binnenland 'Bacterie móet gemeld worden' Ziekenhuis geeft TOBS paulkusters RESISTENTE BACTERIE Het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam heeft een resistente bacterie zwaar onderschat. Onderzoek hiernaar moet snel worden gedaan om patiënten gerust te stellen, zegt de NPCF. Nieuw pleidooi Vlaanderen bij Nederland Ontvoering vrouw Royal Beach Concert Beroving blinde man Bergbeklimster dood woensdag 13 juli 2011 Als het Maasstad Zieken huis bewust heeft gezwegen over de resistente bacterie is dat verwijtbaar. ']e moet transparant zijn om ongeluk ken te voorkomen.' door Marjolijn de Cocq De Nederlandse Patiën ten Consumenten Fede ratie (NPCF) wil van onafhankelijke zijde zo snel mogelijk boven tafel hebben hoe het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam de fout in is gegaan bij de besmetting met de multiresis- tente klebsiella-bacterie. De NOS meldde gisteren dat het ziekenhuis alle regels voor de indamming van infecties aan z'n laars heeft gelapt. Directeur Wilna Wind van de NPCF: „Een patiënt wil er blind op kunnen vertrouwen dat hij in goede handen is." Het Maasstad Ziekenhuis kampt al sinds vorig jaar oktober met de bacte riebesmetting. Niet zo lekker dat pas eind mei alarm werd geslagen. Wat is uw reactie nu het allemaal nog veel erger lijkt en de bacterie wellicht ook nog heeft kunnen voortwoeke ren door fouten van het ziekenhuis? „Dat wordt op dit moment onder zocht. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg was ook vandaag weer in het Maasstad Ziekenhuis. Ik heb net nog contact met ze ge had, en ze houden natuurlijk alle maal slagen om de arm. Maar er staat wel druk op. De mensen Wil len weten wat er nou aan de hand is en de IGZ is de instantie die dat moet beoordelen. Als het waar is dat de besmetting lang onder de Wilna Wind, directeur NPCF. foto Phil Nijhuis/GPD pet is gehouden - en daar wijst al les wat nu naar buiten komt wel op - dan is dat een slechte zaak. Het wekt geen vertrouwen als dit soort dingen spelen. Hoe naar zo'n infectie ook is, het is de eerste taak van een ziekenhuis om zoiets zelf naar buiten te brengen. Het moet open en transparant zijn om onnodige onrust en ongelukken te voorkomen." Er zijn 21 besmette patiënten overle den, en de onrust wordt door de nieu we berichten alleen maar gevoed. Wat adviseert u patiënten? „Patiënten zeggen: moet ik daar heen? Ja, dat effect heeft hét na tuurlijk. En dat kan en zal ik ook niet wegpraten. In dit ziekenhuis zijn patiënten op de intensive care overleden. Nou is het causaal ver band met de bacterie nog niet di rect vastgesteld, op de ic liggen na tuurlijk de meest kwetsbare patiën ten. Maar een patiënt moet ver trouwen kunnen hebben. En als er ergens een bacterie in de lucht hangt en dat wordt niet gemeld, dan vind ik dat vanuit patiënten perspectief verwijtbaar." Gaan de letselschadespecialisten hier garen bij spinnen? Maken nabestaan den die een zaak aanspannen tegen het Maasstad veel kans? „Daar kan ik geen zinnig woord over zeggen. Dat hangt af van de uitkomsten van het onderzoek." Wat kunt u doen als patiëntenorga nisatie doen, staan de patiënten bij de NPCF in de rij nu het tumult over de besmetting toeneemt? „Een aantal mensen heeft zich bij ons gemeld, maar dat zijn indivi duele zaken die wij»doorverwijzen naar individuele diensten. Naar de advocatuur, of bijvoorbeeld in het geval van nabestaanden die over mand zijn door woede en emo ties, naar hulpverleners. Wij zijn ook geen controlerende instantie. De RIVM en de GGD houden zich bezig met het indammen van de bacterie, en de IGZ controleert het proces. En daar zitten wij op onze beurt weer achteraan. Waarbij je je wel afvraagt: hoe lang kun je over zoiets doen? Ik wil niet ge ringschattend klinken, dat de IGZ onderzoek doet valt alleen maar toe te juichen. Maar dit is geen lo- pendebandwerk, dit soort dingen komt in Nederland maar zelden voor. Onze vraag nummer één is: wat is'er gebeurd en worden de fei ten die de NOS vermoedt en die de families aandragen door de IGZ bevestigd of niet? Dit heeft wel prioriteit." zie onze website:binnenland Prof. Kluytmans: hoe te hande len bij een resistente bacterie door Bjinse Dankert DEN HAAG - Het Rotterdamse Maas stad Ziekenhuis geeft toe dat de maatregelen om een gevaarlijke, re sistente bacterie te bestrijden niet goed zijn uitgevoerd. Medewerkers van het ziekenhuis hebben niet de verplichte beschermende kleding en mondkapjes gedragen bij de verzorging van een besmette pa tiënt. Ook zou te laat besloten zijn om besmette patiënten in een aparte kamer onder te brengen. Het ziekenhuis kampt al zeven maanden met een besmetting door de niet te bestrijden bacterie klebsiella pneumoniae. Gistera vond maakte het ziekenhuis be kend dat ten minste 63 patiënten besmet zijn geraakt, mogelijk zelfs meer dan 1.800. Deze potentiële dragers van de re sistente bacterie worden de ko mende tijd door het ziekenhuis be naderd voor onderzoek. Ten min ste 21 van de patiënten die de afge lopen maanden besmet zijn ge raakt, zijn overleden. Paul Smits, algemeen directeur van het Maasstad Ziekenhuis be treurt de gang van zaken. „Het is waar dat de maatregelen die wij hebben getroffen om verdere be- LEUVEN - Een onafhankelijk Vlaan deren moet zich bij Nederland aan sluiten, op vergelijkbare wijze als Aruba, Curasao en Sint-Maarten, Het buitenlands beleid en het le ger worden dus overgedragen aan Den Haag. De Leuvense hoogleraar rechten Matthias Storme sprak zich giste ren in onder meer de krant Gazet van Antwerpen uit voor dit Plan N. Hij vindt een confederatie met Nederland de beste toekomst voor Vlaanderen, dat zijn eigen parle ment en regering blijft behouden. Q http://vlaamseconservatieven. blogspot.com/2010/11/een-plan- n-voor-vlaanderen-en-brussel.html AMSTERDAM De politie heeft gisteren de leeftij den bekendgemaakt van de man nen die zij in de nacht van zondag op maandag oppakte na de ontvoe ring van een Amsterdamse vrouw. De opgepakte verdachten zijn 31,38 en 40 jaar oud. Verder geeft de poli tie geen informatie over de zaak, waarbij een vierde verdachte zelf moord heeft gepleegd. DEN HAAG De Consumentenbond sleept de or ganisator van het Royal Beach Con cert voor de rechter in een poging het geld terug te krijgen dat men sen hebben neergeteld voor het concert. Dat liet de bond gisteren weten. Het concert op 4 juni werd op het laatste moment om ondui delijke redenen afgezegd. GRAVE Het minderjarige meisje uit Grave dat zondag werd aangehouden in verband met de straatroof op en mishandeling van een bejaarde blinde man uit Grave, is in vrijheid gesteld. Ze blijkt op geen enkele wijze betrokken te zijn geweest bij de beroving. Dat liet de politie gis teren weten. De daders gingen er na de aanval zonder buit vandoor. DEN HAAG Een 28-jarige Nederlandse bergbe klimster is maandagavond door een val in de Zwitserse Alpen om het leven gekomen. Dat meldde de Zwitserse politie gisteren. De vrouw hoorde tot een groep van vier Nederlandse bergbeklimmers Ze verloor de vrouw door nog on bekende oorzaak het houvast. Veel van de besmette patiënten die overleden in het Maasstad Ziekenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4